Connect with us

Teknoloji

Twitter CEO’su Jack Dorsey’in Nasıl Hacklendiği Ortaya Çıktı

Twitter'ın CEO'su Jack Dorsey'in

Twitter’ın kurucusu, ortağı ve aynı zamanda CEO’su olan Jack Dorsey’in 4,2 milyon takipçili resmi hesabı hacklenmişti. Hackerlar hesaba erişmiş ve bu erişimi kendi gruplarını tanıtmak için kullanmıştı. Hackerlar aynı zamanda, Jack Dorsey’in hesabından nefret söyleminde de bulunmuştu.

15 dakika içinde hesap tekrar kontrol altına alındı ancak bu olay, Twitter kullanıcılarının Twitter’ın güvenliğini sorgulamasına yol açtı. Twitter’ın kurucusunun bile hesaplarında güvenlik açığı olduğu ve telefon tabanlı kimlik doğrulamasının ne kadar yetersiz olduğu bir kez daha ortaya çıktı.

Peki, Hackleme Nasıl Gerçekleşti?

Kendilerine Chuckle Squad diyen  hackerlar, Twitter’ın daha önce satın aldığı, SMS ile tweet atmayı sağlayan Cloudhopper’a girmeyi başardı. Twitter kullanıcıları, internete erişim sağlayamadıkları zamanlarda Cloudhopper kullanarak kısa mesaj yoluyla tweet atabiliyorlar. Sistem sadece telefon numaranızı Twitter hesabınıza bağlamanızı gerektiriyor.

Twitter’ın açıklamasına göre sağlayıcının “güvenlik gözetimi”, hackerların kontrolü ele geçirmesine izin verdi. Genel olarak bu tür saldırılara SIM Hackleme deniyor. Bu olay sayesinde Dorsey’in telefon numarası, başka bir telefona aktarılabiliyor.

Teknoloji kategorisindeki diğer haberler için: http://k2haber.com.tr/category/teknoloji/

Bu İçerik İlginizi Çekebilir  İzmir'de İlk Kez Düzenleniyor: Proje Yönetim Zirvesi
reklâm
Yorum Yapmak İçin Tıklayın

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Teknoloji

Elon Musk, Mars’ta Koloni Kurmak İçin Nelerin Gerektiğini Açıkladı

mars'a koloni elon musk spacex

SpaceX uzay taşımacılığı şirketinin sahibi Elon Musk, Mars’a koloni kurulması için nelerin gerektiğini Twitter hesabından paylaştı. Elon Musk’ın yaptığı açıklamalara göre, Mars’ta serbest bir şekilde çalışabilecek bir yerleşim biriminin inşası için yaklaşık bin Starship gemisi ve en az bir milyon ton kaynak ve ekipman gönderilmesi gerekiyor.

Musk, Dünya ile Mars’ın uçuş için uygun mesafeye yılda iki kez yaklaştıklarından, kaynak naklinin yaklaşık 20 yıl alacağını belirtti. Musk, her bir seferin SpaceX’e iki milyon dolara mal olacağını da sözlerine ekledi.

Koloni kurmak için kullanılması planlanan Starship’in prototipini daha önce başarıyla test etmişti. Starship’in ilk test örneği olan Starhopper 150 metreye kadar yükselerek bir dakika süren uçuştan sonra yere dikey iniş yapmıştı.

Teknoloji kategorisindeki diğer haberler için: http://k2haber.com.tr/category/politika/

Bu İçerik İlginizi Çekebilir  Düşük Boyutlu ve Kota Dostu Twitter Lite Artık Türkiye'de
Okumaya devam et