Bizi Takip Edin

Ekoloji

Yeşiller Partisi: ‘Onay Vermek Bir Son Değil Başlangıçtır, Takipçisiyiz!’

Yeşiller Partisi Paris İklim Anlaşması

Paris Paris İklim Anlaşması’nın Türkiye tarafından onaylanacağının duyurulması üzerine, Yeşiller Partisi bir açıklama yayınladı.

Uzun zamandır Paris İklim Anlaşması’nın onaylanması için mücadele veren Yeşiller Partisi, dün Birleşmiş Milletler Genel Kurulu’nda Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın anlaşmanın Meclis’te onaylanacağını duyurmasının ardından bir açıklama paylaştı.

Türkiye’nin halihazırda iklim kriziyle mücadelede sera gazı azaltım ve uyum hedefleri son derece yetersiz olduğunun belirtildiği açıklamada, “Bu konuda atılması gereken adımların yine takipçisi olacağız.” ifadelerini kullandı.

Yeşiller: ‘Atılması Gereken Adımların Takipçisi Olacağız’

Yeşiller’in açıklaması şu şekilde:

“12 Aralık 2015 tarihinde Fransa’da gerçekleşen Birleşmiş Milletler İklim Değişikliği Çerçeve Sözleşmesi (United Nations Convention on Climate Change – UNFCCC) 21’nci Taraflar Konferansı’nda kabul edilmesinin ardından Paris İklim Anlaşması, 22 Nisan 2016 tarihinde New York’ta düzenlenen üst düzey bir törenle Birleşmiş Milletler İklim Değişikliği Çerçeve Sözleşmesi’ne (UNFCC) taraf ülkelerin imzasına açıldı.

O tarihten bu yana ülkeler anlaşmayı kendi parlamentolarına getirerek onayladı. Türkiye ise anlaşmayı onaylamayan son altı ülkeden biri olarak kaldı.

İklim hareketinin nerdeyse 20 yıllık mücadelesi ve son 6 yıldaki Paris Anlaşması’nın onaylanmasına yönelik kesintisiz ısrarı, çabası ve uluslararası iklim politikalarının geldiği nokta ile Türkiye ilk kez anlaşmayı herhangi bir ön koşul göstermeden onaylayacağını net bir şekilde ifade etti.

Yeşiller Partisi İmza Kampanyası Başlattı: ‘Anayasal Hakkımız İhlal Ediliyor’

‘Somut ve Kararlı Hedefler İlan Edilmeli’

Bunun Türkiye’nin uluslararası iklim müzakerelerinde yeniden bir aktör olarak yer alacak olması nedeniyle olumlu buluyoruz. Ancak, bir anlaşmayı imzalamanın ya da onaylamanın tek başına bir listeye ülke adını yazdırmak dışında faydası olmayacağını da biliyoruz.

Paris İklim Anlaşması bir prestij anlaşması değildir. ‘Evimiz Yanıyor’ dediğimiz o gezegenimizin ve gezegenimizdeki tüm canlıların geleceğini belirleyecek yükümlülükleri olan bir anlaşmadır. Altına atılan bir imza ile bu yükümlülükler yerine getirilmiş olmayacak, aksine yola yeni çıkılacaktır.

Biz Yeşiller Partisi olarak, tüm iklim hareketiyle birlikte bu yükümlülüklerin göstermelik değil somut ve kararlı hedeflerle ilan edilmesinin ve ardından da hayata geçirilmesinin takipçisi olacağız.

Türkiye’nin halihazırda iklim kriziyle mücadelede sera gazı azaltım ve uyum hedefleri son derece yetersiz. Bu konuda atılması gereken adımların yine takipçisi olacağız.

‘Türkiye’yi Ekokırıma Sürükleyen Politikalardan Vazgeçin’

Fosil Yakıtlardan Çıkış Stratejisi Oluşturulmalı

Fosil yakıtların yerin altında kalması, Kanal İstanbul gibi yıkıcı mega projelerden vazgeçilmesi, kömür başta olmak üzere fosil yakıtlardan çıkış stratejilerinin oluşturulması, tüm termik santrallerin kapatılması, Türkiye’nin karbon nötr bir ekonomi olma planını Kaf Dağı’nın ardına bırakmadan mümkün olan en yakın vadede açıklaması Yeşiller Partisi olarak, Paris İklim Anlaşması’nı onaylayacak olan bir hükümetin samimi olup olmadığını görmemiz için en temel beklentilerimizdir.

Tekrarlamak isteriz: Anlaşmaya onay vermek bir son değil bilakis kritik bir başlangıçtır. Bundan sonra hedefler belirleme ve harekete geçme zamanıdır. Hemen harekete geçmeliyiz, bekleyecek zamanımız yok. Çünkü küremizin yaşanabilir olarak kalabilmesi için kaybedecek bir saniyesi bile yok.”