Bizi Takip Edin

Politika

Yeşil Sol Parti: ‘Eko Kıyıma Dönüşen Politikalarda Israr İhanettir’

yeşil sol parti

Yeşil Sol Parti, Doğu Karadeniz’de yaşanan sel felaketlerine ilişkin bir basın açıklaması yayınladı. Açıklamada Eko kıyıma dönüşen politikalarda ısrarın ihanet olduğu ifade edildi.

Parti Eş Sözcüleri Ayşe Erdem ve İbrahim Akın imzasıyla yayınlanan açıklamada, Karadeniz ormanlarının iktidar eliyle maden şirketleri ve taş ocakları tarafından yok edildiği belirtildi.

Yeşil Sol Parti: ‘Sorumlusu, Ekosistemi Sermayeye Terk Eden Siyasal İktidardır’

Yeşil Sol Parti’nin açıklaması şu şekilde:

“İklim krizinin bir sonucu olarak ani ve şiddetli yağışları artık daha sık yaşamaya başladık. Özellikle Doğu Karadeniz’de benzer durumlar daha çok görülmektedir.    

Bir hafta arayla Rize ve Artvin’de aşırı yağış sonrası meydana gelen sel ve taşkınlar sonucu Artvin’in Arhavi ilçesinde birçok ev ve kamu binası sular altında kaldı. Milyonlarca liralık maddi zarar meydana geldi.  
Elbette ki aşırı yağışların gerçekleşmesi tahmin edilebilecek bir durumdur Ancak bilinmesine rağmen gerekli önlemlerin alınmaması, uyarılarımıza rağmen eko kıyıma dönüşen politikalarda ısrar edilmesi  akıl tutulmasıdır. İhanettir.

Rize ve Artvin Sel Altında: ‘1974’ten Beri Böylesini Görmedik’

‘Maden Şirketleri Ormanları Yok Ediyor’

“Dere yataklarındaki plansız yapılaşma”, “Karadeniz sahil yolu”,  “HES’ler nedeniyle derelerin akış rejiminin bozulması ve Karadeniz ormanlarının maden şirketleri ve taş ocakları tarafından yok edilmesi yağışların afete dönüşmesinde  en önemli etkendir. Sorumlusu da ekosistemi sermayenin kar hırsına terk eden siyasal iktidardır. Tek adam rejimidir.

Selden korunmanın en önemli kuralı ormanların ve dere yataklarının korunması, doğaya uygun kent planlamasıdır.  Ancak iktidar eliyle başta Karadeniz ormanları olmak üzere ülkenin ormanları maden şirketleri ve taş ocakları tarafından yok edilmektedir.

Sıcaklıkların 50 Dereceye Ulaştığı Dubai’de Yapay Yağmur Yağdırıldı

‘İktidara Çağrı: Doğaya Müdahale Etmeyin’

Yine dere yatakları imara açılmakta, yapılaşma ve yol yapımları nedeniyle daraltılmakta, ıslah adı altında betonlaşmaktadır. Derelerin akışına müdahale etmek, dereleri daraltmak yerine, dere yatakları genişletilmelidir. 

Yeşil Sol Parti olarak Rize ve Artvin halkına geçmiş olsun dileklerimizi iletiyoruz. İktidarı özellikle taşkınların olduğu bölgede doğaya müdahale etmemeye, ormanların yok edilmesine neden olan maden, taş ocağı gibi faaliyetlere izin vermemeye çağırıyoruz.”