Bizi Takip Edin

Ekoloji

Akdeniz’deki Petrol Sızıntısı İskenderun Körfezini Tehdit Edebilir

petrol sızıntısı Iskenderun teknik üniversitesi

İskenderun Teknik Üniversitesi, Deniz Bilimleri ve Teknolojisi Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Cemal Turan, “Petrol sızıntısı, İskenderun Körfezi’ni de tehdit edebilir” dedi.

Prof. Dr. Cemal Turan yaptığı açıklamada, Suriye’nin kuzeybatısında, Akdeniz kıyısında yer alan Banyas kentindeki bir rafineride geçen hafta başında oluşan petrol sızıntısının hızla Doğu Akdeniz açık sularında yayıldığını belirterek, “Uydu verileri, mevcut akıntı sistemi ve meteorolojik veriler kullanılarak yaptığımız değerlendirmelere göre oluşan petrol sızıntısının Doğu Akdeniz mevcut kuzey-kuzeybatı yönlü küçük Asya akıntı sistemi ve çarşamba ve perşembe günleri güney-güneybatıdan esecek 3 ila 5 kuvvetindeki rüzgar ile kötü ihtimalle Mersin ve İskenderun Körfezleri’ni de tehdit edebilir” dedi.

Petrolün ulaşması durumunda kıyısal ekosistemi olumsuz yönde etkileyeceğini belirten Prof. Dr. Turan, “Bu petrol sızıntısı İskenderun Körfezine ulaşması durumunda mevcut akıntılar göz önüne alındığında körfezinde ilk olarak Karataş ve Yumurtalık bölgelerinde bulunan Akyatan lagünlerini etkiler. Petrol sızıntısı birçok sucul canlıya ev sahipliği yapan Körfezimizin kıyısal alanlarında bir çevre felaketine neden olabilir. Bu nedenle yetkililerin açık sularda müdahale etmesi çok önemlidir, zaten yetkililer bu yönde çalışmalara başlamıştır. Bunun için elimizde yeterince deniz pedlerinin mevcudiyeti önemlidir ve ayrıca yangın riskine karşı da gerekli önlemler alınmalıdır” dedi.

petrol sızıntısı Cemal Turan Iskenderun teknik üniversitesi

Skandal: ‘Yangın Mağduru Köylülere, Afet Borçlandırma Senedi İmzalatılıyor’

Bakan Kurum: “Bölgedeki kirliliği önlemek için bariyer serme ve deniz araçları ile temizlik çalışmalarını başlattık”

Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum, Akdeniz’de oluşan, Suriye kaynaklı petrol sızıntısı hakkında, “Uzaktan algılama sistemlerimiz, gözlem uçaklarımız ve İHA’larımızdan da faydalanarak, petrolün bölgeye yayıldığı alanı tespit ettik. Bölgedeki kirliliği önlemek için KKTC makamlarıyla koordinasyon halinde bariyer serme ve deniz araçları ile temizlik çalışmalarını başlattık” dedi.

Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum, Kuzey Kıbrıs Türkiye Cumhuriyeti (KKTC) kıyılarına doğru ilerleyen petrol sızıntısı hakkında sosyal medya hesabı üzerinden yaptığı paylaşımda, “Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti (KKTC) kıyılarına doğru ilerleyen Suriye kaynaklı petrol sızıntısının çevresel etkilerini değerlendirmek, kirliliğin etkilerini en aza indirecek tedbirleri almak ve temizlik çalışmalarını başlatmak üzere bölgeye ilgili ekiplerimizi yönlendirdik. Uzaktan algılama sistemlerimiz, gözlem uçaklarımız ve İHA’larımızdan da faydalanarak, petrolün bölgeye yayıldığı alanı tespit ettik. Bölgedeki kirliliği önlemek için KKTC makamlarıyla koordinasyon halinde bariyer serme ve deniz araçları ile temizlik çalışmalarını başlattık” ifadelerini kullandı.

İkizköy Direnişinden Bakan Pakdemirli’ye Çağrı: ‘Sorumluluğunuz Ormanları Yok Etmek Değil, Korumak’

Türkiye, KKTC kıyılarına yaklaşan sızıntıya müdahale ediyor

Türkiye, Suriye kaynaklı olan ve Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti kıyılarına yaklaşan petrol sızıntısını yakından takip ediyor.

Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay, konuya ilişkin KKTC Başbakanı Ersan Saner ile görüşerek gelişmeler hakkında bilgi alırken, Oktay’ın aynı zamanda Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı ile Çevre ve Şehircilik Bakanlığınca oluşturulan ve bu sabah KKTC’ye ulaşan ekiplerle de görüştüğü belirtildi.

Türkiye, Karpaz açıklarına 19 kilometre mesafede ana kütleden kopmuş kirliliği KKTC makamları ve ilgili bakanlıklarla koordineli şekilde takip ederken, petrol sızıntısının temizlenmesi çalışmalarının 1 gemi 4 römorkör olmak üzere toplam 5 deniz aracıyla sürdürüldüğü belirtildi.

Ayrıca Nene Hatun ve Seyit Onbaşının da temizlik çalışmalarına katılmak üzere İstanbul’dan bölgeye hareket ettiği ifade edildi. (İHA)