Bizi Takip Edin

Ekoloji

HDP’li Kızıldere: ‘Gaflete Düşülmüş, Van Gölü Daha Çok Kirletiliyor’

menekşe Kızıldere

HDP Ekoloji Komisyonu Eş Sözcüsü Menekşe Kızıldere, parti heyeti ile Van Gölü iskele sahiline dökülen hafriyat için incelemelerde bulundu.

Van Gölü’nün durumunun kritik olduğunu ve alandaki kötü kokunun oldukça yoğun olduğunu belirten ve kayyım yönetimini eleştiren Menekşe Kızıldere, “Balçık sorununu moloz dökerek çözmek gibi bir gaflete düşülmüş ki bu gölü daha çok kirletiyor.” ifadelerini kullandı. 

HDP’li Eksik: ‘Sınırımızdaki Saatli Bomba Acilen Kapatılmalıdır’

Kızıldere: ‘Van Gölü Koruma Eylem Planı Yeterli Değil’

Kızıldere’nin açıklamaları şu şekilde:

“Bugün Van Gölü ndeki kirlilik ve moloz deşarjı olayını incelemek için VAN ÇEVDER eşliğinde incelemelerde bulunduk. Van Gölü’nün durumu kritik. Ziyaret ettiğimiz alandaki koku yüzünden hala başım ağrıyor, etrafta yaşayan insanları, balıkçıları, Göl’e girenleri düşünemiyorum.

Biyolojik arıtma çalışmıyor, balçık sorununu moloz dökerek çözmek gibi bir gaflete düşülmüş ki bu gölü daha çok kirletiyor. Van Gölü Koruma Eylem Planı yeterli değil. Kanun gerek diyoruz, sevgili Bedia Özgökçe hem vekilliği hem eş başkanlığı sırasında o kadar çok emek harcadı ki, bu kanun için yapılması gereken her şeyi yaptı. Elbette yerine atanan kayyımın bunu devam ettireceğini beklemiyorduk. Fakat bu kadarı da olmaz dedik. Van’da gönüllerin başkanı hala Bedia Başkan ve O’nun emeklerinin heba edilmesine müsade etmeyeceğiz.”

Van’da Mermer Ocağına Direnen Köylülere Karşı Havaya Ateş Açıldı