Bizi Takip Edin

Ekoloji

Alakır’ın Kalbine Büyük Bir Hançer!

Alakır Nehri Kardeşliği

Alakır Nehri Kardeşliği yayınladığı bir açıklamayla, asırlık ağaçların kesildiğini, kök, toprak ve kayaların Alakır’a atıldığını belirtti.

Yol açma faaliyetleri henüz daha yarısına bile gelmemiş ve henüz daha insan faaliyetlerine bile açılmamışken yaşananların şimdiden fazlasıyla korkunç olduğunun belirtildiği açıklamada, koruma alanına telafisi mümkün olmayan zararlar verenler hakkında işlem başlatılması istendi.

16 STK’dan COP15’e Çin Çağrısı: ‘Hunutlu Santrali İptal Edilmeli!’

Alakır Nehri Kardeşliği: ‘Alakır’ı Öldürüyorlar!’

Alakır Nehri Kardeşliği’nin açıklaması şu şekilde:

“Ulusal ve uluslararası öneme sahip tür, habitat ve ekosistemleri bünyesinde barındıran ve bitki örtüsü, topografya ve silüetin korunması ve gelecek nesillere aktarılması gerektiği için flora, fauna ve bunlara ait habitatlar ile topografya ve silüet etkisini bozabilecek hiçbir eylemde bulunulamayacağı” belirtilerek “Kesin Korunacak Hassas Alan” ilan edilen Alakır nehrinin yatağına orman yolu çalışmasının hafriyatı dökülerek bu eşsiz alan geri dönüşü mümkün olmayacak şekilde içindeki canlılarla birlikte bir kısmı yok edildi.

Başta orman yangın yolu olarak açıklanan bu yol ‘tarihinde orman yangını olmadığı ve el değmemiş, yaban hayatının zengin olduğu bu eşsiz ormanın bütünlüğüne yolun büyük zarar vereceği ve asıl onunla birlikte gerçekleşecek olan insan faaliyetlerinin orman yangını riskini çok büyük oranda arttıracağı’ itirazımız üzerine kapı konarak insan ve araç girişinin engelleneceği söylendi. Yazın ülke tarihinin gördüğü en büyük orman yangınlarının acısı henüz dinmemişken pek itiraz edemedik.

Sonrasında ise halkın yolu istediği, yolu olmayan arazilerden de bu yolun geçeceği söylenerek yol çalışmasına asırlık ağaçlar kesilip kökleri kaya ve toprakla birlikte koruma alanı olan Alakır çayına atılarak başlandı.

Sadece Alakır nehri de değil, onu besleyen yan dereler de hafriyatla örtülmüş durumda. Yolun hem üstündeki ve inanılmaz bir şekilde heyelan riski en yüksek olan yolun alt tarafındaki ağaçlar dahi kesilmekten kurtulamamış. Dökülen hafriyat zaten yolun alt yamacındaki tabiatı neredeyse tamamen yok etmiş.

Alakır Nehri Kardeşliği

Çöplerle Yangın Riski Artıyor

Etrafa daha şimdiden kirliliği ve yangın riskini arttıracak şekilde yağ bidonu, plastik şişe gibi çöpler atılmış durumda çalışanlar tarafından.

Yol açma faaliyetleri henüz daha yarısına bile gelmemiş ve henüz daha insan faaliyetlerine bile açılmamışken yaşananlar şimdiden fazlasıyla korkunç. Söyleyecek söz bile bulamıyor insan.

Vadide el değmemiş ender bir güzellik ve yaban çeşitliliğindeki bu orman aynı zamanda Kumluca ilçesinin hem evsel hem de tarımsal tüm su ihtiyacını karşılayan ve vadinin iklimini dengeleyen kaynakların bulunduğu yerde. Alakırlı eski değirmenci Hamide teyzemizin “Suyun gözüne mutlaka yağar” diye bahsettiği suyun kaynaklarına yağmuru çeken ve heyelanı tutan biricik orman.

Zarar Verenler Hakkında İşlem Başlatılmalı

İlgili kurumlara T.C. Tarım ve Orman Bakanlığı yolladığımız dilekçelerimizde de belirttiğimiz üzere;

1- Kumluca ilçesi, tarımı ve vadideki tüm canlılar için çok önemli olan su havzasındaki bu ormanın bütünlüğünü bozacak, yaban hayatına zarar verecek, heyelan, sel, kaçak avcılık, çevre kirliliği ve yangın riskini arttıracak, iklim dengesini bozacak ve zaten aralarında yol bağlantısı olan iki mahalleyi tekrar birbirlerine bağlayacak bu gereksiz yol inşaatı hemen durdurulmalı.

2- Koruma alanına telafisi mümkün olmayan zararlar verenler hakkında işlem başlatılmalı.

3- Yolun halihazırda açılmış olan kısmı orman yangın yolu olarak kullanılmak üzere insan ve araç trafiğine kapalı hale getirilmeli ve su havzasındaki bu Doğankaya ve Yılanlıkaya devlet ormanlarında kesinlikle daha fazla ağaç kesimi yapılmayarak orman bütünlüğü muhafaza edilmeli.”