Bizi Takip Edin

Gündem

10 Ekim Anmasına Yine Polis Müdahalesi: ‘Bırakın, Acımızı Yaşayalım’

10 Ekim Ankara kATLİAMI

Ankara Valiliği’nin pandemiyi gerekçe göstererek yasakladığı 10 Ekim Ankara Katliamı anmasına polis sert müdahale etti. 22 kişi, biber gazlı müdahale ile gözaltına aldı. Kayıplarını anmak isteyen yurttaşlar, “Bırakın acımızı yaşayalım” diyerek tepki gösterdi.

IŞİD üyesi iki canlı bombanın hedef aldığı 10 Ekim Barış Mitingi’nin üzerinden 6 yıl geçti. Katliamın 6’ncı yılında öldürülen 103 kişi Gar önünde anılmak istendi ancak anmaya sadece öldürülenlerin yakınları, STK temsilcileri ve milletvekilleri katılabildi. Anmaya, polis yine müdahale etti.

Anmada Gözaltı Yapıldı

Katliamın yaşandığı saat 10.04’te saygı duruşuyla başlayacak olan etkinliğin yapılacağı Ankara Gar önü, polis tarafından ablukaya alındı. Elinde bir liste bulunduran polis, yaşamını yitirenlerin aileleri ve kurum temsilcilerinden oluşan bir heyet dışında kimseyi Gar önüne almayacağını söyledi.

Ankara Büyükşehir Belediyesi önünde bekletilen ve anma programının düzenlendiği Ankara Garı önüne gitmesine izin verilmeyen kitlenin katliamın gerçekleştiği saat olan 10.04’te saygı duruşunda bulunduğu sırada polis müdahale etti. Gözaltıların yaşandığı müdahalenin ardından kitle alandan uzaklaştırıldı.

10 ekim ankara gar katliamı

‘Hasretimiz Her Gün Büyüyor’

Polis müdahalesine rağmen Ankara Garı önünde toplanan heyet, “10 Ekim Katliamını Unutturmayacağız” yazılı ve üzerinde yaşamını yitirenlerin fotoğraflarının olduğu bir pankart açtı.

10 Ekim Barış ve Dayanışma Derneği Başkanı Mehtap Sakinci de anma töreninde söz aldı. Sakinci, “10 Ekim 2015 sabahında bu alanda yüreklerinde sevgi, gözlerinde gülümseme, dillerinde barış türküleri olan 10 binlerce kişi kardeşçe yan yana bulunuyorlardı. Türkiye tarihinin en büyük kitle katliamında kaybettiğimiz bütün arkadaşlarımızı saygıyla ve özlemle anıyoruz. Arkadaşlarımıza olan hasretimiz her geçen gün daha da büyüyor” diye konuştu.

Konuşmaların ardından, saldırıda ölenlerin yakınları ve milletvekilleri tarafından gar önündeki anıta karanfil bırakıldı.