Bizi Takip Edin

Ekoloji

Valiliğin, Salda Gölü’ne İlişkin ‘Zarar Görme İhtimali Yüksek’ Raporu Ortaya Çıktı

salda gölü millet bahçesi burdur

Yaşam savunucuların tüm itirazlarına rağmen Salda Gölü’ne yapılan Millet Bahçesi ile ilgili tartışmalar sürerken, Burdur Valiliği’nin raporu ortaya çıktı.

ANKA Haber Ajansı’ndan Tamer Arda Erşin’in haberine göre; Burdur Valiliği Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü’nün Burdur İli 2019 Yılı Çevre Durum Raporu’nda Salda’da bulunan ‘Dirmilmorgeveni’ isimli endemik bitkiye ilişkin, “Salda gölü civarındaki turistik tesislerden ve ziyaretçilerden zarar görme ihtimali yüksektir” denildi.

‘Dünya’daki İki Bölgeden Biri’

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı, ‘Salda’ya çivi bile çakılmayacak’ demesine rağmen birçok tesisin yapımı sürerken, Burdur Valiliği Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü’nün Burdur İli 2019 Yılı Çevre Durum Raporu’nda Salda’ya ilişkin “Dünya’da Mars gezegenin yüzey özelliklerini (magnezyum yüklü beyaz kayalar) taşıyan Dünya’daki iki bölgeden birinin Salda gölü olduğunu göstermektedir” değerlendirmesi yapıldı.

Salda Gölü’nden Alınan Suyun Analiz Sonuçları Açıklandı

‘Turistik Tesislerden ve Ziyaretçilerden Zarar Görme İhtimali Yüksektir’

Raporda endemik bitki türlerinden biri olan “EbenuspisidicaHuber-Mor. & Reese (Dirmilmorgeveni)” diye adlandırılan bitkiye ilişkin “Salda Gölü civarındaki turistik tesislerden ve ziyaretçilerden zarar görme ihtimali yüksektir” denildi. Raporda “Ekimiabornmuelleri” bitkisine ilişkin de değerlendirmede bulunuldu:

“Salda Gölü civarındaki turistik tesislerden, yol genişletmelerinden ve ziyaretçilerden zarar görme ihtimali yüksektir. Bu tür, Ekimia cinsinin tek üyesidir. Tür lokal birkaç alandan bilinmesi ve arazi gözlemlerimizde birey sayısının az olması nedeniyle izlenecek bitkiler arasında yer almaktadır. Ortam olarak serpantinde kayaçlarda ve çakıllı alanlarda yetişmesinden dolayı herhangi bir madencilik faaliyetinden etkilenebilir. Ayrıca Salda Gölü çevresinde karayoluna yakın yayılış göstermesi nedeniyle herhangi bir yol genişletme ve diğer uygulamalarda dikkatli olunması gerekliliğini ortaya koymaktadır. Salda Gölü civarındaki turistik tesislerden ve ziyaretçilerden zarar görme ihtimali yüksektir.”

‘Salda Gölü’nü Gelecek Nesillere Aktarmak İçin 8 Talebimiz Var’

Millet Bahçesi’nin Temmuz Ayında Açılması Bekleniyor

Raporda “Verbascumtrapifolium” isimli bitkinin de Salda Gölü civarındaki turistik tesislerden ve ziyaretçilerden zarar görme ihtimali yüksek olduğu açıklandı.

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’na bağlı TOKİ’nin ihalesiyle yapılan Millet Bahçesi’nin önümüzdeki temmuz ayında açılması bekleniyor.

SKANDAL | Salda Gölü’nde Millet Bahçesi Yapılan Yerde Kum Rengi Değişti