Bizi Takip Edin

Ekoloji

Dereköy Kadınları: ‘Sularımız Kurudu, Kömüre İzin Vermeyeceğiz’

Dereköy Kadınları

Dereköy Yaylası’nda yaklaşık 2 yıldır devam eden ‘Kömüre Hayır’ mücadelesi sürüyor. Kömüre karşı mücadeleyi en başından bu yana en önde sürdüren Dereköylü Kadınlar, Antalya’nın en önemli iki yaylasından bir olan Korkuteli’nin meşhur Çarşamba Pazarı’nda basın açıklaması yaptı.

Dereköy Kadınları Korkutelilere ve pazarcı esnafa, “Dereköy Yaylası Korkuteli’nin tek su kaynağının çıktığı su havzasının içerisindedir. Korkuteli için hayati önemdedir. Burada kömür ocağı açılamaz, suyu koruma mücadelemize destek verin, bizler kömüre hayır diyoruz” dedi.

Dereköylü Kadınların Maden Şirketine Karşı Mücadelesi Devam Ediyor

Dereköy Kadınları: ‘Kömür Madeni, Su Havzasına Açılamaz’

Korkuteli Çayı, Korkuteli Barajı’nı besleyen tek su kaynağıdır. Havza’dan çıkıp baraja giden sular, barajdan toplam 17 mahallenin (köyün) tarımsal üretimi için kullanılmaktadır. Tüm Korkuteli’nde 57 bin dekar tarım alanında sulu tarım yapılmaktadır ve bu alanların en önemli bölümü meyve üretimi için kullanılmaktadır.

Dereköy kadınlarından kömüre hayır diyen ve davacılardan biri olan Zeliha Özdemir, “Bu yıl sondaj kuyularımız erkenden kurudu. Temmuz ayında bahçemizde ürettiğimiz fasulye, domatez, biber daha üretimin ortasındayken sular kurudu. Bahçemizi sulayamaz hale geldik. Önce üretim düştü, sonra da diktiğimiz ürünlerimiz tamamen kurudu. Kömür madeni, su havzasına açılırsa bizler ne yapacağız?”

Dereköy kadınlarından Neslihan Gedikoğlu ise “Yazlık ürettiğimiz lahana, kereviz daha söküme gelmeden sondajımız kurudu. Kuruma Temmuz ayında başladı, Ağustos’ta tamamen kurudu. Köyde kurumayan birkaç sondajdan sulamaya çalıştık ama istediğimiz randımanı alamadık. Sularımız yaz sonunda tamamen kurudu. İhracatını yaptığımız kayısı ağaçlarımız ve diğer ağaçlar kuruyacak diye çok korktuk. Köyde yaklaşık 25 sondaj kuyusu kurudu. Sulama kooperatifine ait 5 kuyudan 3’ü kurudu. Bütün mahalle olarak aynı sıkıntıyı yaşadık. Bu nedenle su kaynaklarımızın üzerine kömür madeni açılmasını istemiyoruz, kömüre hayır diyoruz!” dedi.

A Platformu ve Dereköy Köylüleri: ‘ÇED Raporunda Doğruları Yazın’

Bilirkişi İncelemesi Yapılacak

Dereköy Kadınları hep bir ağızdan, Yaylamızda kömür madeni açtırmayacağız!” şeklinde sloganlarla tüm yaşam savunucularından dayanışma için destek çağrısında bulundu.

Açılan davalara ilişkin mahkeme, 18 Kasım 2021 tarihinde Dereköy Yaylası’nda Bilirkişi incelemesi yapacak.