Bizi Takip Edin

Ekoloji

Sezin Öney: ‘COP26’da Taahhüt Var, Yaptırım Yok’

Sezin Öney cop26

Siyaset bilimci Sezin Öney, K2 TV’nin konuğu oldu. Bazı Afrikalı delegelerin aşı eşitsizliği sebebiyle COP26’ya katılamadığını belirten Öney, eşitsizliğin hüküm sürdüğü bir düzende ülkelerin orta noktada buluşmasının zor olduğunu ifade etti.

COP26 geride kaldı ama tartışması hala sürüyor. Bolca taahhüt ve sözler olmasına karşın, somut bir eylem planı oluşturulamamış olması iklim aktivistlerinin yoğun tepkisine yol açtı. Zirve öncesi en önemli gündem maddesi olarak belirtilen, gelişmekte ve gelişmemiş ülkelere finansman desteği sağlanması meselesi de hiçbir çözüme kavuşturulamadı.

Siyaset Bilimci Sezin Öney, iklim adaleti çerçevesinden COP26’yı, dünyadaki göç realitesini, erken seçim gündemini ve helalleşme çağrısının siyasete yansımalarını K2 TV’den Gazeteci Bahar Ünlü’ye yorumladı.

Cemil Aksu: ‘Paris İklim Anlaşması Pratik Olarak Çökmüştür’

Sezin Öney: ‘Eşitsizliklerin Olduğu Bir Dünyada, Nasıl Olacak Da Orta Noktada Buluşulacak?

Eşitsizliklerin olduğu bir dünya düzeninde ülkelerin orta noktada buluşmasının zorluğuna dikkat çeken Öney, gelişmiş ülkelerin kesenin ağzını açması gerektiğini belirterek; “Bazı ülkeler de ‘biz bu kadar çevreye zarar veriyor değiliz ama faturayı bizim de eşit bir şekilde ödememiz bekleniyor’ ve “Bu kadar şey yapmamız beklenmemeli, kalkınmaya öncelik verirsek bu anlayışla karşılanmalı” gibi çıkışlarda bulunuyor. Devletler tarafından, şirketler tarafından bir takım taahhütler veriliyor ama bunlar yeterli değil. Çünkü daha önce verilmiş sözler de tutulmuyor. Bu sözlerin tutulabilmesi için gelişmiş ülkelerin daha fazla kesenin ağzını açması gerekiyor.  Bir yandan baktığımızdaBazı Afrikalı delegelerin, aşı adaletsizliği sebebiyle COP26‘ya katılamadığını gördük. Böyle adaletsizliklerin ve eşitsizliklerin olduğu bir dünyada, nasıl olacak da orta noktada buluşulacak?” şeklinde konuştu.

Zirvelerden Bir Ümit Kesilme Hali Var

Glasgow İklim Paktı’nı da yorumlayan Öney, “Artık bu tür zirvelerle değil de, belki başka yöntemlerle iklim krizine çare bulunması gerektiğini öne sürenler de var. Geo Engineering gibi iklim krizi etkilerini geriye çevirecek bazı mühendislik projeleri var. Bir ümit kesilme hali var açıkçası. İşin içerisine çok da politika karışıyor. Mesela ABD ve Çin rekabeti karışıyor. Ülkelerin kendi içerisinde de bunu görüyoruz. Türkiye’de de bunu görüyoruz. Paris İklim Anlaşması’nı taraf olunuyor ama illa ki bu çevreye çok önem verildiği için mi bir takım fonların tahsisi için mi, işte orada bir soru işareti var karşımızda.” ifadelerini kullandı.

Süheyla Doğan: ‘Kapitalist Sistemden Umudumuz Yok, Çözüm Biziz’