Connect with us

Gündem

Kan Grubu İle Kovid-19 Bağı Doğrulandı: Hangi Grup En Riskli?

kan grubu kovid-19

Çin, ABD ve İran’daki bilim insanlarının, insanların kan grubu ile Kovid-19’un ağırlık derecesi arasındaki bağı doğruladıkları bildirildi.

Rossiyskaya Gazeta’nın The New England Journal of Medicine dergisinde yayınlanan çalışmaya dayandırdığı habere göre; Çin’deki sağlık kuruluşlarında, ABD’deki Columbia Üniversitesi’nde ve İran’daki Mazandaran Üniversitesi’nde bağımsız araştırmalarda bulunan bilim insanlarının, insanların kan gruplarıyla Kovid-19’un ağırlık derecesi arasındaki bağı doğruladı.

İşte Türkiye’de En Çok Okunan Gazetelerin Listesi

A Kan Grubu Taşıyıcılarının Ağır Geçirme Riski En Yüksek

Araştırmacılar, ‘A’ kan grubu taşıyıcılarında koronavirüs enfeksiyonu nedeniyle Kovid-19’u ağır geçirme riskinin en yüksek olduğu sonucuna vardı. Bununla birlikte ‘B’ ve ‘AB’ kan grubunun hastalığı ağır geçirme riskinin ‘A’ grubuna göre daha düşük, ancak ‘0’ grubuna göre daha yüksek olduğu saptandı.

Türk Tabipleri Birliği’nden Normalleşme Tepkisi: İstanbul Hala Vuhan

Kronik Hastalıkların Ağırlık Derecesine Etkisinin Araştırılmadığı Anlaşıldı

Uzmanların, “Kan grubunun etkisi, incelediğimiz risk faktörleri (yaş, cinsiyet, hipertansiyon, diyabet, aşırı kilo, kronik kardiyovasküler hastalıklar ve akciğer hastalıkları) ile açıklanmıyor” şeklindeki açıklamasından kronik hastalıkların Kovid-19’un ağırlık derecesine etkisinin araştırılmadığı anlaşıldı.

Sosyal Mesafe Kuralına En Çok Uyan İller Belli Oldu

Yorum Yapmak İçin Tıklayın

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir