Bizi Takip Edin

Politika

Kılıçdaroğlu: ‘Osman Kavala, Selahattin Demirtaş Neden Hapiste?

Kemal Kılıçdaroğlu Osman Kavala Selahattin Demirtaş

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, partisinin haftalık grup toplantısında gündemi değerlendiriyor. 83 milyon için adalet istediğini belirten Kılıçdaroğlu, Osman Kavala, “Selahattin Demirtaş, askeri öğrenciler, adaleti arayan avukatlar neden hapishanede?” ifadelerini kullandı.

Kılıçdaroğlu’nun açıklamalarından öne çıkanlar şöyle:

“20. yüzyılda terörden en büyük acıyı yaşayan ülkelerin başında Türkiye gelir. Teröre karşı hep birlikte durduk. Bir insanlık suçu olarak gördük her yerde her ortamda kimin tarafından gerçekleştirilirse gerçekleştirilsin lanetledik. 10 Ekim 2015 Ankara Katliamı yüreğimizde derin bir yara olarak duruyor. 103 yurttaşımızın hayatını kaybetti. Bunların içinde 9 yaşında Veysel de vardı. Veysel’in günahı neydi?

Adalet istiyoruz kendi ülkemizde. Kendim için istemiyorum, 83 milyon adına adalet istiyorum. Masum insanların kin ve intikam duygusuyla hapishanede tutulmasını istemiyorum. Osman Kavala, Selahattin Demirtaş, askeri öğrenciler, adaleti arayan avukatlar neden hapishanede? Türkiye’nin bir yol temizliğine ihtiyacı var. Kin ve öfke ile devleti yönetmeyeceğiz.”

‘3600 Ek Gösterge İçin Milyonlarca Memur CHP İktidarını Bekliyor’ 

‘Hayat Pahalılığı Herkesin Dilinde’

“Milletvekili arkadaşlarım kalabalık gruplar halinde programlanmış belli illere gidiyorlar. İzmir’e gittiler. 8 ilçe, 41 merkez ve mahalle, 190 köy ziyaret edildi. Hepsinin derdi aynı. Hayat pahalılığı herkesin dilinde.

Türkiye’yi bu hale getirdi? Çiftçi, memur, esnaf, ev hanımı kardeşim size sesleniyorum. Bize yetkiyi vereceksiniz, dostlarımızla birlikte bu ülkede nasıl bir bahar havası estireceğimizi göreceksiniz. Gerçekten de bahar havası estireceğiz, herkesi kucaklayacağız. Kimseye kötülük yapmayacağız.”

CHP Grup Toplantısı Canlı Yayın: Kemal Kılıçdaroğlu Konuşuyor

‘Kağıt İşçilerine Sosyal Güvenlik Sağlayacaksın’

“Çalışmak kadar, evine helal ekmek götürmek kadar değerli bir şey yoktur. Herkes çok güzel işlerde çalışmak ister ama bazen insanlar zorunlu olarak belirli alanlarda çalışmayı göze alırlar. Çöplerden kağıt toplayan gencecik fidan gibi evlatlarımız, kağıt topluyorlar. Bunları bir yerde depolayıp satıyorlar. Elde ettikleri gelirle evlerine bakıyorlar. Bunların üzerine baskı kurulmaya başlandı. Depoları basıldı, biriktirdikleri ellerinden alındı, satıldı başkalarına para verildi. Bunlarda ahlak var mı? Benden önce randevu istediler, ben gittim. Hırsızlık, yolsuzluk yapmıyorlar, vergi cennetlerinde hesap açmıyorlar.

Birisi bana devletini anlattı. Atama bekleyen öğretmen. ‘4 yıldır ben de bu işi yapıyorum. Ben başımı eğip bu işi yapıyorsam tam uçurumun kenarında kendime tutunacak bir dal bulduysam, birileri emeğimi hiçe sayıyorsa ben burada bir sıkıntı duyuyorum’ diyor. Sen sıkıntı duymuyorsun zorluklarla mücadele ediyorsun. Senin emeğini elinden almak istiyorlar. Biz onların yanında olacağız.

Beşli çeteye gelince, devletin soyulmasına gelince her şey serbest. Alınteri döküp, çekçekleri ile günde 15 kilometre gezip kağıt toplayan insanlara gelince ‘Niye para kazanıyorlar’ Ne yapsınlar torbacılık mı yapsınlar? Saray’da oturan zata söylüyorum. Eğer sen devleti yönettiğini zannediyorsan bunlara sosyal güvenlik sağlayacaksın. Mazlumun ahı indirecektir şahı. Kendisini şah, padişah görenler nasıl düştüklerini göreceklerdir.”