Bizi Takip Edin

Ekoloji

‘Akarca’yı Ranta ve Kirli İlişkilere Kurban Ettirmeyeceğiz’

kamil Okyay sındır akarca

Seferihisar Akarca koyuna kurulması planlanan endüstriyel ölçekli balıkçı limanı projesi, geniş katılımlı halk toplantısında protesto edildi.

Akarca Koyu’na yapılması planlanan sözde balıkçı barınağı için birçok yaşam savunucusu kişi, kurum ve topluluk denizine sahip çıkmak için dayanışma çağrısında bulundu. Halkın yüksek katılım gösterdiği toplantıya CHP İzmir milletvekili Kamil Okyay Sındır da katıldı.

Toplantıda konuşan çevre avukatı Şehrazat Mercan, projenin yanlış olduğunu, en güzel sahile, halka rağmen bu limanın yapılamayacağını ve hukuki dava sürecinin sürdüğünü belirtti.

İzmir’in Kanal İstanbul’u ‘Yarımada Projesi’nde İzmirlilere Yer Yok

akarca Seferihisar

‘İzmir’de 500 Bin Tondan Fazla Nükleer Radyoaktif Atık Var’

Kamil Okyay Sındır: ‘Akarca, Ranta ve Kirli İlişkilere Kurban Edilmeyecek’

CHP İzmir Milletvekili Kamil Okyay Sındır da planlanan proje ile Akarca sahilin sonunun getirileceğini belirtti. Sındır, “Başta foklar olmak üzere nesli tehlikede olan çeşitli deniz canlılarının yaşam alanının yok edilmesine, mendirekler inşa edilmesine, mavi bayraklı Akarca plajımızın doldurulmasına, kirletilmesine, ekolojinin ekonomiye yenilmesine izin vermeyeceğiz” ifadelerini kullandı.

Sözlerine devam eden Sındır, “Akarca’da sözde balıkçı barınağı adı altında endüstriyel liman yapılmak isteniyor. Bu büyük bir liman. Eğer buna dur demez, engel olmazsak burada ne temiz bir deniz kalacak ne de çocuklarımıza bırakabileceğimiz doğal bir güzellik olacak. Deniz ile insanı bir araya getiren bu eşsiz doğa, geri dönmemek üzere tahrip edilecek. Akarca’da yaşayan yurttaşlarımız, burada nefes alan vatandaşlarımız Akarca’nın geleceğine dair söz hakkına sahiptir. Bu haklarına kimse engel olamaz. Akarca’lılar Derneği’miz çok kısa sürede örgütlenmeyi tamamlayarak bir dava sürecini başlattı. Şehir Plancıları Odamız, TMMOB’a bağlı odalar, demokratik kitle örgütlerimiz, duyarlı vatandaşlarımız ve bölge halkımızla birlikte Akarca sahilinin haritadan silinmesine izin vermeyeceğiz. Biz kazanacağız değerli arkadaşlar bundan hiç şüpheniz olmasın. Endüstriyel liman buraya yapılmayacak. Akarca’nın ranta ve kirli ilişkilere kurban edilmesine, doğasının ve ekolojik yaşamının yok edilmesine asla razı olmayacak ve geçit vermeyeceğiz!” dedi.

‘Tüm İzmir’i Kanser Edecek Kadar Asbest ve Zehirli Madde Geliyor’