Bizi Takip Edin

Ekoloji

Samandağ’da Tehlike Büyüyor: ‘Sahile Vuran Zift Her Yere Bulaşmış Durumda’

Samandağ petrol sızıntısı

Hatay’ın Samandağ ilçesinde balıkçılar, 15 Eylül’de açılacak olan balık sezonu öncesi petrol sızıntısının önlenmesini umut ediyor.

Suriye’de bir enerji santralinden yayılan petrol, Samandağ ilçesinde deniz üzerinde petrol kirlilik vatandaşları ve balıkçıları tedirgin etti.

WWF Türkiye: ‘Petrol Sızıntısı Doğu Akdeniz Kıyılarımız İçin Ciddi Tehdit’

‘Uzun Yıllara Yayılan Bir Sorun İle Karşı Karşıya Kalırız’

Tekebaşı Mahallesi Su Ürünleri Kooperatifi ve Çevlik Balıkçı Barınağı Başkanı Erkan Sağlamtaş, bahsi geçen miktarda petrol buraya kadar gelirse ciddi bir çevre kirliliği ile karşı karşıya olacaklarını ifade ederek, “Şükür o düzeyde bir durum yok. Yetkililer gerekli müdahaleyi yapıyor. Sahile vuran zift her yere bulaşmış durumda. Eğer bu deniz kuma gömmeden önce toplanmazsa uzun yıllara dayanan ve yayılan bir sorun ile karşı karşıya kalırız” diye konuştu.

Balıkçılık Sezonu Açılıyor

Balıkçıların da av sezonunun başlamasıyla petrol atıklarından etkileneceğini ifade eden Sağlamtaş, “Çevresel olarak ciddi bir sıkıntı var. Birde balıkçılık olarak değerlendirirsek daha av sezonu açılmadı ama 1 hafta sonra açılacak o zaman sonuçlarını göreceğiz. İnşallah bunu engellemek için gerekli müdahaleyi yaparlar” dedi.

Ne Olmuştu?

Suriye’deki bir elektrik santralinden kaynaklanan petrol sızıntısı Akdeniz’e yayılıyor.

Petrol sızıntısı İskenderun Körfezine ulaşması durumunda mevcut akıntılar göz önüne alındığında körfezinde ilk olarak Karataş ve Yumurtalık bölgelerinde bulunan Akyatan lagünlerinin etkileneceği tahmin ediliyor.

Suriye’den Gelen Petrol Sızıntısı, 14 Kilometrelik Samandağ Sahilini Sardı

Temizlik Çalışmaları Başlatıldı

Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum da Suriye kaynaklı petrol sızıntısı hakkında, “Uzaktan algılama sistemlerimiz, gözlem uçaklarımız ve İHA’larımızdan da faydalanarak, petrolün bölgeye yayıldığı alanı tespit ettik. Bölgedeki kirliliği önlemek için KKTC makamlarıyla koordinasyon halinde bariyer serme ve deniz araçları ile temizlik çalışmalarını başlattık” ifadelerini kullanmıştı.