Bizi Takip Edin

Ekoloji

Suriye’den Gelen Petrol Sızıntısı, 14 Kilometrelik Samandağ Sahilini Sardı

Samandağ petrol sızıntısı

Suriye’den gelen petrol sızıntısı, 14 kilometreyi bulan Hatay’ın Samandağ ilçesi sahilini sardı. Çevrede güvenlik önlemleri alınıyor.

Suriye’nin Banyas kentindeki elektrik santralinden denize karışan 15 bin tonluk petrol önce Kıbrıs açıklarına sonra da Hatay’ın Samandağ sahillerine vurdu. Dünyanın uzun sahillerinden olan 14 km Samandağ kıyı şeridi boyunca kendini gösteren petrol atıklarının temizlenmesi için Hatay Büyükşehir Belediyesi ve Sahil Güvenlik ekipleri ve Nene Hatun gemisi çalışmalarını aralıksız sürdürüyor. Öncelikle sahilde bulunan petrol atıkları temizlik görevlileri tarafından temizlenirken, 4 tane gemi de deniz açıklarında çalışıyor.

Samandağ Sahili Petrol Atıklarıyla Sarıldı

Öte yandan, denizin petrol atıklarıyla kirlenmesi üzerinde vatandaşların denize girmekten imtina ettiği gözlendi. Hafta sonu olmasına rağmen sahilde kimse bulunmazken çevre sakinlerinden Uğur Sıyrık, “Sahilde petrol atıkları mevcut. Burası açık deniz olduğu için akıntının yön değişmesi temizlik açısından biraz daha kolaylaştırır diye düşünüyoruz” dedi. Sıyrık, denize girenlerin vücuduna petrol atıkları yapıştığını hatırlattı.

WWF Türkiye: ‘Petrol Sızıntısı Doğu Akdeniz Kıyılarımız İçin Ciddi Tehdit’

Samandağ petrol sızıntısı

Ne Olmuştu?

Suriye’deki bir elektrik santralinden kaynaklanan petrol sızıntısı Akdeniz’e yayılıyor.

Petrol sızıntısı İskenderun Körfezine ulaşması durumunda mevcut akıntılar göz önüne alındığında körfezinde ilk olarak Karataş ve Yumurtalık bölgelerinde bulunan Akyatan lagünlerinin etkileneceği tahmin ediliyor.

Petrol Sızıntısı İskenderun Körfezi İçin Büyük Tehdit

Temizlik Çalışmaları Başlatıldı

Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum da Suriye kaynaklı petrol sızıntısı hakkında, “Uzaktan algılama sistemlerimiz, gözlem uçaklarımız ve İHA’larımızdan da faydalanarak, petrolün bölgeye yayıldığı alanı tespit ettik. Bölgedeki kirliliği önlemek için KKTC makamlarıyla koordinasyon halinde bariyer serme ve deniz araçları ile temizlik çalışmalarını başlattık” ifadelerini kullanmıştı.