Bizi Takip Edin

Ekoloji

CHP’den 10 Maddelik Yeşil Mutabakat Çözüm Önerileri

Ahmet Akın Yeşil Mutabakat

CHP’li Ahmet Akın geçtiğimiz günlerde Ticaret Bakanlığı tarafından yayınlanan Yeşil Mutabakat Eylem Planı’nı eleştirerek, partisinin 10 maddelik çözüm önerilerini sıraladı.

Yeşil Mutabakat Eylem Planı ile AK Parti iktidarının “mış gibi” yaptığı mevzuat uygulamasının ötesine geçmediğini belirten CHP Enerji ve Alt Yapı Projelerinden Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı ve Balıkesir Milletvekili Ahmet Akın, “En kibar anlatımıyla ‘Dostlar alışverişte görsün’ anlayışı ile hazırlanmış genelgenin en başta hedefi yok!” ifadelerini kullandı.

Akın sözlerine şu şekilde devam etti: “Eğer Ak Parti iktidarı yeşil dönüşümü hayata geçiremezse, Türkiye daha çok vergi ödeyecek. Sanayici ve üreticimizi rekabet gücü düşecek. Dünya genelinde yaşanacak enerjideki dönüşüm trenini kaçıracağız. Nitelikli ve kalıcı istihdam yaratma potansiyelini kaybedeceğiz. Tüm bunların maliyeti en az 2 milyar avroyu buluyor.”

Yeşil Düşünce Derneği ‘Avrupa Yeşil Mutabakatı’nı Türkçe’ye Çevirdi

CHP’nin 10 Maddelik Yeşil Mutabakat Çözüm Önerileri

Ahmet Akın, CHP’nin 10 maddelik çözüm önerilerini de sıraladı:

1-İmzaladığımız Paris iklim anlaşmasını hiç vakit kaybetmeden onaylayalım.

2- Yeşil Mutabakat konusunda somut hedefler belirleyelim, Meclis’te mevzuat değişikliklerini ve stratejileri hep birlikte oluşturalım. 

3- Enerji sektöründe hukuki ve teknik olarak tüm yapı ve işleyiş mekanizması, yeşil dönüşüm kapsamında tekrar gözden geçirilsin. 

4- Destekleme mekanizmaları, yerli ve yeni teknolojilerin desteklendiği ve bütün paydaşların ortak karar alacağı bir yapı oluşturalım. 

5- Dünya ile uyumlu, düşük karbonlu, fosil yakıt kullanımının azalacağı yenilenebilir enerji yatırımları, enerji politikalarının odağı olsun.

6- Enerji kooperatifçiliği ve hane halkına yönelik çatı uygulamalarının özendirildiği, belediyelerde güneş ve çöpten enerji üretimine dayalı modelleri hayata geçirelim.

7- Eski teknolojiye sahip mevcut termik santralleri, kömür üzerindeki istihdamı mağdur etmeden, yeşil dönüşümle uyumlu olarak hazırlayalım.

8- Sanayi ve binalarda enerji verimliliği düşük karbon hedeflerinin yakalanması için projeler geliştirelim.

9- Yeşil finansmana erişim sağlanması için gerekli altyapıyı oluşturalım.

10- Yeşil finansman ve sürdürülebilir kalkınma konularında düzenlemeleri hızlıca yapalım. 

TÜSİAD: ‘Türkiye İçin Yeşil Dönüşüm Bir Tercih Değil Gereklilik’