Bizi Takip Edin

Gündem

Metin Lokumcu Davasında Mahkeme Görevsizlik Kararı Verdi

metin lokumcu

Hopa’da polisin sıktığı biber gazı sonrası fenalaşarak hayatını kaybeden emekli öğretmen Metin Lokumcu’nun ölümüne dair davanın ikinci duruşmasında mahkeme görevsizlik kararı verdi.

Metin Lokumcu’nun ölümüne dair davanın ikinci duruşması bugün Trabzon’da görüldü. Mahkeme heyeti mahkemenin görevsizliği ile TCK 87/4 hükmü uyarınca dosyanın görevli Ağır Ceza Mahkemesi’ne gönderilmesine hükmetti. Duruşmada bizzat polis kamerasından çekilen bir video izletildi. Polisin eyleme orantısız müdahalesini açıkça ortaya koyan videoda bir polisin “gebert lan gebert, vur şuna adam gibi vur” dediği duyuldu.

Dönemin Başbakanı ve AK Parti Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın 31 Mayıs 2011 tarihinde Artvin’in Hopa ilçesinde yapacağı miting öncesi çıkan olaylarda, polisin sıktığı biber gazı ile fenalaşıp hastanede yaşamını yitiren emekli öğretmen Metin Lokumcu’nun ölümüyle ilgili 10 yıl sonra açılan davanın 2’nci duruşması, Trabzon 2’nci Asliye Ceza Mahkemesi’nde görüldü.

Mütalaası alınan Cumhuriyet Savcısı, görevsizlik -TCK 87/4 maddesi kapsamında kalıp kalmadığının tartışılması gerektiği düşüncesiyle- (farklı gerekçeyle) kararı verilmesini mütalaa etti. Duruşmaya verilen aranın ardından kararı açıklayan mahkeme heyeti, mahkemenin görevsizliği kararına hükmetti.

Gazeteci Bülent Kılıç: ‘İnsanlar Tepki Vermese, Oradan Cesedim Çıkardı’

Ulaş Lokumcu: ‘Adalet Aramaya Devam Edeceğiz’

Metin Lokumcu’nun oğlu Ulaş Lokumcu, duruşma öncesi yaptığı açıklamada “Hopa’da ne olduğunu tanıklarla anlatmak istiyoruz, yeniden keşif talebinde bulunacağız. Polisin biber gazını nasıl kullandığını göstermek için bunu bir heyetin görmesini talep edeceğiz. Adalet aramaya devam edeceğiz” ifadelerini kullandı.

Alper Taş: ‘Davanın Takipçisi Olmaya Devam Edeceğiz’

Sol Parti üyesi Alper Taş, bu davadan adalet çıkmasının zor olduğunu ancak davanın takipçisi olmaya devam edeceklerini belirtti. Taş, “Metin Lokumcu’ya ve onun davasına sahip çıkmak demek aynı zamanda İkizdere’ye, Kanal İstanbul projesi ile İstanbul’un yağmalanmasına karşı çıkmak demektir” dedi.

Gülizar Biçer: ‘Adalet Arayışı İçin Burada Bulunuyoruz’

CHP İnsan Haklarından Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı Gülizar Biçer Karaca da mahkeme kararı sonrası şu açıklamaları yaptı: “Bizler adalet arayışını hem Metin Lokumcu için hem Türkiye’de anayasal güvence altındaki barışçıl toplantı, gösteri ve yürüyüş hakkının, adil yargılanma ve birçok ihlale uğramış hakkın,  bugün burada ihlalin ortadan kaldırılacağı bir adalet arayışı için bulunuyoruz. Güvenlik güçlerinin orantısız kullandıkları güç ve biber gazının kimyasal silah olmasından dolayı, olası kasttan dolayı mutlaka cezalandırıcı bir sonuca erişmesi temennimizdir.”

Metin Lokumcu’nun Ailesinden Duruşmaya ‘Katılmama’ Çağrısı