Bizi Takip Edin

Ekoloji

HDP’li Gülüm, ‘Afet Borçlandırma Senedi’ni Meclis Gündemine Taşıdı

Afet Bölgesi

HDP İstanbul Milletvekili Züleyha Gülüm, yangınzede köylülere TOKİ aracılığıyla ‘Afet Borçlandırma Senedi’ imzalattırılması iddiasını Meclis gündemine taşıdı.

Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay tarafından yanıtlanması istemiyle soru önergesini veren HDP İstanbul Milletvekili Züleyha Gülüm, “Devlet yangılardan önce tedbir alma ve yangıları söndürme yükümlülüğünü yerine getirmeyerek ağır bir hizmet kusuru yapmıştır. Bu kusur dolayısıyla ortaya çıkan zararları da tazminle sorumludur. Ayrıca  sosyal devlet ilkesine göre de yangında evleri, geçim kaynakları ve yaşama alanları zarar gören insanların  zararlarının tazmin edilmesi gerekmektedir.” ifadelerini kullandı.

Skandal: ‘Yangın Mağduru Köylülere, Afet Borçlandırma Senedi İmzalatılıyor’

Züleyha Gülüm: ‘Devlet Tedbir Alma ve Yangınları Söndürmede Ağır Bir Hizmet Kusuru Yapmıştır’

Gülüm’ün verdiği soru önergesi şu şekilde:

“Bilindiği üzere  Türkiye’de temmuz ayının son haftasında Muğla, Antalya, Adana, Mersin, Denizli ve Isparta başta olmak üzere birçok ilde meydana gelen ve 16 gün süren  toplam 297 orman yangını;  binlerce hektar alanın, birçok canlı türünün yok olmasına ve bölgedeki  ekosistemin  ağır tahribatına yol açmıştır. Orman Mühendisleri Odası’nın verilerine göre yangından etkilenen  yaklaşık 161 bin hektar alanın 133 bini ormanlık ve 25 bini ise zirai alandan oluşmaktaydı. Bunun yanı sıra birçok köylünün evi, ahırı, beslediği hayvanları, bağı, bahçesi, arı kovanları da yanmış; yangınlar devam ederken Çevre ve Şehircilik Bakanlığı bazı hasarlı binaları yıktırmıştır.

Devlet yangılardan önce tedbir alma ve yangıları söndürme yükümlülüğünü yerine getirmeyerek ağır bir hizmet kusuru yapmıştır.Bu kusur dolayısıyla ortaya çıkan zararları da tazminle sorumludur. Ayrıca  sosyal devlet ilkesine göre de yangında evleri, geçim kaynakları ve yaşama alanları zarar gören insanların  zararlarının tazmin edilmesi gerekmektedir. Ancak tarım alanları, meyve bahçeleri ve bunlardan elde edilecek ürünlerini kaybeden insanlara Tarım ve Orman Bakanlığı sadece bir yıllık ürün desteği vereceğini ilan etmiştir. Halbuki bu alanların yenilenme süresi bile düşünüldüğünde  bakanlık tarafından ileriye dönük en az 10 yıllık ürün bedelinin tazmin edilmesi gerekmektedir.

Sosyal Devlet İlkesine Aykırı

Bunun yanı sıra basında yer alan haberlere göre; Antalya’nın  Manavgat ilçesi başta olmak üzere yangın bölgesinde evini kaybeden insanlara  TOKİ aracılığıyla borç miktarları ve ne kadar faiz ödeyecekleri bile belirtilmemiş olan  ‘Afet Borçlandırma Senedi’ imzalatılmak istenmektedir.  Yangında mağdur olan insanlar yapılacak yeni evler için  kredilendirilme  yoluyla borçlu hale getirilmeye çalışılmaktadır. Bu durum devletin  anayasal bir yükümlülüğü olan  sosyal devlet olma ilkesine  aykırıdır. Devletin görevi genel afetle mağdur olmuş halka TOKİ aracılığıyla ev satmak değil; yörenin dokusuna uygun evleri ve kaybedilen geçim kaynaklarını nakdi ve ayni olarak Afet Fonlarından karşılamaktır.

HDP’li Eksik: ‘Sınırımızdaki Saatli Bomba Acilen Kapatılmalıdır’

Züleyha Gülüm

HDP İstanbul Milletvekili Züleyha Gülüm

Afet Borçlandırma Senedi İddiaları Doğru Mu?

Bu bağlamda;

1- Orman yangınlarında kaç ev yanmış veya tedbiren yıktırılmıştır? Geçim kaynakları ve yaşama alanları zarar görmüş kaç kişi tespit edilmiştir? Afetzedelerin bu maddi kayıplarının tazmin edilme planı var mıdır ?

2- Devletin yangınları söndürme konusundaki ağır kusuru ortadayken Tarım ve Orman Bakanlığı’nın tarım alanları, meyve bahçeleri ve bunlardan elde edilecek ürünlerini kaybeden insanlara yalnızca 1 yıllık ürün desteği vereceği doğru mudur?

3- Afetzedelerin bütün zararının, gerekli önlemleri almayan ve yangınları söndüremeyen devlet ve idare tarafından karşılıksız olarak tazmin edilmesi gerekmez mi ?

4- Antalya’nın Manavgat ilçesi başta olmak üzere yangında evini kaybedenlere Toki tarafından borç bedeli ve faiz miktarı bile belirtilmeyen ‘Afet Borçlandırma Senedi’ imzalattırılmak istendiği doğru mudur?

5- Yangında barınma alanlarını, geçim kaynaklarını ve yaşam alanlarını kaybetmiş insanların maddi kayıplarını tazmin etmek yerine bir de onları TOKİ aracılığıyla  borçlandırmak sosyal devlet ilkesine aykırı değil midir?”

HDP’li Oya Ersoy: ‘Üniversitelerin Bu Şahıslardan Arındırılması Gerekir’