Bizi Takip Edin

Gündem

İngiltere Savunma Bakanı: ‘Afgan Mülteciler İçin Türkiye’de Mülteci Merkezi Planlıyoruz’

ben Wallace

İngiltere Savunma Bakanı Ben Wallace İngiltere’nin Pakistan ve Türkiye gibi ülkelerde Afgan mülteciler için merkezler kurma planı yaptığını belirtti.

The Mail on Sunday gazetesinde bugün yayımlanan bir makalesinde İngiltere Savunma Bakanı Ben Wallace, İngiltere’nin Pakistan ve Türkiye gibi ülkelerde Afgan mülteciler için merkezler kurma planı yaptığını belirtti.

Wallace makalesinde planın detaylarından bahsetmedi. Wallace ayrıca ABD’nin Afganistan’ı terk etmek için son tarihi olan 31 Ağustos’tan önce “hiçbir ülkenin tahliyelerini tamamlayamayacağını” ifade etti.

Kılıçdaroğlu: ‘Bir Kere Dürüst Ol Erdoğan!’

Wallace’ın açıklamalarının kamuoyuna yansıması üzerine CHP Lideri Kemal Kılıçdaroğlu sosyal medya hesabı üzerinden Cumhurbaşkanı Erdoğan’a yüklendi. “Bir kere dürüst ol Erdoğan” diyen Kılıçdaroğlu, İngiltere’ye de “Sizin sorumsuzluğunuzun ceremesini halkımız mahallesinde çekmeyecek.” ifadelerini kullandı.

Kılıçdaroğlu’nun sosyal medya hesabından yaptığı açıklamalar şu şekilde:

“Gelişmelere dair sizi bilgilendirmeye devam ediyorum. İngiltere Savunma Bakanı Wallace, kendilerine hizmet etmiş Afganlara, Türkiye’de “mülteci merkezleri” kuracaklarını ilan etti ve Afganları ülkemize davet etti. Kendilerine mülteci seçecekler, kalanlar ülkemizde bırakılacak.

Şimdi Erdoğan’a sorum şu: “Ben anlaşma yapmadım” dediğin ülkeler, artık Türkiye Cumhuriyeti’nin fikrini alma ihtiyacı dahi duymadan bunları söyleyebilecek hale mi geldi? Yoksa anlaşma yaptın diye mi bu kadar cüretkârlar? Hangisi doğru? Bir kere dürüst ol Erdoğan!

İngiltere’ye de buradan sesleniyorum: Size hizmet eden Afganları ölüme terk etmiş olmanız insanlık dışıdır. Ancak şu konuda emin olun ki, sizin sorumsuzluğunuzun ceremesini halkımız mahallesinde çekmeyecek. Kimseyi bizim topraklarımıza bu usulle getiremezsiniz!”

Dışişleri Bakanlığı’ndan Yalanlama

Dışişleri Bakanlığı, İngiltere Savunma Bakanı Ben Wallace’nin İngiltere’nin Pakistan ve Türkiye gibi ülkelerde Afgan mülteciler için merkezler kurma planı yaptığını yönündeki açıklamasını yalanladı.

Bakan Wallace’nin The Mail on Sunday gazetesinde bugün yayımlanan bir makalesinde Wallace, Afgan göçmenler için merkez kurulacağı yönünde ifadeler yer aldı. Konuya Türkiye’den muhalefet partisi liderleri tepki gösterdi.

Konuyla ilgili Dışişleri Bakanlığı’ndan yapılan açıklamada, “Birleşik Krallık basınında yeralan Afgan mülteciler için Türkiye’de iltica başvuru merkezi kurulması konusunda plan yapıldığı yönündeki haberler gerçeği yansıtmamaktadır.

Bugüne kadar hiçbir ülkeden tarafımıza iletilmiş bu yönde resmi bir talep bulunmamaktadır. Bu yönde bir talep iletilse dahi, bunu kabul etmemiz mümkün değildir.” denildi.