Bizi Takip Edin

Ekoloji

Alevlerle Mücadele 11. Gününde: Köyceğiz Yangını Devam Ediyor

köyceğiz

Muğla’da devam eden orman yangınlarında 11’inci güne girildi. 5 noktada devam eden orman yangınlarına sabahın ilk ışıkları ile havadan 39 helikopter, 6 uçak ile karadan Orman Genel Müdürlüğü’ne ait 342 arazöz, bin 843 personel, Türkiye’nin değişik illerinden gelen itfaiye ekipleri, su tankları ve gönüllüler ile müdahale devam ediyor.

Muğla’da devam eden yangınlar içerisinde en yoğun çalışmanın yürütüldüğü bölge, Köyceğiz.

Köyceğiz yangınının dumanları Denizli sınırına yakın Sandras Dağı Çiçekbaba mezarına dayandı. Köyceğiz’de yangın söndürme çalışmaları, Çövenli yaylası ile Muğla-Denizli sınırına yakın Çiçekbaba mezarı zirvesi arasındaki hatta yoğun olarak yapılıyor.

sandras çiçekbaba köyceğiz yangın

Milas Yangını Devam Ediyor

Seydikemer ilçesi Karaköy’de çıkan yangının çevresi ekipler tarafından çevrildi. Milas’ta devam eden ve Yeniköy Termik Santrali’ne ulaşmaması için yoğun çaba sarf edilen orman yangınına bugün havadan 12 helikopter müdahale edecek şekilde planlama yapıldı. Karadan 100’e yakın arazöz ve 400’e yakın personel yangın söndürme çalışmalarına katılıyor.

‘Bu Ülkeye Verdiğiniz Tahribatı, Fidan Dikerek Aklayamazsınız’

köyceğiz yangın

Yangından Sonra Termik Santral Bölgesi: Ören Hayalet Şehre Döndü

Menteşe Yangınında Arazi Koşulları Söndürme Çalışmalarını Zorlaştırıyor

Muğla’nın Menteşe ilçesine bağlı Şenyayla köyündeki ormanlık alanda çıkan yangın sabah saatlerine kadar devam etti. Yangına orman ekipleri, itfaiye ve köylüler dört bir yandan müdahale etti. Dağlık alanın çok sarp olmasından dolayı yangına karadan müdahale zorlaştı. Ekipler, yangını söndürmek ve ilerlemesini durdurmak için büyük bir mücadele verdi.

“Arazi koşulları bizlere geçit vermiyor”

Söndürme çalışmalarına katılan Özlüce Mahalle Muhtarı Okan Yılmaz, “Şu anda soğutma ve yangını önleme çalışması yapılıyor. Rüzgar çok şiddetli ve ilerliyor. Arazi koşulları çok sarp ve dik. En az 150 metre yukarı tırmandık. Arazi koşulları bizlere geçit vermiyor. Ağaçlar da çok büyük olduğu tepeye doğru ilerliyor. Bu yangın çok büyük. Aydın Bozdoğan’dan geliyor” dedi. (İHA)

Bakan Pakdemirli: ‘Muğla’da Vatandaşlarımızdan Bazı Serzenişler Duyuyorum’