Connect with us

Ekoloji

Türkiye’de Kuraklık Her Yeri Sardı: Peki, Çare Ata Tohumları Mı?

DOSYA: KURAKLIK | İklim krizinin en önemli sonuçlarından olan kuraklık, dünyanın gidişatı açısından oldukça geniş bir etki alanına sahip. İklimdeki değişimlerin radikal sonuçlarını görmeye başladığımız bu dönemde, biyoçeşitlilikten tarıma, tarımdan gıdaya, gıdadan ekonomiye ve hatta teknolojiye kadar birçok alan kuraklıktan payını alıyor.

K2 HABER | DOSYA HABER | DİLAN KARACAN | Ülkemizde kurumuş göllerde, suyu tükenen barajlarda, tarımsal rekolte kayıplarında gün geçtikçe artış yaşanıyor. Güneydoğu Anadolu bölgesi odağında yaşanan kuraklık süreci neredeyse bütün ülkeyi esiri altına almış durumda. Kuraklığa refleks olarak geliştirilen dikey ve topraksız tarım modelleri için ar-ge çalışmaları başlamış durumda. Öte yandan belediyeler su tasarrufu teşviki amacıyla kademeli su tarifeleri sunmaya başladı. Vatandaş bazında alınacak önlemler için yapılan farkındalık çalışmaları oldukça hız kazandı.

Gıda Krizi ve Kuraklık

Ali Ekber Yıldırım: ‘Artık her 2-3 yılda bir kuraklık yaşandığını görüyoruz’

Dünya Gazetesi Tarım Yazarı Ali Ekber Yıldırım iklim krizinin de etkisi ile kuraklığın eskiye oranla ne derece vahim seviyelere geldiğine dikkat çekiyor: “İklim degişikliği dediğimiz durum 40-50 yıl gibi uzun vadede ortaya çıkabilen değişiklikleri kapsıyor. Ancak bunun kuraklık, sel, taşkınlar, aşırı yağış gibi etkileri oluyor. Kuraklık için konuşursak geçmişte yani bundan 30 yıl – 40 yıl önce hep bir kuraklık döngüsü vardı. 10-15 yılda bir kuraklık yaşanıyordu. Şimdi Türkiye de dahil olmak üzere bu döngülerin giderek bozulduğunu ve bölgesel olarak farklılık göstermek kaydıyla, her 2-3 yılda bir kuraklık yaşandığını görüyoruz. Dünya çapında baktığımızda özellikle Afrika’da zaman zaman da kıta olarak Avusturalya’da yaşanıyor. Artık her sene bir bölgede kuraklık görebiliyoruz. Geçtiğimiz sene Ukrayna’da kuraklık vardı.”

DOSYA HABER | ‘Marmara Denizi, ‘Hayalet Deniz’ Olabilir!’

‘Bizim soframıza fiyat artışı olarak yansıyabiliyor’

Yıldırım, kuraklığın yarattığı ekonomik etkiler ile birlikte bölgesel olmaktan çıkıp küresel etkilere sahip olduğunu belirtiyor: “Kuraklık artık tarım ve gıda açısından en önemli sorun haline geldi. Sadece kendi ülkemizdeki kuraklıktan değil dünyanın herhangi bir yerinde yaşanan kuralıktan da olumsuz etkilenebiliyoruz. Bizim en fazla ayçicek veya ham yağ ithal ettiğimiz ülkelerden birisi olan Ukrayna’da kuraklık yaşandığı zaman bizim soframıza fiyat artışı olarak yansıyabiliyor. Avusturalya’da yaşandıgı zaman buğday üretimi azalıyor ve dünya buğday fiyatları yükseliyor.”

Ali Ekber Yıldırım

Dünya Gazetesi Tarım Yazarı Ali Ekber Yıldırım

‘Aşırı sıcak olursa ve yağış olmazsa, zarar daha büyük olabilir’

Kuraklığın yerli tarım ve gıda sistemimizdeki etkisine değinen Yıldırım, yaşananların halkın sofrasına direkt olarak yansıdığına dikkat çekiyor: “Türkiye’ye baktığımızda özellikle Güneydoğu Anadolu bölgesinde yogun başlayan kuraklık, onunla sınırlı kalacak gibi görünmesine rağmen, nisan-mayıs döneminde özellikle yağışların azalmasıyla İç Anadolu bölgesinde de ortaya çıktı.

Buğdayı, arpayı, mercimeği, nohutu konuşuyoruz ama önümüz uzun ve biz daha sezonun başlangıcındayız. Bundan sonra sebze, meyve nasıl etkilenecek? Aşırı sıcak olursa, yağış olmazsa zarar daha büyük olabilir. Kuraklığın etkisine çözüm sadece ‘buğday üreticisi zarar gördü’ diyip zararı karşılayıp sigorta yapmakla sınırlı kalmıyor. Mesela buğday ve arpa zarar gördüğü zaman hayvancılık sektörü de olumsuz etkileniyor. Benim hatırladığım kadarı ile ilk kez arpa ve mısır fiyatı, buğday fiyatının üzerine çıktı. Bu pek rastlanılan bir durum değil. Bu durumda yem maliyeti artıyor. Yetiştiricinin ürettiği et-süt maliyeti de artıyor ve gene bizim soframıza yansıyor. Şu sıralar un sanayicileri ve yem sanayicileri buğday kavgası veriyor. Arpa ve mısır pahalı olunca yem sanayicileri ekmeklik buğday almaya başladı. Bizim ekmek olarak tükettiğimiz buğdayı onlar alıp yem yapıp hayvanlara yediriyor. Dolayısıyla kuraklık çok yönlü şekilde ekonomiyi, tarımı ve gıdayı etkileyen bir faktör diyebiliriz.”

‘En çok yoksul ülkeler ve yoksul insanlar etkileniyor’

Pandeminin de etkilerine değinen Yıldırım kurak, iklim değişikliği ve pandeminin gıda üretimine ve erişimine darbe vurduğunu söylüyor: “Dünyada da benzer sıkıntılar yaşanıyor. Dünya gıda fiyatları pandemi döneminde son on yılın en yüksek seviyelerine ulaştı. Dolayısıyla ithalat yapmak daha zor bir hale geldi. Dünyada kuraklık tek başına değil ama iklim degişikliği ile birlikte giderek gıda üretimini ve aynı zamanda gıdaya erişimi zorlaştırıyor. Bundan en çok yoksul ülkeler ve yoksul insanlar etkileniyor. Çünkü üretim azaldığı zaman gıda fiyatları artıyor. Dünya’da pandemi dolayısıyla bir belirsizlik var. Bu ne kadar sürer devam eder diye üretici ülkeler ürünü elinde tutuyor ve birtakım kısıtlamalar uyguluyorlar. Bazı ülkeler ihtiyacından fazla ürün alıyor. Örneğin Çin iki yıl önce 4 milyon ton mısır alırken geçen sene 8 milyon ton ve bu sene 12-13 milyon ton mısır aldı. Bu tür alımlar fiyatları yükseltiyor. Fiyatlar yükselince yoksul kesimin gıdaya erişiminde sıkıntı yaşanıyor.“

Çiftçi-Sen’den Gıda Egemenliği İçin Mücadele Çağrısı

‘Türkiye’de şu an çok ciddi su problemi var’

Yıldırım, ülkemizdeki su probleminin tarıma yaptığı büyük darbe sonucu yaşanmaya başlayan değişimleri anlatıyor: “Su kaynakları ciddi olarak azalıyor. Türkiye’de şuan çok ciddi su problemi var. Aydın Valiliği sezon öncesinde açıklama yaptı ve “Ben bu sene çiftçilere sadece iki kez su verebilirim. Barajlarda su yok. Ona göre karar verin ve ona göre üretim yapın” dedi. Bu, ürün cinslerini de değiştiriyor. Hem dünyada hem Türkiye’de bu durum böyle. Su sıkıntısı ve iklim degişikliği etkileri böyle sorunlara  neden oluyor. Aydın’da pamuk eken çiftçi artık daha az su istediği için ayçiçeğine yöneldi. Buğday ekimi arttı. Ürün cinsi değişmeye başladı. İhtiyacımız olan pamuğu bu şartlar altında ithal etmek zorunda kalıyorsunuz. İthalat pahalıysa da daha büyük maliyetlerle karşı karşıya kalıyorsunuz.”

‘Ata tohumlarını ve yerel tohumları tekrar yaşatmak’

Yıldırım, kuraklık ve iklim değişikliliğinin biyoçeşitlilik ve tarımsal etkilerine çözüm yaratmak adına ata tohumlarını örnek gösteriyor: “Tabi iklim değişikliği ve kuraklık ile birlikte biyoçeşitliliği korumak giderek daha da zor hale geliyor. Biyoçeşitliliğin giderek azalması ciddi bir sıkıntı ama bu durumu bir açıdan da avantaja dönüştürebiliriz. Ülkelerin ve Türkiye’nin de daha önce yaptığı gibi ata tohumlarını ve yerel tohumları tekrar yaşatmak çok önemli bir mesele oldu. Bu, kuraklığa ve iklim değişikliğine karşı önemli bir avantaj sunuyor. Mesela Mardin en çok kuraklığın olduğu yerlerden birisi. Ama orada ata tohumu olarak sorgül denilen bir buğday çeşidi mevcut. Onu eken az sayıda çiftçinin ürünlerinin çok fazla etkilenmediği görüyoruz. Değişik bölgelerde siyez buğdayı ve karakılçık ata tohumlarının daha az etkilendiğini görüyoruz. Konya’daki Bahri Dağdaş uluslararası tarımsal araştırma enstitüsünün geliştirdiği birkaç tohumun kuraklıktan daha az etkilendiğini görüyoruz. Dolayısıyla bizim bu tür çeşitleri kuraklığa karşı daha fazla yaygınlaştırıp üretimi bunlar üzerinden yapmamız çok önemli. Bir de suyu verimli kullanmak adına vahşi sulamadan vazgeçip modern basınçlı sulama sistemlerini yaygınlaştırmamız gerekiyor.”

Türkiye’nin Gıda Sorunu

Gökhan Günaydın: ‘Türkiye, yaşamsal bir gıda güvencesi sorununa sahip!’

İklim krizinin sonuçlarına dikkat çeken TMMOB Ziraat Mühendisleri Odası Eski Genel Başkanı ve eski Ankara Milletvekili Gökhan Günaydın insan faaliyetlerine vurgu yapıyor: “Yerkürenin yaşamakta olduğu iklim değişimi; iklim kuşaklarının yer değişimi, sıcaklıkların artması, yağışların azalması, mevsim anomalilerinin daha sık görülmesi gibi sonuçlarıyla etkisini gösteriyor. Bu anlamda insan faaliyetlerinin olumsuz etkisiyle ortaya çıkan iklim değişimi, sektörel faaliyetleri sınırlandırıyor ve çerçevesini yeniden çiziyor.”

DOSYA HABER | Mevzu Biraz ‘Pis’: Türkiye, Neden Avrupa’nın Çöpünü Topluyor?

‘Anadolu yarımadasının iklim değişiminin etkilerine en açık bölgelerden birisi’

Günaydın Türkiye’nin coğrafi konumu nedeniyle iklim değişikliğinden oldukça fazla etkilenecek bir yapıda olduğunu ve kuraklığın gittikçe arttığını belirtiyor: “Anadolu yarımadasının iklim değişiminin etkilerine en açık bölgelerden birisi olduğu gerçeğine, bilim insanları uzun süredir dikkat çekiyorlar. Buna göre, Akdeniz havzasında iklim kuşakları 150 ila 300 km kuzeye doğru kayıyor. Bunun anlamı, satır başlarıyla, Türkiye’nin zaten düzensiz olan yağış rejiminin daha da bozulması ve kuraklık etkisinin daha geniş bir coğrafyada hissedilmesidir. Türkiye, uzun süreli yağış ortalamalarına göre, yılda 450 mm yağış alan bir özelliğe sahip. Yıllık yağış ortalamaları Doğu Karadeniz’de 2.500 mm’yi bulurken, Tuz Gölü civarında 150 mm ye düşer. Her on yılda bir radikal kuraklık söz konusu olur. Bitki örtüsü, kırsal peyzaj ve tarımsal faaliyetler, bu genel koşullar altında şekillenir.”

kuraklık gıda krizi tarım

TMMOB Ziraat Mühendisleri Odası Eski Genel Başkanı Gökhan Günaydın

‘Sürdürülemez olan bu düzenin de sonuna gelinmiştir’

Günaydın devam eden süreç içerisinde Türkiye’nin geldiği ve geleceği durumu çarpıcı ifadelerle dile getiriyor: “Söylemek gerekir ki, sürdürülemez olan bu düzenin de sonuna gelinmiştir. Kısa vadeden başlayarak yıllık yağışların daha da azalacağı, kışların daha kısa, yazların daha uzun süreceği, geçiş mevsimlerinin hissedilmeyecek derecede daralacağı, kuraklığın daha baskın bir nitelik kazanacağı, mevsim anomalilerinin sıklığını ve etkisini artıracağı bir dönem söz konusudur.”

‘Türkiye’nin ithalat faturasını daha da kabartacaktır’

Günaydın, böyle giderse gıda ve tarım sistemlerinin ithalata bağlı yapısının daha da güçleneceğine ve sektörlerin iklimsel etkilerden oldukça olumsuz etkileneceğini söylüyor: “Bu koşullar altında, Türkiye’nin bitkisel ve hayvansal üretiminin miktar ve kalite açısından olumsuz etkileneceğini söylemek için kahin olmaya gerek yok. Yalnızca içinde bulunduğumuz tarım yılında yaşanan kuraklık etkisiyle, yalnızca buğday ürününde, olağan yıllarda 20 milyon ton olan üretimin 18 milyon tonun altına düşmesi, 10 milyon ton civarında olan dış-alımın 12-13 milyon tona tırmanması beklenmelidir. Arpa ve mercimek ürünleri için de benzer bir trend söz konusu olacaktır. Bu tablo, yem, yağ ve gıda sanayiinin ihtiyacı için yılda 10 milyar dolar düzeyinde tarımsal hammadde ithalatı yapmak zorunda olan Türkiye’nin ithalat faturasını daha da kabartacaktır.”

Organik Ürün Ne Anlama Geliyor? Organik İle Doğal Ürün Farkı Nedir?

‘Türkiye, son 20 yılda 3 milyon hektara yakın daralma’

Türkiye’nin tarımsal alan kullanımında sınıfta kaldığını belirten Günaydın sulama sistemlerindeki güncel durumun durumu daha da verimsizleştirdiğini ve yeraltı su kaynaklarına zarar verdiğini söylüyor: “Türkiye, son yirmi yılda 3 milyon hektara yakın daralma ile 21 milyon hektar alanda işlemeli tarım yapabilen bir ülkedir. 40 yıl evvelin hesabına göre 8,5 milyon hektar teknik ve ekonomik ölçütlere göre sulanabilir alana sahipken, bunun ancak yarısını etkin ve verimli olarak sulayabilmektedir. Yatırım eksikliği nedeniyle yüzey sulamanın yapılamadığı alanlarda, derin yeraltı kuyularından elektrik veya petrol enerjisiyle çekilen sularla tarım yapılmakta, bu da yeraltı su kaynakları üzerinde tahripkar etki yaratmaktadır. Özellikle Konya civarında görülen obruklar, bu tür faaliyetler sonucunda ortaya çıkmaktadır.”

‘İklim değişiminin bugünkü ve gelecekteki etkileri iyi analiz edilmeli’

Günaydın, Türkiye’nin nüfus trendini göz önünde bulundurarak iklim değişikliğinin iyi analiz edilip gıda ve tarım sistemlerine buz bazda müdahele edilme aciliyetini vurguluyor: “1980 nüfusu 44 milyon olan, 40 yılda 40 milyon nüfus artıran ve nüfus gelişimi 120 milyon üzerine projekte edilen bir ülke olarak Türkiye’nin, yaşamsal bir gıda güvencesi sorununa sahip olduğunun altı çizilmeli. Bu bağlamda iklim değişiminin bugünkü ve gelecekteki etkilerini çok iyi analiz eden, nedenleri ve sonuçlarıyla bu sürecin olumsuz etkilerini azaltmaya odaklanan, bu yeni dönemin gerçeklerine uygun bir üretim planlaması ve modellemesi yapan bir anlayış, acil bir ihtiyaç olarak Türkiye’nin gündeminde olmak zorundadır..”

PEKİ YA ÇÖZÜM?

Gökçe Okulu: ‘Çaresiz değiliz!’

WWF-Türkiye (Doğal Hayatı Koruma Vakfı) Sürdürülebilir Tarım Kıdemli Uzmanı Gökçe Okulu iklim krizinin zaten beklenen sonuçlar doğurduğunu söylüyor ve bu sonuçlara çözümler sunan tarım sistemlerini sayıyor: ”Uzun zamandır iklim değişikliğini, artık ‘iklim krizi’ demeyi tercih ediyoruz, Türkiye’nin de içinde bulunduğu Akdeniz Havzası’nı kuraklıkla vuracağı bilinmekteydi. Zaten iklim krizinin tanımı itibarıyla da uç hava olaylarının şiddet ve sıklığının artması beklenmekteydi. Bugün yaşadığımız kuraklık veya yağış rejimindeki düzensizlik ise bu beklentilerin gerçekleşmiş olduğunu ortaya koyuyor.

Ancak çaresiz değiliz. Daha dirençli tarımsal sistemler kurgulamalı ve bunların her ölçekte uygulanması için çalışmalıyız. Permakültür, işlemesiz tarım, onarıcı tarım gibi agroekolojik yaklaşımları benimseyen tarımsal üretim sistemleri kuraklık veya aşırı yağış gibi uç hava olaylarından etkilenmemekte veya bu yaklaşımı benimseyen çiftliklerin konvansiyonel sistemdeki komşularına kıyasla olumsuz koşullara çok daha dirençli olduğu görülmekte.”

www gökçe okulu tarım kuraklık

İmza Kampanyası 150 Bine Dayandı: Tarım Zehirleri Yasaklansın

‘Ne kadar yağış aldığınız değil, bunu ne kadar kullanabildiğiniz önemli’

Okulu, yukarıda sözünü ettiği sistemleri uygulayan yabancı tarımcılardan örnekler sunarak kuraklık ve iklim değişimine yönelik uygulanabilir çözümlere vurgu yapıyor: “Örneğin onarıcı tarım yaklaşımını benimseyen ABD’li çiftçi Gabe Brown’ın tarlası 35cm’lik yağıştan 22 saat sonra yağışın tamamını emerken komşu tarlada aynı miktarda yağış 3 hafta boyunca göllenmeye sebep olabiliyor. Gabe Brown’ın dediği gibi ne kadar yağış aldığınız değil, bunu ne kadar kullanabildiğiniz önemli aslında. Çünkü toprak organik maddesindeki her %1’lik artış dekarda 161 tonluk su tutmaya yardım eder.

Bir başka örnek Avustralyalı permakültür çiftçisi Geoff Lawton. Lawton, ülkesini kasıp kavuran kuraklıktan etkilenmeden üretimini sürdürebiliyor. Çünkü tarımsal üretimi de aynı döngüsel üretim prensiplerinde olduğu gibi tüm kaynakları çiftliği bünyesinde sürekli dönecek/dönüşecek şekilde tasarlıyor. Her şeye kaynak gözüyle bakıp en küçük su veya başka bir girdinin kaybına izin vermeden tasarımlarını kurguluyor.”

‘Temelde tarımsal üretim doğru kurgulandığında doğayı onarıcı hale gelebiliyor’

Okulu, tarımsal üretimin doğru biçimlerde kullanılmasıyla doğanın iyileşeceği, biyoçeşitliliğin güçleneceği ve iklim değişikliğine karşı direnç kazanılacağı bütünsel bir sistem için çalışılması gerektiğini belirtiyor:  “Permakültür gibi agroekolojik yaklaşımlar doğal ekosistemlerdeki döngüleri taklit ederek ve doğadaki etkileşimlerden faydalanarak hem üretimi çeşitlendirip verimi artırabiliyor hem de kuraklık gibi olumsuz şartlara karşı dirençli kalabiliyor. Aynı zamanda toprak biyoçeşitliliğinden başlamak üzere üretim yapılan alanlarda dahi biyoçeşitliliği destekleyebiliyor. Temelde tarımsal üretim aslında doğaya bir müdahale ancak bu doğru kurgulandığında doğayı onarıcı hale gelebiliyor. Yani insanlık ve doğa için kazan-kazan bir durum söz konusu oluyor. Zaten WWF olarak bizim benimsediğimiz “Tek Sağlık” yaklaşımı da insanın sağlığının diğer tüm canlıların ve doğanın sağlığı ile doğru orantılı olduğunu anlatıyor. Bunun için multidisipliner ve koordineli bir planlama ve çalışma gerekiyor.”

‘Betonlaşma gibi insan etkileri su döngüsünü olumsuz etkiliyor’

Okulu, “Betonlaşma” etkisine dair konuşuyor: “Konvansiyonel tarım faaliyetleri, habitat, doğal alan ve yeşil alan kaybı, betonlaşma gibi insan etkileri su döngüsünü olumsuz etkilemekte. Toprağın su ile buluşamaması ve toprağın içine girememesi, emdirilememesi ve yavaş yavaş tatlı su kaynakları ile buluşamamasından dolayı suyun normalde olan döngüsü gerçekleşememekte.

Düzensiz yağışlarla bir anda düşen yağmuru tutamıyor ve değerlendiremiyoruz. Ani düşen yağmuru sünger gibi toprağa emdiremiyoruz. Betonlaşan ve kaliteli yeşil alandan yoksun şehirlerimizde bu ani yağışlar su baskınlarına, taşkınlara ve sellere neden oluyor. 1 ayda düşecek yağmur 8 saatte düşüyor, bunun yanında haftalarca tek damla yağmur düşmüyor ve kuraklık yaşıyoruz.” 

www gökçe okulu kuraklık betonlaşma

Türkiye’de Çiftçilerin Saçında Bile Pestisit Kalıntısı Var

‘Havza bazlı su yönetim anlayışı gerekli’

Su yönetim sistemlerine değinen Okulu, yağmur suyu hasadına dikkat çekiyor ve havza bazlı su yönetiminin önemine vurgu yapıyor: “Şehirlerde suyu tutma görevi gören yeşil alanların arttırılması, sürdürülebilir ve onarıcı tarım pratiklerinin yaygınlaştırılması ve toprağın iyileştirilmesi, yağmur suyu hasadı yöntemlerinin uygulanması, su konusunda havza bazlı yönetim anlayışlarının ve politikaların geliştirilmesi suyun doğal döngüsü üstündeki baskımızı azaltmamızı sağlayacak çözümlerden.

​Sürülmemiş, malçlanmış( üstü örtülmüş), yağmur suyu hasadı uygulanan ve doğa dostu ve onarıcı tarım ve toprak yönetimi ile yönetilen arazilerde bitkiler ve diğer toprak canlıları dâhil herkesin kullanabilmesi için yeterince su depolanarak döngüde tutulur. Üst toprağımız akıp gitmez; toz olmaz; tüm canlılara hayat olur. Çiftçilerimize mahsul, bizlere gıda olur.”

Ekoloji

HAKİM: ‘Genelge Çözüm Değil, Ölüm Getiriyor!

HAKİM tehlikeli ırk

HAKİM, ‘tehlikeli ırk’ diye belirtilen hayvanlar için genelgede belirtilen kısırlaştırma, çip takılması ve kayıt altına alınması işlemleri için belirtilen son tarihin uzatılması çağrısı yaptı. 

‘Tehlike Arz Eden Hayvanlar’ isimli genelgeye göre ‘tehlikeli ırk’ diye nitelendirilen köpeklerin 14 Ocak tarihine kadar kısırlaştırması, çip taktırılması ve kayıt altına alınması gerekiyor. Eğer bu işlemler yapılmadığı takdirde bu hayvanlardan sorumlu kişilere para cezası verilecek ve hayvanlar da ellerinden alınarak barınağa gönderilecek.

Hayvan hakları ve özgürlüğü savunucuları uzun zamandır bu uygulama için son tarihin uzatılması çağrısı yapıyor. Çünkü kısırlaştırma için küçük veya hasta olanlar için genelgede bir çözüm önerisi bulunmuyor.

Fatma Biltekin: ‘Barınak Dedikleri Yerler, Ölüm Kampı’

HAKİM: ‘Sürenin Uzatılması Şart!’

Hayvan Hakları İzleme Komitesi (HAKİM) konuya ilişkin bir açıklama yayınladı:

“Hamile olan, yaşı kısırlaştırmaya uygun olmayan ya da hastalıktan dolayı kısırlaştırılamayan hayvanlara dair hiçbir düzenleme getirmeyen genelge ölüm demek! Genelgenin belirsizlikleri yüzünden mağdur olan sayısız yaşamdan biri de Apollo… Apollo 2 aylık, sokaktan kurtarıldı. Götürüldüğü veteriner kliniği tarafından çiplendi, kaydı yapıldı ama yaşı tutmadığından şu an için kısırlaştırılamadı. Veteriner kliniği tarafından “vakti gelince kısırlaştırılacaktır” şeklinde bir yazı da düzenlendi ama talep Tarım İl Müdürlüğü tarafından reddedildi, kısırlaştırılmadığı gerekçesiyle Apollo’nun barınağa gönderilmesi istendi.

HAKİM: ‘Sokaktaki Hayvanlar Bitmeyen Bir Soykırım Yaşıyor’

‘Kısırlatırılamayan Hayvanlar İçin Düzenleme Yok’

Apollo’nun hasta olduğu, barınakta yaşayamayacağı belirtilse de Tarım İl Müdürlüğü ‘barınak’ diye diretmeye devam ediyor. Bu da yetmezmiş gibi ilgili veteriner kliniğine ceza kesileceği belirtildi. Soruyoruz, ne istiyorsunuz bu hayvanlardan? Ne istiyorsunuz yardımcı olmaya çalışan veteriner hekimlerden, kliniklerden? Yaşı tutmayan, hamile, sağlık sorunları nedeniyle kısırlaştırılamayan hayvanlara dair hiçbir düzenlemeye yer vermediğiniz genelge çözüm değil ölüm getiriyor!

Sürenin dolmasına bir ay kala yeni ırklar dahil edildi. Hamile, yaşı kısırlaştırmaya uygun olmayan ya da hastalıktan dolayı kısırlaştırılamayan hayvanlar için hiçbir çözüm sunulmadı. Genelge bu haliyle hayvanları ölüme mahkûm ediyor ve sürenin uzatılması şart.”

Okumak için tıklayın

Ekoloji

Dağyeni Köylülerine Sevindirici Haber: ‘Sondaj Makineleri Sökülüyor’

Dağyeni germencik

Germencik Dağyeni Köylülerinin kararlı direnişi sonuç getirdi. MTA köy yakınlarındaki sondaj makinelerini ve ekipmanları sökmeye başladı.

Evrensel’den gazeteci Özer Akdemir’in haberine göre; Dağyeni Köyü Muhtarı İbrahim Korkmaz MTA’nın sondaları söktüğü haberlerini doğrulayarak, “MTA Bölge müdürü geldi köyümüze. Arkadaşlar sondajları söküp köyünüzü terk edeceğiz dedi. Birlikte sondaj alanlarına gittik. Müdür bey orada çalışanlara ‘Ekipmanları toplayın, sondajları sökün’ köyü terk edeceğiz” dedi.

Öte yandan köylülerin sondaj alanı yakınlarına kurduğu çadırlar ve nöbet ise devam ediyor. Köy muhtarı Korkmaz, “Son ekipman da gidene kadar nöbet tutmaya devam edeceğiz” dedi.

İkizköy Direniyor: Yaşamı Savunanlar Nöbet Alanından Anlatıyor

İki Gün Süre Tanımıştık

Dağyeni köylülerinden Muammer Salık dün MTA’dan ve Ankara’dan kendilerini ikna için gelenlerin köylüler tarafından dinlenilmediğini. Köylülerin salonu terk ettiğini belirterek, “Ogün MTA müdürüne ne kadar kararlı olduğumuzu bir kez daha söyledik. Size iki gün mühlet, ya sondalarınızı sökün ya da biz gerekeni yapacağız dedik. Bugün sabah MTA müdürü gelerek sondajları sökeceklerini söyledi. “Biz çekiliyoruz, bu işin kazananı kaybedeni olmasın” dedi ancak biz biliyoruz ki bizim kararlılığımızdan korktukları için çekiliyorlar. Biz yine de tetikte duracağız. Yarın bir gün seçimden sonra gelebilirler yine” dedi.

Okumak için tıklayın

Ekoloji

Validebağ’da Bir Kazanım Daha: Üsküdar Belediyesi Sözleşmeyi Feshetti

Validebağ

Validebağ Korusu’nda talana karşı 200 gündür direniş nöbeti tutan doğa ve yaşam savunucularına bir güzel haber daha geldi. Üsküdar Belediyesi rehabilitasyon adı altında Validebağ’ı yok edecek sözleşmeyi feshetti.

İstanbul Anadolu yakasının en büyük ikinci yeşil alanı olan Validebağ Korusu’nda bugün yurttaşlar, nöbetin 200. günü sebebiyle bir araya geldi. Buluşmada kararlılık mesajı verilirken, ekoloji ve hak davalarının bilinen avukatı Onur Cingil tarafından da sevindirici haber paylaşıldı.

Cingil paylaştığı haberde, Üsküdar Belediyesi rehabilitasyon adı altında Validebağ’ı yok edecek sözleşmeyi feshettiğini evraklarıyla duyurdu.

Üsküdar Belediyesi Park ve Bahçeler Müdürlüğü’ne tahsis edilen 1’inci derece doğal sit alanı olan korunun ‘rehabilitasyonu’ için Bitki Dünya Sanayi adlı şirketle yapılan sözleşme, dün yapılan protokolle tasfiye edildi.

Kazdağı Koruma Derneği: ‘TÜMAD’ın Gözü Ne Zaman Doyacak?’

Ne Olmuştu?

Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum’un “Validebağ Korusu projesine 21 Haziran Pazartesi günü başlıyoruz” açıklaması üzerine, Validebağ Gönüllüleri ve Validebağ Savunması koruda nöbete başlamıştı.

Okumak için tıklayın

Ekoloji

Zehirsiz Kentler Kampanyası Başladı

Zehirsiz Kentler

Zehirsiz Sofralar Platformu, ‘Zehirsiz Kentler’ kampanyasını başlattı. Platform belediyeleri, kentlerde insan ve çevre sağlığına zarar veren, biyoçeşitliliği tehdit eden pestisitlerin ve biyosidal* ürünlerin kullanımını azaltmaya, zararlı mücadelesinde zehirsiz uygulamalara geçerek sağlıklı bir gelecek için sorumluluk almaları için çağrıda bulunuyor.

Zehirsiz Sofralar Platformu yeni bir imza kampanyası başlattı. Bilindiği üzere pestisitlerin ve biyosidal ürünlerin kullanımı üreme sistemimiz başta olmak üzere tüm hormonal sistemimize zarar veriyor, pek çok kanser türüne sebep oluyor, kromozom bozukluklarına ve çocuklarda gelişim bozukluklarına yol açıyor. Aynı zamanda bu zehirler, tüm canlı ekosistemine de büyük zarar veriyor. Kampanya ile belediyelerin aynı etken/aktif maddeye sahip biyosidal ürünlerin yerine, zehirsiz alternatiflerinin kullanılması talep ediliyor.

Önemli Bir Küresel Sağlık Sorunu Daha: ‘Pestisit Kullanımı’

Zehirsiz Kentler Mümkün

İmza kampanyasın metninde bazı araştırmalara da yer verildi:

“İtalya’nın Güney Tirol bölgesindeki 19 çocuk oyun alanından, 4 okul bahçesinden ve 1 pazar yerinden alınan 96 çim örneğinin analiz sonuçlarına göre, tespit edilen 32 pestisit etken maddesinin %76’sının hormonal sistemi bozucu kimyasallar olduğu ortaya çıktı.

ABD’de yapılan bir incelemeye göre ise, okullarda en yaygın kullanılan 40 pestisitten 28’inin muhtemel veya olası kanserojen olduğu, 26’sının üreme sistemi etkileri yarattığı, 26’sının sinir sistemine hasar verdiği ve 13’ünün doğum kusurlarına neden olduğu tespit edildi.

İklim Değişikliği ve Su Yönetimi Sempozyumu’nda sunulan, Türkiye’de su kalitesine dair rapora göre, sularımızda tespit edilen 49 mikrokirleticinin 33’ü pestisitlerden oluşuyor. Bilimsel çevrelerce her geçen gün bu zehirlerin zararlarına dikkat çekiliyor ve kentlerde kullanımına yönelik yeni araştırmalar yayımlanıyor.”

Türkiye’de Çiftçilerin Saçında Bile Pestisit Kalıntısı Var

25 Tarım Zehiri Yasaklandı

Buğday Ekolojik Yaşamı Destekleme Derneği öncülüğünde, 100’ü aşkın sivil toplum örgütü ve sivil inisiyatifin oluşturduğu Zehirsiz Sofralar Pestisit Eylem Ağı tarafından başlatılan ve 165 binin üzerinde imzacının desteğini alan Zehirsiz Kampanya sayesinde, Tarım ve Orman Bakanlığı, 2020 yılında 25 tarım zehrinin yasaklanmasına ve 7’sinin de kullanımının sınırlandırılmasına karar vermişti.

* Biyosidal ürünler, içerdikleri aktif madde ya da maddeler sayesinde zararlı olarak kabul edilen bakteri, virüs, mantar gibi mikroorganizmalar, hamam böceği, kene, karasinek, sivrisinek gibi böcekler, fare ve sıçan gibi kemirgenler üzerinde zararlı organizmaların hareketlerini kısıtlayan, uzaklaştıran, zararsız kılan ya da yok eden kimyasal veya biyolojik etki gösteren ürünlerdir.

Okumak için tıklayın

Ekoloji

Kazdağı Koruma Derneği: ‘TÜMAD’ın Gözü Ne Zaman Doyacak?’

TÜMAD Madencilik Kazdağları

Kazdağı Doğal ve Kültürel Varlıkları Koruma Derneği TÜMAD Madencilik şirketinin Lapseki’deki altın-gümüş madeni ocağı kapasite artış projesine karşı tüm doğa ve yaşam savunucularına dayanışma çağrısında bulundu.

TÜMAD Madencilik Sanayi ve Ticaret A.Ş. tarafından Çanakkale ili, Lapseki ilçesi, Şahinli Köyü mevkiinde 68955 Ruhsat Numaralı Sahada Altın-Gümüş Madeni Ocağı Kapasite Artışı Projesi planlanıyor.

Projenin ÇED süreci başladı ve 04.01.2022 tarihinde Lapseki’nin Şahinli Köyü’nde saat 10.30’da halkın katılımı toplantısı gerçekleştirilecek. Kazdağı Doğal ve Kültürel Varlıkları Koruma Derneği bölge halkını ‘halkın katılımı toplantısı’na katılarak, projeye karşı durmaya çağırdı.

Süheyla Doğan: ‘Kapitalist Sistemden Umudumuz Yok, Çözüm Biziz’

Vahşi Bir Altın Madeni Projesine Razı Gelinemez

Kazdağı Doğal ve Kültürel Varlıkları Koruma Derneği’nden yapılan açıklama şu şekilde:

“Projenin Ruhsat Alanı 2.766 hektar, İşletme İzin Alanı: 1.625 hektardır. Ruhsat tarihi 20.01.2020 olan projenin süresi ise 15 yıldır. TÜMAD, ESAN Eczacıbaşı’na ait olan ruhsatı 15.09.2021 tarihinde devir almış ve 01.12.2021 tarihinde de Altın+Gümüş İşletme iznini almış ve hemen ÇED sürecini başlatmıştır.

ESAN Eczacıbaşı söz konusu ruhsat kapsamında 5,33 hektarlık bir alan için “bentonit çıkaracağım” diye hazırladığı proje için 08.02.2013 tarihinde, “ÇED Gerekli Değildir” kararı almış bu izni de TÜMAD’a devrolmuştur. Ancak tabi ki konu bentonit değil, altın ve gümüş olduğu için TÜMAD bu proje için işletme iznini terketmiştir.

ESAN Eczacıbaşı söz konusu ruhsat kapsamında Altın-Gümüş Madeni Ocağı için 34 hektar ÇED alanında 11.02.2013 tarihinde “ÇED Olumlu” kararı almış bu izni de TÜMAD’a devrolmuştur. Şimdi bu projenin kapasite artışı yapılmak ve 34 hektar olan ÇED alanı 429 hektara çıkartılmak istenmektedir.

ESAN Eczacıbaşı, ÇED mevzuatına göre “ÇED Olumlu” kararından itibaren 7 yıl içinde üretime başlanılması gerektiğinden, karar yanmasın diye 2019’da sözde üretim gerçekleştirdiğini beyan etmektedir. Hem Maden ve Petrol İşleri Genel Müdürlüğü, hem de Çevre ve Şehircilik Bakanlığı bu sözde üretimi doğrulamaktadır. Beyan edilen miktar 2.740 ton tuvenan malzeme, 1,4 ton pasadır. Bu beyanın doğruluğu bizce soru işaretidir ve araştırılması gerekir.  

Kazdağları Ekoloji Platformu: ‘Cengiz’e Geçit Vermeyeceğiz!’

‘Yeni ÇED Başvurusu Yapılması Gerekirdi’

Kapasite artışı projesinin üretim süresi 6 yıl üretim, rehabilitasyon süresi ise 2 yıl olarak belirtilmektedir.  Projenin sağlayacağı istihdam ise yalnızca 80 kişi olarak belirtilmektedir. Üretim miktarı yılda 3 adet açık ocaktan 950.000 ton ve yeraltı galerilerinden 250.000 ton olmak üzere toplam 1.200.000 tondur. Proje ömrü boyunca ise üretim miktarı 7,2 milyon ton cevher, 31,4 milyon ton pasa olmak üzere toplam kazı miktarı 38,6 milyon ton olacaktır.

Proje verilerine göre 1 ton cevherde 1,83 gram altın ve 1,85 gram gümüş var.  Bu durumda elde edilmesi beklenen altın miktarı 13 ton, gümüş miktarı ise 13,32 ton olacaktır. Cevher TÜMAD’ın yaklaşık 1,5 km mesafedeki mevcut Lapseki zenginleştirme tesisine götürülecektir.  Bu tesisin kapasitesi 1.200.000 tondur. Oysa yeni projeden çıkacak olan cevher de 1.200.000 ton. Mevcut zenginleştirme tesisinin her iki projeden elde edilecek cevhere yeterli gelmesi mümkün olmayıp bu durumda zenginleştirme tesisinin de kapasitesinin arttırılması zorunlu hale gelecektir. Bu durumda da yeni ÇED başvurusu yapılması gerekirdi.

3 açık ocağın toplam miktarı 86 hektar, kapalı ocak izdüşüm ise 60 hektardır. Pasa depolama alanı ise 156 hektar olacaktır. Proje kesitlerine göre en büyük açık ocak derinliği en az 140 metredir. Proje sonunda rehabilitasyon işlemi sırasında açık ocaklara ağaç dikecekleri belirtmişler…Yani ocaklar kapatılmayacak…Yani 140 metre derinliğe inip ağaç dikilecekmiş…

ÇED alanı, Lapseki ilçesine kuş uçuşu yaklaşık 7,5 km, Şahinli köyüne 1,2 km, Subaşı köyüne 3,3 km, Yeniceköy köyüne 3,4 km, Taştepe köyüne 4,2 km, Çamyurt köyüne 4,6 km ve Mecidiye köyüne 5,13 km. mesafede. ÇED alanı, içme ve sulama suyu barajı olan Bayramdere Barajı’nı mutlak koruma alanına yalnızca 680 metre mesafede.  ÇED alanının 12,57 hektar alanıbarajın orta mesafeli koruma alanında yer alıyor. Bir içme suyu  ve sulama suyu barajına bu kadar yakın mesafede açık ocak alanı olan bir altın madeni projesine izin verenlerin akıl tutulması yaşıyor olmaları gerek…

‘Binlerce Dönümlük Bir Orman Ekosistemi Yok Edecek’

ÇED alanına yakın diğer bir su yapısı, ÇED alanın güneybatısında olup, en yakın mesafesi 5,17 km uzaklıkta bulunan Umurbey Barajı’dır. Alpagut Göleti, ÇED alanının kuzeydoğusunda ve 5,09 km mesafede bulunmaktadır. Projenin tamamı ormanlık arazide. Yok edilecek ormanlık alan en az 270 hektar.  Bu rakama yollar, galeri girişleri vb. dahil değil. Kesilecek ağaç sayısına ilişkin bir rakam verilmemiş…

Proje, TÜMAD’ın Lapseki projesinin hemen bitişiğinde ve bu alanın 2017’den bu yana ne hale geldiğini biliyoruz… Gerçekleşmesi halinde binlerce dönümlük bir orman ekosistemini yok edecek, Bayramdere Barajı ve Umurbey Barajı’nı kirletecek, yakınlarındaki tarım alanlarına zarar verecek ve köyleri yaşanmaz hale getirecek böylesi vahşi bir altın+gümüş madeni projesine razı gelinemez.  

Lapseki’yi, İvrindi-Burhaniye’yi mahveden TÜMAD’ın gözü ne zaman doyacak? Bölge halkını “halkın katılımı toplantısı”na katılarak bu projeye karşı durmaya çağırıyoruz.”

Şimdi Kirazlı’yı Rehabilite Zamanı: Alamos’un Kirazlı Ruhsatı Tarihe Gömülmüştür’

Yerleşim Yerlerini ve Barajları Kirletecek Mesafede

ÇED alanı, Lapseki ilçesine kuş uçuşu yaklaşık 7,5 km, Şahinli köyüne 1,2 km, Subaşı köyüne 3,3 km, Yeniceköy köyüne 3,4 km, Taştepe köyüne 4,2 km, Çamyurt köyüne 4,6 km ve Mecidiye köyüne 5,13 km. mesafede.

İçme ve sulama suyu barajı olan Bayramdere Barajı’nı mutlak koruma alanına da yalnızca 680 metre mesafede. ÇED alanının 12,57 hektar alanı barajın orta mesafeli koruma alanında yer alıyor.

Okumak için tıklayın

Ekoloji

Menekşe Kızıldere: ‘İklim Krizi Sınıfsal Bir Meseledir’

Menekşe Kızıldere hdp ekoloji

HDP Ekoloji Komisyonu Eş Sözcüsü Menekşe Kızıldere, K2 TV’nin konuğu oldu. Yoksulluğun büyümesiyle ekolojik yıkımların arttığını belirten Kızıldere, iklim krizinin sınıfsal bir mesele olduğunu ifade etti.

Türkiye’de ekoloji mücadelesi son yıllarda çok daha güçlü ve örgütlü bir duruma geldi. İklim krizi kaynaklı değişimlerin her geçen gün daha da kendini hissettirmesi, ekoloji mücadelesini gelecek kuşaklar için çok daha anlamlı bir noktaya getiriyor.

Ekoloji örgütlerini politik karar süreçlerine en çok dahil eden siyasi parti olan HDP, ekoloji siyaseti ile de birçok siyasi partiye öncülük ediyor. Bütçe görüşmeleri öncesi ekoloji örgütlerinin fikirlerini alan HDP, şimdi de ‘Demokrasiye Çağrı Doğaya Saygı’ başlığı altında ekoloji mücadelesi veren tüm kurum ve topluluklara ziyaret gerçekleştirip, politika önerilerini paylaşıyor.

HDP Ekoloji Komisyonu Eş Sözcüsü Menekşe Kızıldere, HDP’nin ekoloji siyasetini, kadın hareketi ile ekoloji mücadelesinin ortak yönlerini ve yoksullaşma/ekolojik yıkım ilişkisini K2 TV’den Bahar Ünlü’ye yorumladı.

Eren Dağıstanlı: ‘Karadeniz Topyekûn Saldırıyla Karşı Karşıya’

Menekşe Kızıldere: ‘İklim Krizi Derinleştikçe, Sınıf Meselesi Çok Daha Açığa Çıkacak’

İklim krizinin etkileri derinleştikçe sınıf meselesinin daha da belirgin hale geleceğini söyleyen Kızıldere, devletlerin yoksulluğu bir manipülasyon aracı olarak kullandığını belirterek, “Ekoloji gibi konular, her ne kadar soft/yumuşak politika olarak görülse de, sınıf perspektifinden baktığımızda çok ciddi bir sınıf meselesi. İklim krizi meselesi, aslında ciddi bir sınıf meselesidir. Bunun devletler eliyle sınıf perspektifinden çıkarılıp, sanki bireysel tercihlermiş gibi dönüştürülmesi politik bir manipülasyon. Çünkü bizim bir şeyi tüketirken karar vermemiz, ana akım üst düzey politikaları ne kadar etkiliyor tartışılır. Olması gereken aslında devlet politikalarının nasıl işlediğidir bu konuda. Dolayısıyla yoksullaşma ile beraber bu manipülasyon alanı çok iyi kullanılıyor. Yani yoksulluk varken, bu koruma eksenli siyaseti sürdüremeyizin bahanesi oluyor. Fakat bu doğru değil, ekoloji ihtilafları, iklim krizi derinleştikçe sınıf meselesi çok daha açığa çıkacaktır. Üretim etkilenecek, gıda, su pahalı olacak, vergiler artacak ki vergilerin arttığını, gıdanın nasıl pahalandığını artık Türkiye’de herkes son birkaç ay içerisinde iliklerine karşı yaşadı. İklim krizi de bu baskılardan bir tanesi.” ifadelerini kullandı.

Süheyla Doğan: ‘Kapitalist Sistemden Umudumuz Yok, Çözüm Biziz’

Okumak için tıklayın

Ekoloji

Eren Dağıstanlı: ‘Karadeniz Topyekûn Saldırıyla Karşı Karşıya’

Eren Dağıstanlı

Ekoloji aktivisti Eren Dağıstanlı, K2 TV’nin konuğu oldu. Karadeniz’in topyekûn saldırıyla karşı karşıya olduğunu belirten Dağıstanlı, Karadeniz’de iş makinesinin girmemiş olduğu vadilerin yok denecek kadar az olduğunu ifade etti.

Karadeniz’de ekolojik yıkım tüm hızıyla devam ediyor. Giresun Şebinkarahisar’da yaşanan atık havuzunun patlaması sonucu yaşanan çevre felaketi ile ilgili Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’ndan resmi bir açıklama yapılmış değil. Türkiye’nin en çok korunması gereken doğal alanları, HES’ler, taş ocakları ve madencilik çalışmaları sebebiyle vahşice yok ediliyor.

Ekoloji aktivisti Eren Dağıstanlı, Karadeniz bölgesinde yaşanan ekolojik yıkımları, Metin Lokumcu davasındaki adalet arayışını ve İkizdere direnişini K2 TV’den gazeteci Bahar Ünlü’ye yorumladı.

Süheyla Doğan: ‘Kapitalist Sistemden Umudumuz Yok, Çözüm Biziz’

Eren Dağıstanlı: ‘İş Makinası Girmemiş Vadi Yok’

Karadeniz’de iş makinasının girmemiş vadinin neredeyse kalmadığını söyleyen Dağıstanlı, insanların yaşam alanlarını korumak için hukuka ve mücadeleye sarıldığını belirterek; “Aşağıda Karadeniz sahil dolgusu, derelerin önüne en büyük seti çeken bir projeydi. Uzun yıllar devam etti, bu iktidar bitirmiş oldu. Vadi içlerine doğru gittikçe HES projeleri, biraz daha yukarı çıktıkça taş ocağı projeleri, biraz daha yukarı çıktıkça maden projeleri, Samsun-Hopa hattı için yeşil yol projesi, Batı Karadeniz için termik santral projeleri… Böyle topyekun bir saldırıyla karşı karşıyayız. Yani sadece HES’ler değil. Şu anda Karadeniz’in neredeyse iş makinesinin bir şekilde girilmemiş vadisi yok denecek kadar az. Bir yandan da iklim krizi ile mücadele ediyoruz. Bu projeler krizi derinleştiriyor. İnsanlar hukuka, mücadele sarılmaya çalışıyor. Türkiye’nin her yerinde ekolojik yıkıma karşı verilecen ciddi bir mücadele var. İkizdere’de insanlar hala nöbet tutuyorlar, ne yapsın bu insanlar? Ellerinde avuçlarında bir şey yok. Bir canları kaldı, vermedikleri. Fiili olarak direndiler, gözaltına alındılar. İkizdere kamuoyunda duyulmaya başladığı zaman biri ‘bizim için bir şey yapın’ demişti. Lütfen artık bir şey yapalım. Mahkeme kararı çıktıktan sonra, bu iş sümenaltı edilip oldu bittiye getirilecekse, bırakıp gidelim. Ondan sonra Şebinkarahisar ile Dereli ile karşılaşacağız. Mahkeme neyi bekliyor?” ifadelerini kullandı.

Prof. Dr. Erdoğan Atmış: ‘Ormanlar, İnşaat Sektörüne Feda Ediliyor’

Okumak için tıklayın

Ekoloji

HAKİM: ‘Sokaktaki Hayvanlar Bitmeyen Bir Soykırım Yaşıyor’

Hayvan Hakları Yasama İzleme Delegasyonu

HAKİM Hayvan Hakları İzleme Komitesi, Gaziantep’te meydana gelen acı olayın ardından sokak hayvanlarının hedef gösterilmesi üzerine bir basın açıklaması yayınladı. 

Gaziantep’te yaşanan acı olayın ardından, sosyal medyada sokak hayvanları hedef gösterilmeye başlandı. Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın belediyelere sokak hayvanlarının barınaklara toplanması çağrısı sonrası birçok il ve ilçeden hayvanların toplandığına dair ihbarlar paylaşılıyor.

Konuya ilişkin HAKİM bir açıklama yayımladı. Açıklamada sokakta yaşam mücadelesi veren canlıları değil, gerçek suçluların hedef alınması çağrısı yapılarak, kurumlar yüzünden sokaktaki hayvanlar bitmeyen bir soykırım yaşadığı ifade edildi.

HAKİM: ‘Hayvanları Yok Etmek İstiyorlar’

HAKİM tarafından yapılan açıklama şu şekilde:

“Bu olay üzerine her zaman olduğu gibi sokakta yaşayan hayvanlar ve bazı köpek türleri ile ilgili nefret söylemlerinin arttığını gördük. Bunun üzerine Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, “Sahipsiz hayvanların yeri sokaklar değil barınaklardır. Belediye başkanlarına sesleniyorum, sahipsiz hayvanlar için ön alın, sıcak, güvenli barınaklar kurun.” dedi.

Cumhurbaşkanına Hayvanları Koruma Kanunu’na göre belediyelerin görevinin hayvanı alıp, tedavi edip, kısırlaştırıp aldığı yere geri bırakmak olduğunu, belediyelere bağlı barınakların “geçiçi bakımevi” olarak tanımlandığını hatırlatmak istiyoruz.

Meksika’da Hayvan İstismarına 9 Yıla Kadar Hapis Cezasına Onay

‘Belediyelerden Hayvanları Korumaya Çalışıyoruz’

17 yıldır yürürlükte olan Hayvanları Koruma Kanunu hiçbir şekilde uygulanmadığını, yerel yönetimlerin ve Tarım Bakanlığı’nın yasadan doğan sorumluluklarını yerine getirmediğini, belediyelere bağlı bakımevlerinin ölüm ve tecrit kampı olduğunu biliyoruz. Bizler yıllardır sokakta yaşayan hayvanları yaşatma konusunda sorumluluğu olan belediyelerden hayvanları korumaya çalışıyoruz. Herhangi bir barınağa giden bir kişi bu yerlerin hayvanlar için uygun olmadığını zaten görebilir.

Sokakta yaşayan hayvanların hayatını kolaylaştırmak, insan-hayvan çatışmasını azaltmak için hiçbirşey yapmayan belediyeler yıllardır görevlerinden kaçmak için hayvanları öldürüyor, tecrit ediyor, bilinmeze yolluyor. En temel görevi olan kısırlaştırmayı bile yapmayan bu kurumlar yüzünden sokaktaki hayvanlar bitmeyen bir soykırım yaşıyor.

Kanuna göre “tehlike arz eden hayvanlar” olarak tanımlanan ve yuvalandırılmaları yasak olan hayvanlar için de durum çok farklı değil. Bakımevlerinde ömür boyu hapse mahkum olan bu türler canavar olarak gösteriliyor. Oysa suçlu olan bu türler değil bu türleri şiddet ile yetiştiren kişiler, cezayı neden bu kişiler çekmiyor? Dövüşlerde silah olarak kullanılan bu türleri dövüştüren kişiler yeni yasaya göre 3 aydan 2 yıla kadar yargılanabilecek. Bu cezanın hiçbir anlamı yok çünkü bu ülkede 3 yılın altındaki cezalar erteleniyor yada para cezasına çevrilebiliyor.

HAKİM’den Dayanışma Çağrısı: Elazığ’da Hayvan Soykırımı Yaşanıyor!

‘Bu Anlamsızca Yasa ile Hiçbir Sorunu Çözemiyoruz’

Bu türlerin yuvalanması, üretimi, satışı yıllardır yasak olmasına rağmen el konulan hayvan sayısı her sene artıyor. Bu sorunu yasaklayarak çözemeyeceğimiz çok açık. Bu yüzden bizim talebimiz türlerin yasaklanması değil, denetimlerin artırılmasıydı. Bu hayvanlara yuva olan kişilere eğitim verilmesi ve bu kişilerin denetlenmesi ile bu sorunu çözebilirdik ancak çıkan bu anlamsız yasa ile hiçbir sorunu çözemiyoruz.

Eğer sokakta yaşayan hayvanların sorunlarını çözmek isteselerdi öncelikle hayvan üretimini bitirirlerdi. Çünkü petshoplardan satın alınan hayvanların çok büyük kısmının sonu ya sokak yada bakımevi oluyor. Bir istekle satın alınan hayvanlar sorumlulukları fazla olduğu anlaşıldığında, zaten kişi tarafından alınıp satılabilen mallar olarak görüldükleri için, sokağa terk ediliyor.

Sokaktaki insan-hayvan çatışmasının önüne geçmek için öncelikle popülasyonu azaltmak gerekiyor. Ama belediyelerin yaptığı gibi aynı neşterle 10 ameliyat yapmak, anestezi altındayken bile hayvanı geri sokağa bırakmak hayvan soykırımından başka bir şeye sebep olmaz. Belediyeler genel cerrahi prensiplere uyarak, hayvan koruma gönüllüleri ile birlikte çalışarak bu sorunu çok çok önce çözebilirdi ancak YAPMADILAR. Şimdi birde hayvanları kapatmayı, yok etmeyi istiyorlar. Bu sorunun sebebi hayvanlar değil görevini yerine getirmeyen kamu kurumlarıdır. Lütfen tepkinizi gösterirken sokakta kuytu bir köşede yaşam mücadelesi veren canlıları değil gerçek suçluları hedef alın.”

Okumak için tıklayın

Ekoloji

Hakan Dedeoğlu: ‘Trakya’yı Yok Ederek, İstanbul’u Kurtaramazsınız’

Hakan Dedeoğlu Lüleburgaz

Çevre Gönüllüsü Hakan Dedeoğlu, K2 TV’nin konuğu oldu. Trakya’nın İstanbul’un kirlilik bahçesi olduğunu belirten Dedeoğlu, ‘Trakya’yı yok ederek, İstanbul’u kurtaramazsınız’ ifadelerini kullandı.

Trakya bölgesinde yaşanan çevre felaketleri artarak devam ediyor. Ergene nehrinde yaşanan kirlilik, bütün bölgede insan sağlığını ve ekosistemi tehdit ediyor. Kanser vakalarında başı çeken Trakya illerinde, onkoloji üniteleri de insanlarla dolup taşıyor. Hükümetlerin kirliliğin ortadan kaldırılmasına yönelik verdiği vaatler de bir türlü gerçekleşmiyor.

Uzun yıllardır bölgede çevre çalışmalarında bulunan, TEMA Vakfı Lüleburgaz temsilcisi Hakan Dedeoğlu, Trakya bölgesinde yaşanan doğa katliamlarını, Ergene havzasındaki zehirli atık sorununu ve bölgede patlama yaşanan kanser vakalarını K2 TV’den gazeteci Bahar Ünlü’ye yorumladı.

Av. Bülent Kaçar: ‘Saros Körfezi’nde Vandalizm Yaşanıyor’

Hakan Dedeoğlu: ‘Trakya’da Kanser Vakalarında Olağanüstü Artış Var’

Bölgede yaşanan kanser vakalarındaki olağanüstü artış olduğunu, onkoloji bölümlerin dolup taştığını söyleyen Dedeoğlu, yetkililerin bir seferberlik ile çözüm üretmesi gerektiğini belirterek; “Trakya’da 3 tane il ve dolayısıyla 3 tane valilik var. Bu valilerin iktidarların değil, devletin valileri olarak, halka göstermelik değil gerçekten geleceğe dair çözümler üretmeleri gerekiyor. Özellikle Trakya için söylüyorum, Trakya Belediyeler Birliği var. Bu işin daha ciddi bir seferberlikle, vakaların durduğu dönemlerde değil, şu andan itibaren yaşananların ortaya koymak gerekiyor. Her yerimiz kirli, yetkililerin bunu masa başından görmesi imkansız. Trakya toprakları tarım konusunda Türkiye’nin en verimli toprakları. Ben şahsen Trakya, İstanbul’un arka bahçesi olmalı ama biz bunu İstanbul halkı başta olmak üzere onların gıda ihtiyaçlarını karşılamak adına düşünmüştük.  Ama onlar bizi kirlilik bahçeleri yaptılar. İstanbul’a çözüm arayanlar; Trakya’yı yok ederek, İstanbul’a çözüm bulamazlar.” ifadelerini kullandı.

Trakya’yı Öldüren ‘Bitmeyen İhmal’: 285 Kilometrelik Zehir ve Daha Ötesi

Okumak için tıklayın

Ekoloji

İtalya Kürk Çiftliklerini Yasaklıyor

Kürk ticareti

2021’in sonuna yaklaşırken, İtalya’dan Türkiye’ye ve diğer ülkelere örnek olabilecek umut verici bir haber geldi. İtalya, ülkede kalan tüm kürk çiftliklerinin önümüzdeki altı ay içinde kapatılmasını öngören tasarıyı bütçe toplantısında oylayarak kürk üretimini ve çiftliklerini yasaklama kararı aldı. Böylece hayvan hakları örgütlerinin uzun süreli mücadelesi sonucu hayvanlar için önemli bir kazanım elde edilmiş oldu.

İtalyan Senatosu Bütçe Komitesi dün, ülkedeki 10 kürk çiftliğini altı ay içinde kapatacak ve İtalya genelinde kürk üretimine kalıcı bir yasak getirecek değişikliği onayladı. Kararın son aşamada Parlamento tarafından onaylanacağına ve yasağın en kısa sürede yürürlüğe gireceğine kesin gözüyle bakılıyor.

Bu karar; vizon, tilki, rakun köpekleri ve çinçilla (chinchilla) da dahil olmak üzere kürk üretimi için İtalya’da hayvan yetiştirilmesini derhal yasaklamayı öngörüyor. Aynı zamanda İtalya’daki tüm aktif kürk çiftliklerinin 30 Haziran 2022’ye kadar kapatılmasını ve Tarım Bakanlığı’ndan toplam 3 milyon Euro’luk bir tazminatın üreticilere ödenmesini kapsıyor.

İtalya’da her yıl 60 binden fazla mink kürkleri için öldürülüyor. Hayvan hakları örgütlerinin çabaları ve kürk karşıtı toplumsal tepki sayesinde, 1 Ocak 2022’den itibaren bu zulüm bir daha asla İtalya’da tekrarlanmayacak. Ancak mevcut tesislerdeki hayvanlara ne olacağı henüz bilinmiyor.

İstanbul Dolphinarium’u Protesto Ederek, Burak Özgüner’i Andılar

Dönüşüm Stratejisi Kamu Fonlarıyla Uygulanacak

Karar, yakın zamanda hükümete ayrıntılı bir rapor sunan hayvan koruma kuruluşu Humane Society International’ın (HSI) ve İtalya merkezli LAV adlı hayvan hakları örgütünün kapsamlı ve uzun vadeli mücadelesi sonucu alındı.

Gucci, Valentino, Armani, Prada ve Versace gibi ülkenin moda devlerinin birçoğunun koleksiyonlarında gerçek kürk kullanımını bırakması da yasa değişikliğinde ve bu dönüşümde etkili oldu.

Hayvan zulmü ve zoonotik hastalıklardan kaynaklanan halk sağlığı riskleri nedeniyle kürk çiftliklerine son vermeyi amaçlayan HSI/Avrupa’nın “kürk çiftliği dönüştürme önerisi”, İtalya Parlamento Üyesi ve Hayvan Hakları Komisyonu Üyesi Michela Vittoria Brambilla tarafından uygun bulunduktan sonra, dönüşüm stratejisini mevcut kamu fonlarıyla uygulamak için siyasi eylemi başlatıldı. Değişiklik ise resmi olarak Senatör Loredana De Petris tarafından sunuldu.

‘Bu Risk ve Zulüm Ekonomik Faydayla Haklı Çıkarılamaz’

HSI İtalya Direktörü Martina Pluda, yeni yasakla ilgili olarak şunları söyledi: “Bu karar, İtalya’da hayvanların korunması için tarihi bir zafer. Ülkemizde kürk çiftliklerini kapatmak ve yasaklamak için ekonomi, çevre, hayvan hakları ve halk sağlığına ilişkin pek çok sebebimiz var.

Yabani hayvanların moda için anlamsızca toplu olarak üretilip yetiştirilmesine izin vermek, hem hayvanlar hem de insanlar için risk oluşturuyor. Bu risk, zulüm içeren kürk endüstrisinde faaliyet gösteren küçük bir azınlığa sunulan sınırlı ekonomik faydalarla haklı çıkarılamaz. İtalya’da alınan bu kritik karar işte bu gerçeği kabul ediyor.

Pek çok tasarımcı, perakendeci ve tüketicinin kürkten vazgeçmesi ve kürk çiftliklerinin dönüştürülmesi, insanlara kürk ticaretinin sağlayamayacağı sürdürülebilir bir gelecek sunuyor.”

COVID-19 Pandemisi Hak Temelli Mevcut Baskıyı Artırdı

COVID-19 pandemisi de hayvan sömürüsünün ötesinde, kürk çiftliklerinin hem insanlara hem de insan olmayan hayvanlara ne denli zarar verebileceğini, salgın hastalıkların insandan hayvana ve hayvandan insana kolaylıkla geçebileceğini ortaya koyması açısından kürk yasaklarında ve kürk çiftliklerinin yasaklanmasına yönelik baskının artmasında önemli bir rol oynadı.

Aralık 2021 itibarıyla, İtalya dahil 12 ülkedeki (10 Avrupa ülkesi ile ABD ve Kanada) 465 vizon çiftliğinde COVID-19 salgınları doğrulandı. Şubat 2021’de Avrupa Gıda Standartları Ajansı, tüm vizon çiftliklerinin COVID-19 salgınları için risk altında sayılması gerektiğini bildirmişti.

Nusret Önünde Vegan Protesto: ‘Yaşam Hakkına Saygı Duy’

2021 Dönüm Noktası Oldu

2021, dünya genelinde kürk karşıtı kampanyalar için önemli bir milat oldu. Sadece moda dünyasının ünlü isimleri kürk kullanımına karşı mesajlar vermekle kalmadı, dünyanın dört bir yanındaki şehirler ve ülkeler de kürk üretimini veya satışını yasaklayan düzenlemeleri uygulamaya koydu.

  • Daha bu ay, moda sektörüne örnek olabilecek bir adımla ELLE dergisi ve dünya çapındaki 45 baskısının tamamı, çevrimiçi versiyonları da dahil olmak üzere, kürk reklamlarına ve tanıtımlarına son verdiğini duyurdu.
  • Eylül ayında Yves Saint Laurent, Gucci, Balenciaga ve Alexander McQueen gibi lüks moda markalarının bağlı olduğu Fransız moda endüstrisinin en büyüklerinden biri olan Kering şirketler grubu, Canada Goose, Valentino, Oscar de la Renta, Tory Burch, Moose Knuckles, Mackage ve Rudsak’ın da yaptığı gibi, hayvan kürkü kullanımına son verdiğini açıkladı.
  • Bundan bir ay sonra İrlanda hükümeti, uzun süredir hayvan hakları aktivistlerinin mücadele ettiği kürk çiftliklerine karşı harekete geçerek kürk üretimine yasak getirildiğini, 2022’de uygulamaya konacak yeni yasayla kedi, çinçilla, köpek, tilki, vizon ve gelincik gibi pek çok hayvanın kürk çiftliklerinde derileri ve kürkleri için hapsedilmesinin ve yeni kürk çiftliklerinin kurulmasının yasadışı hale geleceğini açıkladı.
  • Bu yılın başlarında İsrail kürk satışını yasaklayan ilk ülke oldu. Birleşik Krallık’ta İngiliz hükümeti de, hayvan kürkü ithalatını ve satışını yasaklamayı gündeme almak için resmi bir çağrı yaparak bilgi ve veri toplama sürecine girdi. 2022’de İngiltere çapında #FurFreeBritain kampanyası en önemli başlıklardan biri olacak.
  • ABD’nin çeşitli eyaletlerinde Ann Arbor, Brookline, Weston, Hallandale Beach ve Boulder gibi şehirlerde kürk satışı yasaklandı. Daha önce Los Angeles, West Hollywood, Berkeley ve San Francisco da kürk satışını yasaklayan şehirler arasında yer almıştı.
  • Ünlü modacı Stella McCartney, HSI ile birlikte çalışarak kürk üretiminin dünya çapında sona ermesine yardımcı olmak için ülke liderlerine seslenen bir kampanya başlattı. Toplanan yaklaşık 900 bin imza, HSI ve Fur Free Alliance (Kürk Karşıtı İttifak) tarafından Roma’daki G20 toplantısı öncesinde heyete teslim edildi.

Türkiye Kürk Üretimi ve İthalatını Yasaklamadı

Ulusal mevzuatta kürk hayvanı yetiştiriciliğine ilişkin açık bir hüküm bulunmasa da kürkü için çinçilla yetiştiriciliği yapıldığı ve bu işletmeleri denetleyen bir sistemin bulunmadığı biliniyor. Tarım ve Orman Bakanlığı’nın web sitesinde, kürkü için yetiştirilen çinçillaların 10-14 aylık olduklarında çeşitli yöntemlerle öldürülebilecekleri, ancak tercihen bayıltma veya boynunu kırarak öldürmenin en yaygın yöntemler olduğu belirtiliyor.

2019’un Ekim ayında hayvan hakları savunucularının uzun süreli çağrıları sonucu beş partinin uzlaşısıyla ortaya çıkan TBMM Hayvan Hakları Araştırma Komisyonu raporu, hayvanlardan kürk elde etmenin, yurtdışından ülkeye işlenmiş ya da işlenmemiş halde kürklerin girişini sağlamanın ve kürk elde etmek için hayvan yetiştirmenin/üretmenin yasaklanmasını tavsiye ediyordu.

Bu madde, kürk ve deri çiftliklerinin kapatılması, kürk ithalatının yasaklanması ve veteriner fakültelerinde kürke dair müfredatın kaldırılmasına yönelik taleplerin gerçekleşmesi için önemli bir dönüm noktası olacaktı. Ancak bu yıl TBMM’den geçen güncellenmiş 5199 sayılı Hayvanları Koruma Kanunu’nda kürk çiftliklerinin yasaklanıp kapatılması ve hayvanların korumaya alınması gündeme bile gelmedi.

‘Binlerce Yunus Yakalanıp, Dünyanın Dört Bir Yanına Satılıyor’

Biliyor Musunuz?

  • Dünyada her yıl 100 milyondan fazla hayvanın kürkü için öldürüldüğünü,
  • Sadece Çin’de 20,6 milyon mink, 14,1 milyon tilki ve 4 milyon rakun köpeğinin kürkü için öldürüldüğünü,
  • 2018 yılında 2 milyonun üzerinde yaban hayvanının kürkünün satıldığını biliyor musunuz?

Türkiye Vegan Derneği’nden Çağrı

Vegan Derneği Türkiye konuya ilişkin dayanışma çağrısı yaptı. Dernek, “2021, ‘kürksüz’ bir geleceğe doğru dönüm noktalarından biri olmasına rağmen hayvan hakları örgütlerinin hala desteğinize ve katılımınıza ihtiyacı var. Kürk kullanımına son vermek için marka ve şirketlere çağrı yapabilir, sosyal medyada kürk endüstrisi gerçeklerine dair içerikleri paylaşabilir ve imza kampanyalarına destek vererek kürk karşıtı mücadeleyi büyütebilirsiniz. Kürk sektörüyle birlikte hayvan sömürüsünün sistematik ve kitlesel olarak sürdürüldüğü, fakat daha arka planda kaldığı için geniş bir kesim tarafından bilinmeyen veya destek görmeyen et, süt, yumurta, deri, yün, ipek böcekçiliği, arıcılık gibi endüstrilere son vermek ve hayvan zulmünden kazanç sağlayan tüm sektörleri vegan bir geleceğe doğru dönüştürmek elimizde.” açıklamasını yaptı.

Fotoğraf: Jo-Anne McArthur / We Animals Media

Okumak için tıklayın

Öne Çıkan Haberler