Bizi Takip Edin

Ekoloji

Antalya’da Yangın Felaketi: ‘Ben Böyle Bir Yangın Görmedim’

Manavgat k2 haber yangın

Antalya’nın Manavgat ilçesinde, 4 ayrı noktada orman yangını çıktı. Havadan ve karadan müdahalenin sürdüğü yangın bölgesinde alevler, yerleşim yerleri ve tarım alanlarına sıçradı.

Yeniköy Mahallesi yakınlarındaki ormanlık alanda, saat 12.00 sıralarında çıkan orman yangını rüzgarın da etkisiyle kısa sürede yayıldı.

Bakan Pakdemirli: ‘Şoförümüzün Durumu Ağır’

Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli, Manavgat’ta orman yangınının çıktığı bölgeye geldi.

Burada açıklama yapan Pakdemirli, “Şu ana kadar 53 kişi dumandan etkilenmiş durumda. Maalesef bir arazözümüz devrildi, şoförümüzün durumu ağır” ifadelerini kullandı. Pakdemirli, “Biliyorsunuz Hatay’daki yangının sebebi ve müsebbipleri neredeyse bir sene sonra belli oldu. Bu da böyle bir şey olabilir” diye konuştu.

Böcek: ’27 Yıllık Yöneticiyim, Ben Böyle Bir Yangın Görmedim’

Antalya Büyükşehir Belediye Başkanı Muhittin Böcek de sabotaj ihtimalinden bahsetti. Böcek yaptığı açıklamada: “Antalya’da bugüne kadar bu büyüklükte yangın görmedik. 4 mahallemizde evler boşaltılıyor. 4 ayrı yerde yangın var. 19 helikopter yangınlara müdahale ediyor. 27 yıllık yöneticiyim, ben böyle bir yangın görmedim. Herkes elinden geleni yapmaya çalışıyor. 4 noktada birden yangın çıkması düşündürücü. Kundaklama var mı,  bunu kısa zamanda öğrenmiş oluruz.” ifadelerini kullandı.

Sözen: ‘Yangının Boyutu Görülenden Çok Daha Büyük’

Manavgat Belediye Başkanı Şükrü Sözen, yangına ilişkin açıklamada, “Hâla devam ediyor, komple yanıyor. Yerleşim alanlarına girdi. Birçok ev ve iş yeri yandı. Manavgat merkeze sirayet etti. Atlatılmış değil. Bölgedeki yerleşim alanları tahliye ediliyor. Yangına tam anlamıyla müdahale edemedik. Havadan müdahale var. Devam ettiği için trafik kilitlendi, akılalmaz, kötü bir tablo. Tam anlamıyla neyin içinde olduğumuzu bile fark edemedik. Özel araçları mümkün olduğu kadar yollardan çekmemiz önemli” dedi.

Habertürk TV’de de açıklamalarda bulunan Sözen, “Yangın merkeze kadar indi. Rüzgârla daha fazla büyüyor. Hasarın tam olarak ne olduğunu keşfetmemiz mümkün değil. Köylerde de hasar var. Böyle bir şey görmedik. Yangının boyutu görülenden çok daha büyük” diye konuştu.