Bizi Takip Edin

K2 TV

TİP’li Sera Kadıgil: ‘Sol ve Sosyalistler Üçüncü Bir İttifak Oluşturmalı’

Sera Kadıgil

Türkiye İşçi Partisi İstanbul Milletvekili Sera Kadıgil, K2 TV’nin konuğu oldu. Üçüncü ittifak iddialarını cevaplayan Kadıgil, sol ve sosyalistlerin bir ittifak çatısı altında seçime gitmesi gerektiğini belirtti.

Türkiye dolar kurundaki artışın olumsuz etkilerini yaşarken, erken seçim çağrıları da ardı ardına geliyor. Bir yandan ittifak senaryoları konuşulurken, siyasi kulislerde üçüncü bir ittifak oluşturulacağı konuşuluyor.

Türkiye İşçi Partisi (TİP) İstanbul Milletvekili ve Parti Sözcüsü Av. Sera Kadıgil dolar kurundaki kasıtlı yükseltilişi, enerji piyasasındaki özelleştirmenin vatandaşa yansımasını, üçüncü ittifak iddialarını (Halk İttifakı) ve TİP’in ekoloji mücadelesini K2 TV’den gazeteci Bahar Ünlü’ye yorumladı.

Cumhuriyet Tarihinin En Beceriksiz Orman Bakanı’

Sera Kadıgil: ‘Mümkün Olan En Geniş Blokla Seçime Gitmeliyiz’

Bu saray rejiminden kurtulup rahat rahat siyasi kavgamızı edeceğimiz demokratik meclisi kurmakla mükellef olduklarını belirten Kadıgil, “Bu AKP rejiminden kurtulmayı kurtuluş olarak değerlendireceksek, bunun peşinden kuruluş gelecek. O kuruluşta biz bir kez daha solcuları, hayata daha soldan bakanları, aktivistleri ve Kürtleri dışlayarak hareket etmeye çalışırsak, bir arpa boyu yol ilerlemeyiz. Çünkü geçmiş tecrübemiz bize bunu gösterdi.” ifadelerini kullandı.

CHP’nin solunda kalan partilerin yapması gereken bir yükümlülük olduğunu belirten Kadıgil, “Karşımızda Cumhur İttifakı gibi bir karanlık var, onun karşısında 6 benzemez olmakla birlikte, iyi niyetle bir arada duran ve demokrasi çerçevesinde devam eden bir Millet İttifakı var ama görünen tabloda CHP ve CHP’nin sağında kalan partilerle oluşmuş bir ittifak var. Bir de CHP’nin solunda kalan partilerin yapması gereken bir yükümlülük var. Bu da bizim karşımıza üçüncü bir ittifakı açıkçası zorunluluk olarak koyuyor. Halk ittifakı benim sevdiğim bir söylem, umarım olur tabi ki ortada kurulmuş bir şey yok ama isim olarak da hoşa giden bir isim olacağını düşünüyorum. Türkiye’de bütün sol, sosyalist güçlerin HDP’yi de dışlamadan, mümkün olan en geniş blokla üçüncü bir ittifakla seçime gitmesi gerektiğini düşünüyorum.” dedi.