Connect with us

Teknoloji

Twitter CEO’su Jack Dorsey’in Nasıl Hacklendiği Ortaya Çıktı

Twitter'ın CEO'su Jack Dorsey'in

Twitter’ın kurucusu, ortağı ve aynı zamanda CEO’su olan Jack Dorsey’in 4,2 milyon takipçili resmi hesabı hacklenmişti. Hackerlar hesaba erişmiş ve bu erişimi kendi gruplarını tanıtmak için kullanmıştı. Hackerlar aynı zamanda, Jack Dorsey’in hesabından nefret söyleminde de bulunmuştu.

15 dakika içinde hesap tekrar kontrol altına alındı ancak bu olay, Twitter kullanıcılarının Twitter’ın güvenliğini sorgulamasına yol açtı. Twitter’ın kurucusunun bile hesaplarında güvenlik açığı olduğu ve telefon tabanlı kimlik doğrulamasının ne kadar yetersiz olduğu bir kez daha ortaya çıktı.

Peki, Hackleme Nasıl Gerçekleşti?

Kendilerine Chuckle Squad diyen  hackerlar, Twitter’ın daha önce satın aldığı, SMS ile tweet atmayı sağlayan Cloudhopper’a girmeyi başardı. Twitter kullanıcıları, internete erişim sağlayamadıkları zamanlarda Cloudhopper kullanarak kısa mesaj yoluyla tweet atabiliyorlar. Sistem sadece telefon numaranızı Twitter hesabınıza bağlamanızı gerektiriyor.

Twitter’ın açıklamasına göre sağlayıcının “güvenlik gözetimi”, hackerların kontrolü ele geçirmesine izin verdi. Genel olarak bu tür saldırılara SIM Hackleme deniyor. Bu olay sayesinde Dorsey’in telefon numarası, başka bir telefona aktarılabiliyor.

Teknoloji kategorisindeki diğer haberler için: http://k2haber.com.tr/category/teknoloji/

Bu İçerik İlginizi Çekebilir  Blockchain Teknolojisi: Parmak İzi ile Alışveriş Yapabileceksiniz
reklâm
Yorum Yapmak İçin Tıklayın

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Teknoloji

Mars 2020 Rover: Mars’a İsminizi Yazdırmak İçin Bilet Aldınız Mı?

mars 2020 rover isim yazdırma

Amerikan Ulusal Havacılık ve Uzay Dairesi’nin (NASA) Mars 2020 Rover’ı Kızıl Gezegene gidiyor. Mars’a ismini yazdırmak isteyenler aşağıdaki linki tıklayarak ismine temsili bir bilet alabiliyor. Proje, sosyal medyanın da gündeminde. Şimdiye kadar en çok isim kaydı, Türkiye’den gerçekleştirildi.

NASA’nın Mars projesine ait sayfadan ad ve soyadlarını yazdıktan sonra temsili bir ‘biniş kartı’na ulaşabiliyor. Başvuru için son tarih ise 30 Eylül. (Yarın)

Şimdiye kadar 10 milyonun üzerinde insan, kayıt yaptırdı.

Mars’a isminizi yazdırmak için: https://mars.nasa.gov/participate/send-your-name/mars2020

En Çok Kayıt Türkiye’den

Türkiye’den 2,526,447 kişi kayıt yaptırdı. Türkiye’yi 1,628,307 kişi Hindistan, 1,297,650 kişi ile de Amerika Birleşik Devletleri takip ediyor.

mars 2020

Mars 2020 Projesi

Projenin misyonu Mars’ın habitabilitesini İncelemek (yaşam olup olamayacağını), geçmiş mikrobiyal yaşamın işaretlerini aramak, örnekleri toplamak ve önbelleğe almak ve gelecekteki insan görevlerine hazırlanmak olarak belirtiliyor.

5 Ağustos’ta yüklenecek olan Mars 2020 Rover’ın, 18 Şubat 2021’de Mars’ta Jezero kraterine iniş yapması planlanıyor. 687 dünya günü Mars’ta kalacak olan Rover’ın daha sonra Dünya’ya dönüş yapması hedefleniyor. Mars’a ilk insan gönderimi ise 2033 yılı için planlanıyor.

Teknoloji kategorisindeki diğer haberler için: http://k2haber.com.tr/category/teknoloji/

Bu İçerik İlginizi Çekebilir  Çin Mahkemelerinde 'Yapay Zeka Yargıç' Dönemi Başladı
Okumaya devam et