Bizi Takip Edin

Yerel

Kuşadası’nda Evcil Hayvan Satışı Yasaklandı

Kuşadası Belediyesi evcil hayvan

Kuşadası Belediye Meclisi’nde oy birliği ile alınan karar ile kentte evcil hayvan satışı yasaklandı. Yasak akvaryumda yaşayan ve kafesteki kanatlıları kapsamıyor.

Aydın Kuşadası Belediyesi’nde alınan karar ile ilçe düzeyinde petshoplarda hayvan satışı yasaklandı. Uzun yıllardır hayvan özgürlüğü ve bağımsızlığı savunucularının mücadeleleri, ilçe belediyelerinde etkisini göstermeye başladı.

Kuşadası Belediyesi’ne bağlı Sağlık İşleri Müdürlüğü tarafından hazırlanan önerge, dün yapılan Kuşadası Belediye Meclisi haziran ayı oturumunda oy birliği ile kabul edildi.

Önergenin kabul edilmesiyle Kuşadası’ndaki petshoplarda akvaryumdaki hayvanlar ve kafesteki kanatlılar hariç hayvan satışı tamamen yasaklandı.

Adabahçe Projesi: Kuşadası Yalnızca Turizmle Değil Tarımla Da Anılacak

Başkan Günel: ‘Evcil Hayvan Satışı İlgili Farkındalık Yaratmasını Diliyorum’

Alınan kararı sosyal medya hesabından duyuran Kuşadası Belediye Başkanı Ömer Günel, “Can dostlarımızı korumak için hiçbir çalışma ve karardan geri kalmayacağız.” ifadelerini kullandı. Günel, kentte yaşayan tüm canlılardan sorumlu olduklarına dikkat çekerek, “Evcil hayvan ticareti kabul edilemez bir hak ihlalidir. Bu nedenle Meclis kararıyla kentimizde evcil hayvan ticaretini yasakladık. Evini ve yaşamını bir hayvanla paylaşmak isteyen tüm hemşehrilerimizi satın almak yerine sahiplenmeye çağırıyoruz. Aldığımız bu kararın evcil hayvan satışı ile ilgili olarak bir farkındalık yaratmasını diliyor ve uzun süredir taslak halinde bekleyen Hayvan Hakları Yasası’nın bir an önce kabul edilerek yürürlüğe girmesini istiyoruz” şeklinde konuştu.

Son dönemde Beşiktaş ve Kadıköy Belediyeleri de petshoplarda evcil hayvan satışını yasaklamıştı.

Kuşadası’nın Simgesi UNESCO Dünya Mirası Geçici Listesi’ne Girdi