Bizi Takip Edin

Ekoloji

Ulusal Öneme Haiz Sulak Alanda Toplu Balık Ölümleri Yaşanıyor

Ulaş Gölü

Sivas kent merkezine 35 kilometre uzaklıkta bulunan Ulaş Gölü adeta can çekişiyor. Suda oksijen yetersizliği sonucu toplu balık ölümleri yaşanıyor.

2016 yılında “Ulusal Öneme Haiz Sulak Alan” olarak tescil edilen Ulaş Gölü, bilinçsiz sulama ve kuraklık nedeniyle alarm veriyor. Suda oksijen yetersizliği nedeniyle toplu balık ölümleri yaşanıyor. Suların da çekildiği gölde ölen yüzlerce balık kıyıya vurdu. Görenleri ürküten balık ölümleri drone ile havadan da görüntülendi.

Ulaş Gölü Felaketi Yaşıyor: ‘Gözle Görülür Derecede Balık Ölümleri Var’

İlçe sakinlerinden Gökhan Güneş, suda balık ölümlerinin olduğunu söyleyerek, “İklim değişiklikleri nedeniyle suda baya bir çekilme oldu. Bilinçsiz sulama da var tabi. Göle bağlantısı olan suyunda azalması nedeniyle baya bir su çekildi ve balık ölümleri gerçekleşti. Şu an tekrar su kaynağı güçlendirilerek su oranının arttırılmasına başlandı. Tabi bir süre daha balık ölümleri devam edecek gibi. Gözle görülür derecede balık ölümleri var. Hala da devam ediyor ama su oksijen miktarını tamamladıktan sonra muhtemelen zamanla o da kesilecek diye düşünüyorum” dedi.

Ulaş Gölü

Yanlış Sulama ve Kuraklık: Baraj Suyu 1 Kilometre Çekildi

“Sularımızı idareli kullanmalıyız”

Güneş, “suları idareli kullanmalıyız” diyerek, “Sıcaklıkların düşmesinden dolayı rahatsızlık vermiyor ama sıcaklık arttığı zaman balçık kokusu ve balık ölümlerinden kaynaklı kokular artmaya başlanıyor. Doğayı korumalıyız, çevreyi korumalıyız. Sularımızı idareli kullanmalıyız. Çiftçi arkadaşlar bilinçli sulama yapmalı. Doğayı bizim çocuklarımıza bırakacağız” ifadelerini kullandı. (İHA)