Bizi Takip Edin

Ekoloji

Kazdağları’na Yangınla Mücadelede Komando Koruması

komando

Önemli bir orman varlığına sahip olan Balıkesir’de yangınlara karşı alınan önlemler arttırıldı. Kazdağları’ında komando timleri yaya ve araçlı olarak 7 gün 24 saat görev yapacak.

2021 yılı içinde, özellikle son günlerde ülkemizin bazı bölgelerinde meydana gelen orman yangınlarıyla mücadele devam ederken hava sıcaklıklarının yükselişiyle birlikte Balıkesir genelinde yangınlara karşı uygulanan tedbirler genişletildi.

Balıkesir Valiliğinden alınan bilgiye göre, Mayıs ayı itibariyle uygulamaya konulan tedbirler hava sıcaklıklarının normalin üzerine çıkması ve birçok ilimizde yangınların meydana gelmesi üzerine çok daha kapsamlı olarak hayata geçirilmiş bulunuyor. Bu kapsamda 30 Temmuz 2021 tarihi itibariyle bütün ormanlık alanlara giriş ve çıkışlar yasaklanırken 3 Ağustos 2021 tarihinden itibaren izinli piknik ve mesire alanları, tabiat parkları ve milli parklarda ateşli piknik yapılması yasaklandı.

Kazdağları Ekoloji Platformu: ‘Yaşadığımız, İklim Krizinin Sadece Başlangıcıdır’

Kazdağları’na Yönelik Tedbirler Üzerine Çalışmalar Gerçekleştirilmişti

Geçtiğimiz hafta ise Vali Hasan Şıldak başkanlığında Edremit ilçesinde yapılan toplantıda özellikle Kazdağları’na yönelik tedbirler, hazırlık çalışmaları ve planlamalar üzerine çalışma gerçekleştirilmişti. Bölgede bulunan orman, milli parklar, itfaiye ve jandarma birimlerini ziyaret ederek incelemede bulunan Vali Hasan Şıldak hazırlıkları yerinde görerek personel ile görüşmeler gerçekleştirmişti.

Alınan tedbirler çerçevesinde orman alanlarına ve milli park girişlerine uyarı afişleri yerleştirilirken il genelinde önleyici faaliyetlerin yoğunlaştırıldığı gözlemleniyor. Son günlerde jandarma, emniyet, orman muhafaza ve milli parklar görevlilerinin orman alanlarının yakınında, giriş noktalarında ve çevresinde sürekli olarak motorlu ve yaya olarak devriye çalışması düzenliyor.

Komando Bölüğü Kazdağları’nda Görevlendirildi

Edinilen son bilgiye göre, Balıkesir İl Jandarma Komutanlığı bünyesinde bulunan Komando Bölüğü de Kazdağları’nda görevlendirildi. Bu bölgede sürekli devriye faaliyeti icra eden jandarmanın ormanlara giriş ile mesire ve piknik alanlarında ateşli piknik yapılmasını önlemeye yönelik olarak büyük çaba gösterdiği görülüyor. (İHA)

Alevlerle Mücadele 11. Gününde: Köyceğiz Yangını Devam Ediyor