Bizi Takip Edin

Politika

Orman Yangınları Meclis Gündeminde: ‘Bu Ülkeye En Büyük İhanettir!’

Ali Öztunç Meclis Araştırma Önerge Yangın

CHP’li Ali Öztunç, Türkiye’yi yasa boğan orman yangınlarının Meclis tarafından araştırılması için TBMM Başkanlığı’na teklif sundu.

CHP Doğa Haklarından Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı ve Kahramanmaraş Milletvekili Ali Öztunç, ülkemizin dört bir yanında çıkan orman yangınlarının çıkış nedenlerinin, alınan önlemlerin yeterliliğinin, yangınlara müdahalede yaşanan eksikliklerin, ihmal var ise ihmali olanların belirlenmesi, meydana gelen can kayıplarının ve maddî zararların büyüklüğünün araştırılması ve gerekli önlemlerin alınması amacıyla Anayasanın 98’inci, İçtüzüğün 104 ve 105’inci maddeleri gereğince Meclis araştırması açılmasını teklif etti.

Kılıçdaroğlu: ‘Kendine 13 Uçak Alacağına, Yangın Söndürme Uçağı Alsaydın’

Ali Öztunç: ‘Ülkemizin Ciğerlerinin Göz Göre Göre Yok Olmasına Seyirci Kalmak Bu Ülkeye Yapılacak En Büyük İhanettir’

Araştırma teklifinin gerekçesi şu şekilde sunuldu:

“Ülkemiz yüzölçümünün %27.2’sini oluşturan ve toplam 21 milyon 188 bin 746 hektar alana sahip ormanlarımızın sağladıkları yararlar itibariyle toplumların vazgeçilmez doğal varlıklarıdır. Yaz ayları ile birlikte artan orman yangınları orman varlığımızın, yaban hayatının ve orman köylüsünün yok olmasına neden olmaktadır. Orman Genel Müdürlüğü verilerine göre, ülkemizde 2009-2020 yılları arasında, 29 bin 965 orman yangınında 98 bin 950 hektar orman alanı yanmıştır. Ülkemizde sadece 2021 yılı temmuz ayında 190 adet orman yangını çıkmıştır. Bu kadar çok orman yangını ortada iken ve her yıl orman yangınlarıyla binlerce hektar orman kaybederken; Türk Hava Kurumu’nun yangın söndürme uçaklarını hangara kaldırarak orman yangınlarında kullanmaması, olası orman yangınlarına karşı hazırlıksız olması anlaşılır gibi değildir. Türk Hava Kurumu, kayyum eliyle etkisiz hale getirilmiş, orman yangın söndürme ihaleleri mimarlık ofislerine verilmiştir.Türk Hava Kurumu’nun ne hale getirildiği iki gün önce Antalya’nın Manavgat ilçesinde dört ayrı noktada başlayan ve aynı anda yurdun çeşitli yerlerinde çıkan orman yangınlarına müdahale etmekteki yetersizliğiyle kendini göstermiştir. Yangınlara müdahale edecek personel, ekipman ve yangın söndürme uçaklarının yetersiz olması ve Orman Bakanlığının ormanların korunmasına yönelik önlemleri yeterince almaması binlerce hektar orman alanının yok olmasına, vatandaşlarımızın can ve mal kaybına neden olmuştur.

Bodrum’da Orman Yangınında Otellerden 3 Bin Kişi Tahliye Edildi

Ali Öztunç Deniz Salyası

‘Tekrar Ormanlaştırılmayacak Kaygılarının Önüne Geçilmelidir’

Yangının ilk günü müdahale çalışmalarında hava desteği yeterince sağlanamamış, yangın bölgelerinde yeterli sayıda orman aracının bulunmaması, yeterli sayıda yangın söndürme uçağının olmaması, çevre illerden helikopter ve orman aracının getirilmesinin zaman alması, özellikle orman yangınlarının yerleşim yerlerine yakın olduğu yerlerde, ormanları ayıran, orman içi erişim yollarının yeterli olmaması yangının etki alanının genişlemesine, hızlı biçimde kontrol altına alınamamasına neden olmuştur. Her yıl orman yangınları gerçeği ile yüz yüze geldiğimize göre, orman yangınlarının bir risk olarak her zaman göz önünde bulundurulması ve bu riskin gerçekleşmesini önleyecek, gerçekleşmesi durumunda sürecin nasıl yönetileceğine ilişkin yönetim planları oluşturulmalıdır. Ayrıca Anayasamızın 169. Maddesi harfiyen uygulanmalı ve yanan orman alanları ağaçlandırılarak imara açılmamalı, bu alanlarda yapılaşmaya izin verilmemelidir. Kamuoyu nezdinde, büyük güvensizlik oluşturan, imara açılacak, orman vasfı değiştirilecek, tekrar ormanlaştırılmayacak gibi kaygıların oluşmasının önüne geçilmelidir.

Çevreyi Temizlemek İsterken 20 Dönümlük Ormanı Yaktı

‘Ormanlık Alanlarda Yapılaşmaya İzin Verilmemeli’

Ülkemizin ciğerlerinin göz göre göre yok olmasına seyirci kalmak bu ülkeye yapılacak en büyük ihanettir. Bir an önce orman yangınlarını önleme ve yangınlarının makul sürede kontrol altına alınmasını sağlayacak ve daha geniş alanlara yayılmasını önleyecek stratejiler oluşturularak, yeterli ekipman ve uzman personel yetiştirilmeli, ormanlık alanlarda yapılaşmaya izin verilmemesi, ormana yakın yerleşim alanlarının alt yapı ve üst yapı çalışmalarının yangın güvenliği kapsamında yapılması gerekmektedir. Orman Bölgelerinde ve ormana yakın yerleşim yerlerinde trafoların ve elektrik tellerinin bulunduğu alanlarda çalışma yapılmalıdır.”