Bizi Takip Edin

Yazarlar

Trakya’nın Kurtuluş Günleri

Trakya'nın Kurtuluş Günleri

Trakya’nın Kurtuluş Günleri… Kasım ayı geldiğinde Trakya’da tatlı bir heyecan başlar. Bu heyecanın nedeni köy ve kasabalardaki kurtuluş günleridir. Her ne kadar ‘Düşman işgalinden kurtuluş günü’ diye bilinse de, bu önemli günler bizzat ‘Kurtuluş Bayramıdır’ aslında…

DENİZ KILIÇ | Osmanlı İmparatorluğu’nun son döneminde ülkemize işgal eden itilaf devletlerini, Ulu Önder Atatürk önderliğindeki milli mücadele kahramanlarımız tarafından bertaraf edilmiştir. Hemen hemen her bölgemizde yaşanan bu işgallere karşı milletimiz, büyük bir azim ve milli birlik ile yanıt vermiştir. Bu büyük mücadelenin emsali bugüne kadar yeryüzünde görülmemiştir. 7’den 70’e kadınıyla, erkeğiyle, genciyle, yaşlısıyla bir araya gelen milletimiz, yurdumuzun bugünkü sınırlarının oluşması için büyük bir varoluş mücadelesi vermiştir.

Adım adım zafere yaklaştığımız günlerde düşman işgalinden kurtulan her bir köy, kasaba ve vilayette bayram sevinci yaşanmıştır. O günlerden günümüze kadar aktarılan kurtuluş günlerinin gururu hala coşkuyla kutlanmaktadır.

‘Kanal İstanbul’un Yapılması, Trakya’yı Yunanistan’a Hediye Etmektir’

Trakya’nın Kurtuluş Günleri: ‘Kurtuluş Bayramları, Milli Mücadelenin Yereldeki Hafızasıdır’

Kurtuluş bayramları, milli mücadele günlerinin hatırlanmasındaki en önemli günlerdir. Milli Mücadelemizin tüm hatıraları, bugün birçok yerleşim yerinde kurtuluş bayramlarında yaşatılmaya devam ediliyor. Bu yönüyle aynı zamanda kurtuluş bayramları milli mücadelenin yereldeki hafızası niteliğindedir. Ülkemizin her bölgesinde farklı şekillerde kutlanan kurtuluş bayramları, Trakya bölgesinde de yüz yıla yakın bir süredir farklı heyecanla kutlanmaya devam ediyor. Kutlamalardaki bazı ritüeller gençlerin o günleri hayal etmesi ve geçmişini öğrenmesi açısından da büyük önem teşkil ediyor.

Trakya’da Kasım Ayı Başkadır…

1 Kasım’da Çorlu, Saray, Vize ve Muratlı ile başlayan Trakya’daki kurtuluş bayramları, 27 Kasım’daki Edirne Lalapaşa ilçesi kurtuluş bayramına kadar aralıklarla sürüyor. Kurtuluş bayramları belde ve ilçelerin meydanlarında yerel halkın yoğun katılımıyla kutlanıyor. Öğrenciler daha önceden hazırlandığı halk oyunlarını ve tiyatro gösterilerini özenle sergiliyor. Günün anlam ve önemine vurgu yapan şiirler okunuyor, türküler söyleniyor. Her yaştan insanlar bayram yerine coşkuyla gidiyor, birbirlerinin bayramlarını kutluyor.

Siyasi Parti Üye Sayıları: İşte Son Güncel Rakamlar

Trakya Bölgesindeki Kurtuluş Günleri 

1 Kasım: Çorlu, Saray, Ergene, Vize, 2 Kasım: Muratlı, 8 Kasım: Lüleburgaz, Pınarhisar 9 Kasım: Babaeski, Pehlivanköy, 11 Kasım: Kırklareli, Kofçaz, Demirköy, 13 Kasım: Tekirdağ, 14 Kasım: Hayrabolu, Malkara, 17 Kasım: Şarköy, 18 Kasım: Uzunköprü, 19 Kasım: Keşan, Meriç, 20 Kasım: İpsala, 23 Kasım: Enez, Havsa, 25 Kasım: Edirne, 27 Kasım: Lalapaşa

Kırklareli’nin Kurtuluş Bayramı 10 Kasım’dan 11 Kasım’a Alındı

10 Kasım tarihi Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk’ün vefat yıl dönümü olması nedeniyle, 2019 yılı Ekim ayı Kırklareli Belediye Meclisi toplantısında oy birliğiyle alınan kararla, Kırklareli ilinin kurtuluş bayramı 10 Kasım’dan 11 Kasım’a alındı.

Konuyla ilgili o dönemde  açıklama yapan Kırklareli Belediye Başkanı Mehmet Siyam Kesimoğlu “Kırklareli’mizin kurtuluşunu artık 10 Kasım’da değil, 11 Kasım’da kutlayacağız. Bizim her yıl bir yanımız kederli bir yanımız coşkulu olurdu 10 Kasım’da; önce düşman işgalinden kurtulduğumuz gün oldu 10 Kasım, sonra da Atamızı kaybettiğimiz gün. Kırklareli Belediye Meclisi olarak aldığımız karar doğrultusunda artık kurtuluşumuzu bu yıldan başlayarak 11 Kasım gününde kutlayacağız, hayırlı olsun’’ diyerek açıklamıştı.

Bu Yıl Trakya’nın Düşman İşgalinden Kurtuluşunun 99. Yıl Dönümü

Balkan Savaşları’ndan sonra çeşitli zamanlarda Bulgar, Yunan ve Fransızların işgaline uğrayan Trakya toprakları zaman zaman bölgesel kurtuluş gerçekleşse de işgale uğramaya devam etmiştir.

Nihayetinde devam eden işgal, 15 Ekim 1922’de imzalanan Mudanya Mütarekesi kararlarıyla birlikte, 1 Kasım 1922’de Çorlu’dan başlayarak 27 Kasım 1922’de Edirne- Lalapaşa İlçesi’ndeki geri çekilmeleriyle son bulmuştur. Bu yıl Trakya bölgesinin düşman işgalinden kurtuluşunun 99. Yıl dönümü kutlanmaktadır.

Demokrasiye Sahip Çıkmak, Cumhuriyet’e Sahip Çıkmakla Başlar

Yerel Kurtuluş Bayramlarında Resmi Tatil Olmalı

Bugün, bu topraklarda her yaştan insanımızın sevinçle uyanarak coşkuyla katıldığı kurtuluş bayramları, milli birlik, beraberlik ve dayanışmamızın sembolü haline gelen yerel kurtuluş günlerinin ‘resmi tatil’ ve ‘bayram’ olarak nitelendirilmesi, tarihsel hafızamızı gelecek kuşaklara daha kolay aktarabilmek için önemli olabilir.