Bizi Takip Edin

Ekoloji

Cemil Aksu: ‘Paris İklim Anlaşması Pratik Olarak Çökmüştür’

Cemil Aksu Polen Ekoloji

Polen Ekoloji’den Cemil Aksu, K2 TV’ye konuk oldu. COP26’nın halklar ve iklim için herhangi bir olumlu sonuç yaratmayacağını ifade eden Aksu, Paris İklim Anlaşması’nın da çöktüğünü ifade etti.

K2 HABER | Ekoloji örgütlerinin gündemini COP26 İklim Zirvesi meşgul etmeye devam ediyor. İklim aktivistlerinin zirveye yönelik protestoları da artarak devam ediyor. Karbon salımına odaklanmak yerine metan gazı salımını odaklandığı anlaşılan hükümet liderleri, iklim krizinden doğrudan etkilenen yoksul ülkelere sağlanacak finansman konusunda da herhangi bir somut plan ortaya koyamadı.

Paris İklim Anlaşması’na taraf olan ülkeler şimdiye kadar taahhütlerini yerine getirmedi. Kyoto Anlaşması gibi Paris İklim Anlaşması’nın da geleceği artık tartışılıyor. Paris İklim Anlaşması’nın imzalandığı günden bugüne ormansızlaşma miktarının ve fosil yakıt çıkartma çabalarının daha da arttığı belirtiliyor. Paris İklim Anlaşması’nın geleceğini, COP26 İklim Zirvesi’ni ve marksist açıdan ekoloji mücadelesini Polen Ekoloji Kolektifi ve COP26 Türkiye Koalisyonu’ndan aktivist yazar Cemil Aksu, gazeteci Bahar Ünlü’ye yorumladı.

COP26 Türkiye Koalisyonu Tutum Belgesi: ‘Halkların Öz Gücüne Güveniyoruz’

Cemil Aksu: ‘COP Zirvelerinden Halklar ve İklim Lehine Bir Adım Beklemiyoruz!

COP26’nın ya da COP zirvelerinin halklar ve iklim için herhangi bir olumlu sonuç yaratmayacağını ifade eden Cemil Aksu, gerçek çözümün sokakta mücadele olduğuna inandığını belirterek; “Birleşmiş Milletler 6. IPCC raporu kırmızı alarm ile duyuruldu. Paris İklim Anlaşması’na taraf olan ülkeler, aradan geçen bunca zamana rağmen, hiçbir şekilde taahhüt ettikleri adımları atmadı. Bilakis bu dönem içerisinde ormansızlaşmanın, karbon emisyonları ve fosil yakıt çıkartma faaliyetleri arttı. 2030 ve 2050 yılları için hedef konulan 1 buçuk ve 2 derece eşiklerinin büyük oranda aşılacağının itirafı oldu. Dolayısıyla bu Paris İklim Anlaşması’nın pratik olarak çöktüğü anlamına geliyor. Zirveden gelen haberlere baktığımızda karbon emisyonları konusunda çok bir şey söylenmezken, metan gazına yönelindiğini görüyoruz. Karbon meselesinin gündemden çıkarmaya çalıştıkları izlenimini veriyorlar. Dünyadaki tüm iklim hareketleri gibi bizde, COP zirvelerinden iklim lehine, halklar lehine, doğa lehine bir adım beklemiyoruz.” ifadelerini kullandı.

Süheyla Doğan: ‘Kapitalist Sistemden Umudumuz Yok, Çözüm Biziz’

Küresel Sıcaklık Artışını 1,5 Derece ile Sınırlamak için Ne Yapmak Gerekiyor?

Glasgow’da Protestolar Devam Ediyor

Her zirve sonrası siyasilerin verdiği sözlerin, eyleme dönüşmediğinin herkes farkında. Hala birçok ülke taahhütte bulunmasına rağmen, fosil yakıt yatırımlarını desteklemeyi ve orman kesimlerine göz yummaya devam ediyor. Bu sebeple birçok doğa ve yaşam savunucusu, Glasgow’da protesto gösterilerini sürdürüyor. 6 Kasım Küresel Eylem Günü’nde dünyanın dört bir yanında iklim aktivistleri iklim adaleti için eylem gerçekleştirdi. İklim aktivistleri hükümet liderlerinden artık söz değil, eyleme geçilmesi çağrısını bir kez daha yineliyor.

COP Nedir?

COP, Türkçe’ye “Taraflar Konferansı” olarak çevrilebilecek “Conference of the Parties” ifadesinin kısaltmasıdır. Her yıl düzenlenen zirve, 197 ülkeyi bir araya getirerek, iklim değişikliğinin ve ülkelerin bununla nasıl mücadele edeceğinin tartışıldığı bir platform yaratıyor.