Bizi Takip Edin

Ekoloji

WWF Türkiye: ‘Petrol Sızıntısı Doğu Akdeniz Kıyılarımız İçin Ciddi Tehdit’

Suriye WWF Türkiye petrol sızıntısı

WWF Türkiye, Suriye’deki bir elektrik santralinden kaynaklanan ve Akdeniz’e yayılan petrol sızıntısının olumsuz etkilerine dikkat çeken bir açıklama yayınladı.

Doğal Hayatı Koruma Vakfı (WWF) Türkiye Genel Müdürü Aslı Pasinli, petrol kirliliğinin yayılmasının önüne geçilmesi için Barselona Sözleşmesi’ne taraf ülkeler arasında teknik işbirliği çağrısında bulundu.

WWF’den Çarpıcı Rapor: Doğanın Yok Oluşu ve Pandemilerin Yükselişi

Pasinli: ‘Doğu Akdeniz Kıyıları İçin Tehdit’

WWF-Türkiye Genel Müdürü Aslı Pasinli konuyla ilgili bir yorum yaparak Suriye’den yayılan petrol sızıntısının etkileyebileceği yerler arasında Doğu Akdeniz kıyılarımızın da yer aldığına dikkat çekti:

“Mersin, Adana ve Hatay kıyılarımız Akdeniz Havzası’nda tehlike altındaki yeşil deniz kaplumbağasının (Chelonia mydas) en yoğun yuvalama alanları ve Ekim ayına kadar yavru çıkışları devam ediyor. İskenderun Körfezi balıkçılık açısından önemli bir bölgemiz ve petrol kirliliği bu bölgede çalışan balıkçılarımız için ciddi bir tehdit oluşturuyor. Doğu Akdeniz kıyılarımızdaki kıyı ve deniz koruma alanlarımız için de petrol kirliliği ciddi bir tehdit.”

Ülkeler Arasında Teknik İş Birliği Şart

Petrol kirliliğinin yayılmasının önüne geçilmesi için Birleşmiş Milletler Çevre Programı (UNEP) Barselona Sözleşmesi’ne (Akdeniz’in Deniz Ortamı ve Kıyı Bölgesinin Korunması Sözleşmesi) taraf ülkeler arasında teknik işbirliğinin harekete geçirilmesinin acil önem taşıdığına dikkat çeken Pasinli şunları söyledi:

“Bu tür kazaları önlemek için, Açık Deniz Protokolü, Kara Tabanlı Kaynaklar Protokolü, Önleme ve Acil Durum Protokolü dahil tüm sözleşme protokollerini onaylayıp etkin bir şekilde uygulanmasını sağlamak için gerekli adımları atmalıyız.”

Akdeniz’deki Petrol Sızıntısı İskenderun Körfezini Tehdit Edebilir

İskenderun Körfezini Tehdit Edebilir

İskenderun Teknik Üniversitesi, Deniz Bilimleri ve Teknolojisi Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Cemal Turan, petrolün İskenderun Körfezi’ne ulaşması durumunda ciddi sıkıntılar yaşanabileceğini belirtti. Petrolün ulaşması durumunda kıyısal ekosistemi olumsuz yönde etkileyeceğini belirten Prof. Dr. Turan, “Bu petrol sızıntısı İskenderun Körfezine ulaşması durumunda mevcut akıntılar göz önüne alındığında körfezinde ilk olarak Karataş ve Yumurtalık bölgelerinde bulunan Akyatan lagünlerini etkiler. Petrol sızıntısı birçok sucul canlıya ev sahipliği yapan Körfezimizin kıyısal alanlarında bir çevre felaketine neden olabilir. Bu nedenle yetkililerin açık sularda müdahale etmesi çok önemlidir, zaten yetkililer bu yönde çalışmalara başlamıştır. Bunun için elimizde yeterince deniz pedlerinin mevcudiyeti önemlidir ve ayrıca yangın riskine karşı da gerekli önlemler alınmalıdır” dedi.

Bakan Kurum: ‘Deniz Araçları İle Temizlik Çalışmaları Başladı’

Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum da Suriye kaynaklı petrol sızıntısı hakkında, “Uzaktan algılama sistemlerimiz, gözlem uçaklarımız ve İHA’larımızdan da faydalanarak, petrolün bölgeye yayıldığı alanı tespit ettik. Bölgedeki kirliliği önlemek için KKTC makamlarıyla koordinasyon halinde bariyer serme ve deniz araçları ile temizlik çalışmalarını başlattık” dedi.