Bizi Takip Edin

Teknoloji

SpaceX, Ay’a Göndereceği İlk Turisti Açıkladı: Yusaku Maezawa

spacex

Elon Musk’ın şirketi, ABD’li uzay mekiği ve roket üreticisi SpaceX, Japon milyarder Yusaku Maezawa’yı Ay’a götüreceğini açıkladı. Ay’ın yörüngesini kat etmeyi öngören seferin, 2023’te yapılması planlanıyor. SpaceX, prototip aşamasındaki Big Falcon Roketi ile yapılacak fırlatış için özel bir yolcu kapsülü geliştirecek.

Dün Los Angeles’ta düzenlenen etkinlikte konuşan 42 yaşındaki Maezawa, tüm masraflarını şahsen karşılayacağı seferde kendisine eşlik etmesi için 6 ila 8 sanatçıyı davet edeceğini belirtti. Japon iş adamı, ressam, mimar ve tasarımcılardan oluşacak grubun yolculuktan alacakları ilhamla kendi eserlerini yaratmasını istediğini ifade etti.

Dünya ile Ay Arasında 382 Bin 500 Kilometrelik Mesafe Bulunuyor

Amerikan Havacılık ve Uzay Ajansı (NASA), 1960’lı yılların sonunda Apollo programıyla Ay yörüngesine ilk yolculuğu gerçekleştirmişti.

1972’den beri hiçbir insan Ay’ın yüzeyine inmedi. 1968-1972 arasında toplam 24 astronot, Ay yörüngesinde sefer yapmıştı.

NASA da 2023’te Ay yörüngesine kendi grup seferini yapmayı planlıyor. Ayrıca 2020’lerde Ay yakınına insanlı uzay istasyonu kurulması amaçlanıyor.

SpaceX’in Resmi Sosyal Medya Hesabından Yapılan Açıklama


Teknoloji kategorisindeki diğer haberler için: http://k2haber.com.tr/category/teknoloji/

Yorum Yapmak İçin Tıklayın

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.