Bizi Takip Edin

Politika

CHP’li Güncer’den ‘Erken Seçim’ Çağrısı: ‘Türkiye, Bu Düzene Mahkum Değil!’

Alaaddin Güncer erken seçim

CHP Kırklareli İl Başkanı Alaaddin Güncer erken seçim çağrısında bulunarak, ‘Türkiye bu düzene mahkum değil’ açıklamasında bulundu.

CHP Kırklareli İl Başkanı Alaaddin Güncer, Türkiye gündemine ve ekonomik sorunlara karşı Lüleburgaz İlçe Binası’nda basın açıklamasında bulundu. Güncer’in basın açıklamasında İl Başkan Yardımcısı Hüseyin Ertürk, Lüleburgaz İlçe Başkanı Devrim Gündüz ve Lüleburgaz İlçe Başkan Yardımcısı Sevda Ersin de hazır bulundu.

Alaaddin Güncer: ‘Ekonomik Kriz Buhrana Dönüştü’

Güncer’in açıklamaları şu şekilde:

“Ülke olarak derin bir ekonomik buhranın içinden geçiyoruz. Tam üç yıl önce, 2018 yılının Temmuz ayında, tek adam rejiminin resmen yürürlüğe girmesiyle birlikte, yaşadığımız ekonomik krizin şiddeti arttı. Kriz vatandaşlarımızın canını daha çok yakar hale geldi. iktidarın halkı COVİD-19 salgınıyla mücadelede yalnız bırakmasının ardından da bu kriz tam bir buhrana dönüştü. Geldiğimiz noktada milyonlarca emekçi, memur, çiftçi, emekli, esnaf, öğrenci buhranın ortasında yaşam mücadelesi veriyor. Milyonlar işsizlikle, hayat pahalılığıyla, yoksullukla, borçlulukla ve maalesef açlıkla boğuşuyor.

Halkımız bu sorunlarla boğuşurken, ülkeyi yönetenler, milyonların sırtına yeni yükler bindiriyor. Erdoğan’ın Şahsım Hükümeti, miting meydanlarında “Temmuz ayında ekonomi şahlanacak” demişti ama Temmuz ayıyla beraber zam yağmuru hızlandı. Anlaşılan o ki, şahlanan yine milyonlar değil, bir avuç imtiyazlı insan olacak. Çünkü iktidar halkın gerçeklerine ve ihtiyaçlarına tamamen sırtını dönmüş durumda.

CHP’li Alaaddin Güncer: ‘Yarın Seçim Olacakmış Gibi Çalışıyoruz’

‘Bozuk Düzeni Değiştireceğiz’

1 Temmuz itibariyle elektriğe yüzde 15, doğalgaza yüzde 12, sanayi kuruluşlarında kullanılan doğalgaza yüzde 20, LPG’ye 60 kuruş, öğrenci harçlarına ise yüzde 10 zam yapıldı. Son zamlarla birlikte sene başından beri elektriğe yüzde 22, doğalgaza yüzde 20 zam uygulanmış oldu. Başkanlık rejiminin yürürlüğe girdiği günden bugüne elektrik faturaları 8 kez, doğalgaz faturaları da 13 kez zamlandı. İktidarın kurduğu bu bozuk düzeni değiştireceğiz. Demokratik hukuk devletine son verip, yerine tek kişilik sistemi koyanların kurduğu düzeni değiştireceğiz.

‘Mazot, Gübre, Elektrik Pahalılaşacak’

Halkın sırtına yüklenen büyük yük ve ağır ekonomik yıkım, TÜİK’in artık makyaj tutmayan enflasyon verilerinde bile görülüyor. TÜİK’in açıkladığı Haziran 2021 verilerine göre yıllık tüketici enflasyonu yüzde 17.53 ile son 2 yılın zirvesine yükseldi. Üreticinin maliyetleri ise yıllık yüzde 42.89 artışla son 32 ayın zirvesinde. Bütün bu gelişmeler, rejiminin yarattığı yıkımın, halkın sırtına yeni yükler bindireceğinin de işareti. Üretici ve tüketici enflasyonu arasındaki fark, bir süre sonra artan maliyetlerin tüketiciye yüksek enflasyon olarak döneceğini gösteriyor. Türk Lirası’nın döviz kurları karşısında sürekli değer kaybetmesi ise ithal girdiye mahkûm edilmiş çiftçimizin, üreticimizin maliyetlerinin artacağının habercisi. Mazot pahalanacak, gübre pahalanacak, elektrik pahalanacak… Bunun üzerine bir de son zamlar önümüzdeki aylarda enflasyona yansıyacak. Açık olan bir şey var; o da tek adam rejiminin kurduğu düzen vatandaşın hayatını daha pahalı, daha yaşanmaz hale getirecek.

Büyük Tartışma: CHP’li Belediye Tekbirlerle AK Parti’ye Geçti

‘Yine Kurnazlık Peşindeler’

İktidar bir yandan yeni kurnazlıklar peşinde. Emeklilere, memurlara ve kamu işçilerine verilecek enflasyon farkları Ocak – Haziran verileriyle belirlenmesine rağmen zamlar Temmuz’da geldi. Hayat pahalılığı almış başını giderken, milyonlarca memurun ve emeklinin maaşlarına yapılacak enflasyon zammı sadece yüzde 8.45 oranında kalacak. Kamı işçilerinin alacağı zam, bu oran etrafında belirlenecek.

‘Türkiye Bu Düzene Mahkum Değil’

Yurttaşlara “Porsiyonları küçültün” diyenler vatandaşın lokmasına dahi göz dikti. Hayat pahalılığıyla, işsizlikle, yoksullukla, borçlulukla, açlıkla mücadelede, iktidar tarafından yalnız bırakılan halk: tek adam rejiminin yükünü artık kaldıramıyor. Şahsım düzeni devam ettiği müddetçe fakirleşmeye, yoksullaşmaya, geçim sıkıntısı yaşamaya devam edeceğiz. İktidarın siyasi ve ekonomik tercihleri bize bunları yaşamayı dayatıyor. Ama Türkiye bu düzene mahkum değil.

‘Kaynakları Halk Yararına Kullanacağız’

Bu kötü gidişi biz değiştireceğiz. Türkiye’nin bütün bu sorunlardan kurtulabilmenin yolu iktidar değişikliğinden geçer. Hiç kimsenin şüphesi olmasın, tek adam rejimine son verip halkın iktidarını kuracağız. Halkı zenginleştirecek olan, hayat pahalılığına son verecek olan “ Güçlendirilmiş Parlamenter Demokrasiyi ” kuracağız. Vatandaşa hesap vermeyi temeline alan demokratik hukuk devlerini kurup, kamu kaynakları halk yararına kullanacağız.

CHP’li Güncer’den İnce’ye Sert Tepki: ‘Faik Öztrak Trakya’nın Gururudur’

‘Biz Hazırız!’

Bizleri Meclis’e gönderdiğiniz fezlekeleriniz, tehditleriniz, korkutamaz. Sayın Genel Başkanımız Kemal Kılıçdaroğlu’nun da söylediği gibi, zerre kadar çekinmiyoruz. Bu ülkede hep birlikte mutlu ve müreffeh bir yaşam süreceğiz. Biz hazırız. Türkiye’yi yönetecek kadrolar hazır. Türkiye artık kendisini yeniden kuracak, yeni bir iktidar ve “Güçlendirilmiş Parlementer Demokratik Sistem” için sabırsızlanıyor. Halkımızın bu sabırsızlığına karşılık vermek için, hiç vakit geçirmeden, hemen erken seçim istiyoruz.”