Bizi Takip Edin

Ekoloji

HAKİM’den Dayanışma Çağrısı: Elazığ’da Hayvan Soykırımı Yaşanıyor!

Yaşam İçin Yasa İnisiyatifi

Hayvan Hakları İzleme Komitesi HAKİM, Elazığ Geçici Bakımevi ve Rehabilitasyon Merkezi’nde yaşanan skandala ilişkin sosyal medyadan açıklamalarda bulundu ve tüm hayvan özgürlüğü ve hakları savunucularına dayanışma çağrısı yaptı.

HAKİM tarafından yapılan açıklamada, Savcılık tarafından bakımevinde adeta bir hayvan soykırımı yapıldığı ve tüm şüphelilerin sorumlu olduğunun belirtildiği ifade edildi.

Davaya katılma talebini ileten HAKİM, kamu görevini kötüye kullanan sanıkların rüşvet suçundan da yargılanması gerektiğini, tüm suç eylemlerinin cezalarının toplanarak nihai hapis cezasına ulaşılması için de Mahkeme’ye dilekçe de sundu.

Meksika’da Hayvan İstismarına 9 Yıla Kadar Hapis Cezasına Onay

HAKİM: ‘Tüm Barınaklardaki Hayvanların Hak Mücadelesini Duyurun!’

HAKİM tarafından yapılan açıklama şu şekilde:

“Elazığ Geçici Bakımevi ve Rehabilitasyon Merkezi ile ilgili olarak burayı ziyaret eden gönüllüler tarafından hayvanlara kötü muamelede bulunulduğu, çiftlikte yaşayan hayvanlara uygun ilaçların kedi ve köpeklere kullandırıldığı, yaralı kedilerin bir oda içinde ve toplu halde tutulduğu, kafes içindeki parazitlerin temizlenmediği, dışkıların hayvan kafeslerinde bırakıldığı, mama kaplarının olmadığı ve kafeslerin pis ve balımsız olduğu yönünde Elazığ Belediyesi Geçici Bakımevi müdürü ve veteriner hekimler hakkında suç duyurusunda bulundu.

Bu vakalarda en çok karşılaştığımız ve cezasızlığa sebep olan iki engel ise Savcılığın delil toplamaması ve yargılanması gereken kamu görevlileri hakkında soruşturma izni verilmemesi iken; bu dosyada Savcı’nın gereğini yerine getirerek delil toplaması ikinci engelin de aşılmasını sağladı. Savcı olay yeri inceleme gerçekleştirerek, iddia edilen hususları doğrular nitelikte tespitlerin yanı sıra hayvanların soğuk ve beton zeminlerde bırakıldığı, uyuz ve kuduz köpeklerin ayrı bir yerde tutulmakla birlikte sağlıksız köpeklerin tamamının bir bölümde barındırıldığı ancak mama kaplarının olmadığı, bir çoğunun yerlere dağıldığı, tüm hayvanların hücre içine dışkıladığı, idrarlarını yaptığı, hücrelerin pis ve bakımsız olduğu yönünde tutanak düzenlendi. Savcılık bilirkişi raporu hazırlattı ve ilgili raporda tutanağa bağlanan hususların yanında tespit edilen diğer aykırılıklarla birlikte bakımevinin usul ve esaslarına aykırı faaliyet göstererek hayvan haklarına uygun olmayan şartlarda hayvan barındırdığı raporlandı.

Hayvan Soykırımı Yapılıyor

Aynı zamanda bakımevi çalışanlarının ifadelerine başvuruldu ve bu kişilerin ifadelerinde de hayvanların bakımsız ve kontrolsüz olarak barındırıldığı hususu doğrulandı. Bunun üzerine yargılanması gereken kişiler kamu görevlisi olduklarından, Elazığ Valiliği’nden soruşturma izni istendi. Elazığ Valiliği ise köpeklerin bakımının düzenli yapıldığını belirterek soruşturma izni vermedi. Ancak davayı takip eden gönüllüler vazgeçmedi ve soruşturma izni kararı verilmemesini Gaziantep Bölge İdare Mahkemesine taşındı. Üst mahkeme, hayvanların sağlıklı şartlarda barınmasından sorumlu olanların görevlerini kötüye kullandıkları yönünde kuvvetli şüphe hali bulunduğundan bahisle soruşturma izninin verilmesi gerektiğine hükmederek, Elazığ Valiliği’nin kararını kaldırdı.

Savcının aslında her dosyada olması gerektiği gibi yalnızca görevini yerine getirmesi ve gönüllülerin hukuk mücadelesinden vazgeçmemesi ile Elazığ 2. Asliye Ceza Mahkemesinin 2021/363E. sayılı dosyası tahtında bakımevi müdürü ve veteriner hekimlerinin de dahil olduğu 4 sanık hakkında kamu davası açıldı. Düzenlenen iddianamade, yemek kaplarının küflü ve bakımsız olduğu, hayvanların ishal olduğu ve hekimlerin ilgilenmediği, viral hastalıklar sonucu ölen hayvanların gömülmediği, ölen hayvanların çöpe atıldığı, kırık vakalara müdahale edilmediği, hasta ayrımı yapılmadan hayvanların aynı yere konulduğu, müdahale edilmesi gereken hayvanlara müdahale edilmediği, hasta hayvanlara serum takılmadığı, ısınma problemi olduğu, hayvanların yeni dezenfeksiyon işlemi yapılmış yerlere konulduğu, özellikle yavru hayvanların bu sebeple de öldüğü, hayvanların tahta zeminde veya soğuk betonda uyuduğu, belediye tarafından kanunen yapılması gereken kısırlaştırma ve rehabilitasyon işlemlerine ilişkin hiçbir kaydın tutulmadığı, olay yeri inceleme gerçekleştirilirken 3-4 adet ölü kedinin içeride bulunduğu ve ölmüş olan kedilerden birinin hayatta olan bir kedi yavrusu tarafından yendiği, aynı kedi evi içinde kum içerisinde ölü bir hayvan olduğunun görüldüğü, ameliyat kapısı önünde ölmüş ve ölmek üzere olan iki kedinin görüldüğü, sağlıklı köpek yavruları ile ishal veya ölmüş köpeklerin bir arada tutulduğu, son kullanma tarihleri geçmiş ilaçlar kullanıldığı, barınak içinde ölen hayvanların sabah 8’de personelin gelmesiyle çöp kutusunun yanına bırakıldığı, hayvanların çoğunda ishal ve halsizlik görüldüğü ancak hiçbirinin tedavi edilmeyerek üstelik dışkıları da temizlenmeden bir arada tutuldukları, ameliyat edilen hayvanların da pis ortamlarda tutulduğu yer alarak, sonuç bölümünde Savcılık tarafından adeta bir hayvan soykırımı yapıldığı, tüm şüphelilerin sorumlu olduğu belirtilmiştir.

Hayvanları Koruma Kanunu Büyük Bir Aldatmaca: ‘Tecavüzcüler Yine Aramızda Gezecek’

Rüşvet Suçlaması Bulunuyor

Dosyada keşif ve bilirkişi raporu, ekli CD görüntüleri dahil olmak üzere bu gerçeklere ilişkin sayısız delil bulunmaktadır. Tüm bunlara ek olarak sanıkların bazı ifadelerinde, Bakımevini para karşılığı ‘sahipli’ hayvanlar için otel olarak kullandıkları ikrarı da bulunmaktadır.

Tüm bu sebeplerle HAKİM olarak davaya katılma talebimizi ilettik, katılma talebimizin yanında kamu görevini kötüye kullanma suretiyle maddi kazanç elde edildiği de ikrarla sabit olduğundan Sanıkların rüşvet suçundan da yargılanması gerektiğini, aynı zamanda birden fazla farklı eylemin birden fazla görevin kötüye kullanılması suçunu oluşturduğunu, hepsi ayrı ayrı sayısız mağdur hayvana karşı işlendiği için her bir görevi kötüye kullanma suçu değerlendirilirken üst sınırının dörtte üçü oranında arttırılarak yaptırımın belirlenmesi, tüm ayrı ayrı görevi kötüye kullanma suçu oluşturan bu eylemler bakımından bu cezaların toplanarak nihai hapis cezasına ulaşılması yönünde dilekçemizi Mahkemeye gönderdik.

Hayvan Hakları ve Özgürlüğü Savunucularına Dayanışma Çağrısı

Tüm bu sayılan sebeplerle kovuşturmanın genişletilmesini, suçun niteliği ve sanıkların yargılanması gereken ceza üst sınırının niceliği gereğince dosyanın Ağır Ceza Mahkemesine gönderilmesini talep ettik.

Dosyanın ilk duruşması hakimin mazereti sebebi ile görülmedi. Duruşma Elazığ Adliyesinde, 2. Asliye Ceza Mahkemesinde 21.10.2021 yani bu perşembe saat 10:25’te görülecek. #ElazığDavası hashtagini ve bu flood’u paylaşarak siz de Elazığ’daki, tüm barınaklardaki hayvanların hak mücadelesini duyurun.