Bizi Takip Edin

Ekoloji

İklim Zirvesi’nde İlerleme Kaydedilmesi Gereken 5 Başlık Bulunuyor

COP26 İklim Zirvesi

Birleşmiş Milletler (BM) İklim Zirvesi COP26’nın başlamasına 40 günden az bir süre kaldı. Paris İklim Anlaşması hedeflerinin canlı tutulması için, ilerleme kaydedilmesi gereken 5 ana konu bulunuyor.

K2 HABER | ÇEVİRİ | Bütün dünya 1-12 Kasım tarihleri arasında gerçekleştirilecek İklim Zirvesi gündemine kilitlenmiş durumda. Beklentilerin yüksek olduğu zirvede; üye ülkeler Paris İklim Anlaşması’nın hedeflerini canlı tutmak istiyorlarsa, ilerleme kaydetmeleri gereken ana konular şunlar:

1- Her 5 senede bir katılımcı ülkelerin, bilim insanlarının önerileriyle emisyon azaltıcı yardımcı planlar sunmaları. Birçok ülke henüz yeni taahhüt oluşturmadı, hatta bazı büyük kirleticiler yeşil olma kriterlerini bile geliştirmedi.

2- BM’nin karbon piyasaları üzerinde kural belirleyici olduğunu ülkelerin kabul etmesi. Madrid 2019’daki görüşmeler sırasındaki başarısızlık, bu yıl Glasgow’da yapılacak zirvede de çok değişecek gibi durmuyor.

3- Zengin ülkeler, yoksul ülkelere verilmesi için toplanmasına yardım edecekleri yıllık 100 milyar dolarlık bütçeyi bulamadı. İngiltere Başbakanı Boris Johnson’ın bütçe konusunda iyimser bir görüşü olmasa da, Amerika İklim Elçisi John Kerry daha iyimser konuştu.

4- COP26 Başkanı Alok Sharma, ‘Kömürü tarihe gömmek’ için hükümetlerden, fosil yakıtla ilgili yeni anlaşmalar yapmaktan kaçınmalarını istiyor. Avusturalya ve Rusya gibi büyük üreticileri, Çin ve Hindistan gibi tüketicileri ikna etmek çok zor.

5- Hükümetlerarası iklim panelinde ortaya konan son raporlara göre, karbon emisyonundan sonra ısınmaya katkıda bulunan ikinci en büyük etken metan emisyonu. Bununla ilgili global hiçbir komite bulunmamaktadır.

Nihayet: Türkiye, Paris İklim Anlaşması’nı Meclis Onayına Sunacak’

İklim Zirvesi: Metan Gazı Salımını Azaltmak Çözüm Sağlayabilir

Amerika ve Avrupa birliği gönüllü olarak, 10 yılın sonunda 2020 oranlarına göre %30 azalma hedefleyen Global Metan taahhüdünü başlattı. Bazı ülkeler, Glasgow’da resmi olarak başlangıcı yapılacak bu antlaşmaya katılma niyetlerini dile getirdi. Beyaz saray en çok kirlilik yapan 15 ülkeden 6’sının, (küresel metan emisyonunun yaklaşık 5’te 1’ini yapan), bu anlaşmaya katılmaya hazır olduklarını bildirdi. Tüm liste Arjantin, Gana, Endonezya, Irak, İtalya, Meksika ve İngiltere’yi içermektedir.

Clean Air Task Force Program Direktörü Sara Smith , birçok ülkenin bu taahhüde katılacağı konusunda iyimser olduğunu dile getirdi. Metan gazı 20 yıllık bir sürede, karbondioksitin 80 katı daha fazla ısı hapsetmektedir. Bu da demek oluyor ki iklim krizi için metan gazı salımını azaltmak kısa vadede çözüm sağlayabilir ve dünyaya kalıcı çözümler bulması için ihtiyacı olan nefes alma alanını sağlayabilir.

2050 Yılına Kadar Isınma En Az 0.2 Derece Düşürülebilir

Katılan bütün ülkeler önümüzdeki 10 yıl için metan gazı salınımını söz verdikleri gibi azaltırlarsa, 2050 yılına kadar ısınmanın en az 0.2 derece düşebileceği hesaplanıyor. Gezegenin şimdiden 1.1 derece ısındığını düşünürsek, bu azalma uzun vadede tutulması hedeflenen 1.5 derecelik ısınmaya büyük katkı sağlayacaktır. Taahhüt bütün büyük metan kaynaklarını kapsamaktadır: Petrol ve gaz, kömür, tarım ve atık yönetimi.

Hükümetlerden Eşi Görülmemiş Adım: ‘Yeni Kömür Santrali Yok Sözleşmesi’

* COP Nedir? COP, Türkçe’ye “Taraflar Konferansı” olarak çevrilebilecek “Conference of the Parties” ifadesinin kısaltmasıdır. Her yıl düzenlenen zirve, 197 ülkeyi bir araya getirerek, iklim değişikliğinin ve ülkelerin bununla nasıl mücadele edeceğinin tartışıldığı bir platform yaratıyor.