Bizi Takip Edin

Ekoloji

Greta Thunberg’ten COP26 İçin Dünya Liderlerine ‘Dürüstlük’ Çağrısı

Greta Thunberg COP26

Genç iklim aktivisti Greta Thunberg için BM İklim Konferansı’ndaki (COP26) başarı, ancak dünya liderlerinin sözlerini yerine getirmediklerini dürüstçe kabul etmeleri ile mümkün. 

ÇEVİRİ | İskoçya’nın Glasgow kentinde Kasım ayı başında gerçekleşecek olan zirve, küresel ısınmanın sanayi öncesi ortalamanın 1,5 santigrat dereceden fazla yükselmesini sınırlamayı güvence altına almayı amaçlıyor.

18 yaşındaki genç Thunberg, liseden eve döndükten sonra, iki yatak odalı Stockholm’deki dairesinin mutfak masasında Reuters’e verdiği demeçte, “İhtiyaç duyulanın çok, çok gerisindeyiz” ifadelerini kullandı.

Fridays for Future’dan Mars Reklamı: ‘Yüzde 99’umuzu İklim Krizi Bekliyor’

Greta Thunberg: ‘Belki Liderlerin Dürüst Olması, İnsanları Uyandıracak Bir Aciliyet Duygusu Yaratır’

İsveç parlamentosu önünde tek başına yaptığı protesto ile sadece üç yıl içinde, Thunberg küresel bir figür haline geldi ve dünyanın on yıllardır bilinen bir sorunu çözememesine kendi neslinin öfkesini dile getirdi.

COP26 zirvesi, liderlerin bu on yılda iklimi ısıtan endüstriyel emisyonları azaltmaya yönelik kesin hedeflerini açıklamaları için son büyük şans olarak değerlendiriliyor. Thunberg, muhtemelen konferansa katılacağını ancak bir kez daha hayal kırıklığına uğramayı beklediğini ifade etti.

Thunberg, “Beklentim, çok, çok güzel konuşmalar duyacağız, birçok vaat duyacağız – gerçekten ayrıntılara bakarsanız – aşağı yukarı anlamsız, ama sadece söyleyecek bir şeyleri olsun diye söylüyorlar. Medyanın haber yapacak bir şeyleri olması için… Ve sonra işlerin aynı kalmaya devam etmesini bekliyorum… COP’lar şu anki halleriyle, dışarıdan büyük, yoğun bir baskı olmadıkça hiçbir şeye yol açmayacak.” şeklinde konuştu.

Küresel sıcaklıklar şimdiden 1,1 C daha yüksek ve bir BM İklim Paneli iklim değişikliğinin artık kontrolden çıkmak üzere olduğuna dair uyarıda bulundu.

50 Ülkede 700 Ayrı Noktada Küresel İklim Grevi Gerçekleştirildi

Okula Dönüş

Son üç yılda milyonlarca genç, Thunberg’in ‘Fridays for Future’ hareketine katıldı ve iklim değişikliğine karşı hükümetleri protesto etmek için cuma günleri okulu astı.

Thunberg, 2019’da BM Zirvesi’nde yaptığı konuşmada dünya liderlerini uyarmıştı: “Bizi yüzüstü bırakıyorsunuz. Ama gençler ihanetinizi anlamaya başlıyor. Gelecek tüm nesillerin gözleri üzerinizde ve eğer bizi hayal kırıklığına uğratmayı seçerseniz, derim ki: Sizi asla affetmeyeceğiz.”

Thunberg şimdi bir kez daha öğrenci, lise ikinci yılına kaydoldu. Ailesinin evinden, Roxy adında bir labrador ve Moses adında bir golden retriever ile paylaştığı, ödünç aldığı ilk dairesine taşındı. Babası Svante sık sık ziyarete geliyor. Küçük kız kardeşi ve opera şarkıcısı annesi Malena Ernman, bugünlerde Stockholm’de Edith Piaf hakkında bir müzikalde sahne alıyor.

Thunberg, “Teslim olduğunuzda, normal hayata geri dönmek o kadar da zor değil. Şans eseri İsveç’teyim, insanların ünlüleri pek umursamadığı bir yerdeyim. O yüzden yalnız kaldım.”

Fridays For Future Türkiye: ‘Daha İyi Bir Gelecek İçin Hedef 1 Buçuk’

‘Kulağa Hoş Gelen Ama Hiçbir Eyleme Yol Açmayan Sözler’

Thunberg geçen ay da Milano’da gençlik aktivistlerine yaptığı bir konuşmada dünya liderleriyle alay etti ve şöyle dedi: “Daha iyi inşa edin, falan filan, yeşil ekonomi, falan filan, 2050’ye kadar net sıfır, falan filan, iklim nötr, falan filan. Sözde liderlerimizden duyduğumuz tek şey bu. Sözler. Kulağa harika gelen, ancak şu ana kadar hiçbir eyleme yol açmayan sözler.”

Fridays For Future ile işlerini, normal okul iş yüküyle yönetmeye çalıştığını söylüyor. Pandemi nedeniyle hareket çoğunlukla çevrimiçi olarak toplanıldığından, daha az zaman alıyor.

“Etkili olmaya çalışıyorum. Okuldayken tüm ödevleri yapmaya çalışıyorum, böylece eve gittiğimde başka şeyler yapmakta, çalışmakta özgürüm. Şaşırtıcı bir şekilde idare ediyorum.”

Liseyi iki yıl içinde bitireceği zaman için çok az planı var, ancak okumaya devam etmek istediğini söyledi.

Ve okuldan sonra? “Bunu biraz erteliyorum. Ama sanırım sonunda nereye varacağımı göreceğiz.”

* Bu haber ilk olarak Reuters’de yayınlandı ve Reuters, iklim haberciliğinin kapsamını güçlendiren küresel bir medya işbirliği olan ve K2 Haber’in de ortağı olduğu Covering Climate Now’ın bir parçasıdır. Greta Thunberg ile röportaj, CCNow ortakları NBC News, Reuters ve The Nation tarafından yapıldı.