Bizi Takip Edin

Yeşil Ekonomi

Peker’in İddiaları Ziraat’i Vurdu: Marka Değeri Yüzde 41 Düştü

Ziraat Bankası marka değeri

Organize suç örgütü lideri Peker’in Ziraat Bankası ile ilgili iddialarının ardından Ziraat Bankası marka değerinde ciddi düşüş yaşandı. Brand Finance’in raporuna göre, Demirören Grubu’na verdiği 750 milyon dolarlık kredinin ödenmemesi ile gündeme gelen Ziraat’in marka değeri, yüzde 41’lik rekor düşüşle 1 milyar 616 milyon dolardan 952 milyon dolara geriledi.

Sedat Peker yayınladığı 9. videoda Demirören’in Doğan Medya Grubu’nu satın almak için Ziraat Bankası’ndan aldığı 750 milyon dolarlık krediyi ödemeye başlamadığını iddia etmişti. Uluslararası marka değerleme ve strateji danışmanlığı kuruluşlarından olan Brand Finance’in yayımladığı “Brand Finance Turkey 100 – 2021” raporunda marka değeri en çok düşen şirket Ziraat Bankası oldu.

2020’de marka değeri 1 milyar 616 milyon dolar olan Ziraat’in marka değeri 952 milyon dolara geldi. Bankanın yüzde 100 hissesi Türkiye Varlık Fonu (TVF) portföyünde yer alıyor.

2020 yılı verileri esas alınarak yapılan ve bu yıl 15’incisi yayımlanan çalışmaya göre; 2020 yılının salgının da etkisiyle en değerli 100 markanın toplam değerinin bir önceki yıla göre yüzde 12,7 azalarak 21,45 milyar dolara düştüğü belirtildi. Toplam marka değeri içerisinde sanayi sektörü markalarının payı yüzde 30, hizmet sektörü markalarının payı ise yüzde 70 oldu.

Ekonomist Eğilmez’den Erdoğan’a ‘Rezerv’ Yanıtı: ‘Eksi 56 Milyar Dolar’

Varlık Fonu Şirketlerinin Marka Değerleri Düştü

Raporunun “en değerli 100 Türk markası” listesinde birinci olan Türk Hava Yolları’nın (THY) bir önceki yıla göre marka değeri yüzde 18,7 düştü. Türk Hava Yolları’nın yüzde 49,12’si hissesi Türkiye Varlık Fonu’nun (TVF) portföyünde bulunuyor.

Listede yer alan ve Varlık Fonu’na ait hisseleri bulunan şirketlerin ise marka değerlerinin düşmesi dikkat çekti. Varlık Fonu şirketlerinden Türk Telekom ve Turkcell de marka değeri düşen şirketler içinde bulunuyor.

Geçen yıl listede 6’ncı olan ancak bu yıl 9’uncu sıraya gerileyen Türk Telekom’un marka değeri yüzde 27,4 düştü. Turkcell ise geçen yıl listede 4’üncü sıradaydı. Bu yıl marka değeri yüzde 22,1 düşen marka 5’inci sıraya geriledi. Turkcell’in yüzde 26,2’si, Türk Telekom’un yüzde 6.68’si Varlık Fonu’nun elinde yer alıyor.

Çöken Çökene: Cennet Koyu’na ‘Usulsüz’ Ziraat Bankası Kredisiyle Çökmüşler