Bizi Takip Edin

Ekoloji

Nihayet: Türkiye, Paris İklim Anlaşması’nı Meclis Onayına Sunacak’

Yeşiller Partisi Paris Anlaşması

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, ABD’nin New York şehrinde gerçekleşen Birleşmiş Milletler 76. Genel Kurulu’nda Türkiye’nin Paris İklim Anlaşması’nı onaylayacağını açıkladı.

Konuşmasında Türkiye’nin 2015 yılında Paris İklim Anlaşması’na imza atmasına karşın, yükümlülüklerle ilgili adaletsizlikler sebebi ile henüz bu anlaşmayı yürürlüğe koymadığını söyleyen Cumhurbaşkanı Erdoğan, son dönemde bu çerçevede kaydedilen mesafenin ardından, anlaşmanın gelecek ay TBMM onayına sunulacağını kaydetti.

Erdoğan anlaşmanın 1-12 Kasım 2021 tarihleri arasında düzenlenecek COP26 toplantısından önce onay aşamasının tamamlanmasını beklediklerini de ifade etti.

Erdoğan bununla birlikte ‘karbon nötr’ hedefli anlaşmanın onaylanmasının Türkiye’nin yatırım, üretim, istihdam politikalarında köklü değişikliklere yol açacağını vurgularken, bu süreci Türkiye’nin 2053 vizyonunun ana unsurlarından biri olarak kabul ettiklerini de belirtti.

Türkiye, Paris İklim Anlaşması’nı Neden Onaylamıyordu?

Sosyal Medyada Paris İklim Anlaşması’nın Onayına Kim, Ne Dedi?

Alphan: Kömüre Dayalı Elektrik Üretimi Sürecek Mi?

Gazeteci Melis Alphan: “Ekimde #ParisAnlaşması‘nı onaylayacakmışız. İyi güzel de, kömür çıkarmaya devam ettiğimiz müddetçe bir anlamı yok. Kömüre dayalı elektrik üretimi sürecek mi, duracak mı? Lütfen ondan haber versinler.”

Cengiz: ‘Cesaretli Adımların Atılmasının Umarım Önünü Açar’

Gazeteci Pelin Cengiz: “Eğer hızlı adım atılırsa Türkiye Glasgow’da yapılacak BM iklim müzakerelerinde uluslararası masaya oturur, taraflar konferanslarında dışarda kalmaz. Bu karar, azaltım ve uyuma dair daha somut ve cesaretli adımların atılmasının umarız önünü açar.”

Prof. Tolunay: ‘Kömürden Çıkışı Planlamalıyız’

Prof. Dr. Doğanay Tolunay: “ParisAnlaşması’nın imzalanacağının açıklanması harika.Ama iklim değişikliğiyle samimiyetle mücadele etmek de gerekli. Acilen azaltım hedefleri koymalı, Kanal gibi emisyonları arttıracak projelerden vazgeçmeli, kömürden çıkışı planlamalıyız.Uyum çalışmalarını da ihmal etmemek gerek.”

Özenç: ‘Onaylamamanın Daha Maliyetli Olduğu Bir Duruma Geldik’

SEFİA Direktörü Bengisu Özenç: “Paris Anlaşması’nın onaylanması Türkiye’yi dünden bugüne taşıyacak önemli ve olumlu bir adım. Anlaşılıyor ki onaylamamanın daha maliyetli olduğu bir duruma geldik. Yarına varabilmemiz içinse daha iddialı hedeflerle iklim mücadelesine katkı sağlamak gerekiyor.”

Gürbüz: ‘Daha Yapacak Çok İş Var’

Gazeteci Özgür Gürbüz: “Türkiye’nin Paris Anlaşması’nı onaylaması geç ama elbette olumlu bir adım olur. İş bitti anlamına gelir mi? Hayır. Daha yapacak çok iş var. Öte yandan eğlence de bizi bekliyor. Düne kadar Paris Anlaşması bizim ekonomimizi batırır diyenler yarın bu hamleyi övecek.”