Bizi Takip Edin

Ekoloji

Skandal: Yangın Söndürme Uçağı Alımına Bütçe Yok!

Ali Öztunç Kahramanmaraş Bekir Pakdemirli

CHP Genel Başkan Yardımcısı Ali Öztunç, K2 TV’ye konuk oldu. Bakanlık bütçesine yangın söndürme uçağı alımına ilişkin herhangi bir kalem eklenmediğini belirten Öztunç, ‘Cumhuriyet tarihinin gelmiş geçmiş, en beceriksiz, en yeteneksiz, en başarısız Orman Bakanı, Pakdemirli’dir.’ ifadelerini kullandı.

CHP Doğa Hakları ve Çevreden Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı ve Kahramanmaraş Milletvekili Ali Öztunç, Tarım ve Orman Bakanlığı’nın bütçesini eleştirerek, “Yine yangın söndürme uçakları konusunda bütçeye bir kalem eklenmedi. Önümüzdeki yıl Türkiye’de yangınlar çıksa, ormanlar yansa yine söndürmekte sıkıntı yaşayacağız. İş, yine vatandaşa düşecek. Tarım ve Orman Bakanı hem ormanı hem tarımı bitirdi. OGM’ye ait helikopterle, sadece orman yangını olduğu zaman üzerinde geziniyor. Başka hiçbir vasfı ve yeteneği olmayan bir bakanla karşı karşıyayız maalesef.” dedi.

Tarım politikalarını da eleştiren Öztunç, “Bakanın hiçbir konuda fikri yok. Fatsa’da, Erzincan’da, Bergama’da, Cerattepe’de, Kazdağları’nda, maden için, altın için, yangınlar sebebiyle ormanlar yok oluyor. Kendisi Orman Bakanı. Ormanları korumak ve orman miktarını artırmak ile görevli birisiyken, onun döneminde Türkiye’de ormanlar katlediliyor. 2018 yılında Türkiye’de 5.684 hektar yanmış, 2019’da 11.300 hektar yanmış, 2020’de 20.970 hektar yanmış, bu yıl ise 170 bin hektar yanmış şu ana kadar. Bu yıl neden 5-6 kat çıktı, Çünkü Türk Hava Kurumu’na ait yangın söndürme uçakları hangarlara alındı, çıkan orman yangınlarında ormanlar yandı bitti, kül oldu.”

‘Pakdemirli’nin Birazcık Onuru Varsa İstifa Eder!’

‘Bu Ülkeye Verdiğiniz Tahribatı, Fidan Dikerek Aklayamazsınız’

‘Ağacın Yeşilini, Doların Yeşili Yüzünden Koruyorlar’

İklim Fonu’na yönelik sürecin de şeffaf olmadığını söyleyen Öztunç, “3 milyar dolarlık iklim fonu duyulunca, Erdoğan 6 yıldır rafta tuttuğu Paris İklim Anlaşması’nı Meclis’te hemen onaylattı. Ağacın yeşilini, doların yeşili yüzünden koruyorlar. Bakanlığın adını değiştirmekle, iklim krizi ile mücadele edilmez. Bakanlık bünyesinde İklim Değişikliği Başkanlığı kuruldu. Plan Bütçe Komisyonu’nda bu Başkanlığın bütçesi geldi, 60 milyon lira yani 6 milyon dolar. 3 milyar 100 bin dolarlık bir fon var ama bununla mücadele için 6 milyon dolar ayırmışlar. Amaçları iklim krizi ile mücadele değil, amaçları o parayı nasıl alabiliriz.”