Bizi Takip Edin

Gündem

Prof. Dr. Derya Unutmaz: ‘Aşılar Konusunda Endişemiz Yok’

Derya Unutmaz Koronavirüs Aşı Mutasyon

Prof. Dr. Derya Unutmaz koronavirüs mutasyonu hakkında açıklamalarda bulundu. Aşılar konusunda şu an için endişe etmediklerini belirten Unutmaz, mRNA aşıların mutasyonlara karşı daha avantajlı olduğunu ifade etti.

Bağışıklık Sistemi Uzmanı Prof. Dr. Derya Unutmaz, Youtube kanalı üzerinden koronavirüsün yeni mutasyonunun aşılar üzerindeki etkisini değerlendiren Unutmaz, “Aşılar konusunda endişemiz yok. Birkaç mutasyon bile aşılara olan etkiyi ya da antikorlara olan etkiyi azaltamaz. Daha büyük mutasyonlar olursa, ki bu çok zordur virüs için, o zaman başka sıkıntılar çıkabilir.” dedi.

Koronavirüs Mutasyona Uğradı: Avrupa Ülkeleri Alarma Geçti

Derya Unutmaz: ‘Aşılar Konusunda Şu An İçin Endişemiz Yok’

Prof. Dr. Unutmaz’ın yayınından öne çıkan açıklamalar şu şekilde:

Tedirgin olmamız gereken ama panik olmamamız gereken sonuçlar. Bu mutasyonların, virüsün daha hızlı yayılmasına sebebiyet verdiğine dair açıklamalar oldu. Bu yeni mutasyona sahip virüsler, İngiltere’nin belli bölgelerinde çok hızlı artıyor. Bu mutasyonun virüse bir avantaj ağladığı anlamına geliyor. Bu konuda labarotuvar düzeyde yapılmış bilimsel denemeler yok. Virüs devamlı mutasyona uğruyor. Bugüne kadar belki 4-5 bin tane tespit edilmiş mutasyon var. Fakat bunlardan büyük bir çoğunluğu, virüsün fonksiyonunu değiştirmiyor. Esas virüsün fonksiyonunu değiştiren mutasyonlar ya anahtar kısımda ya da bağışıklık sisteminden kaçma amaçlı mutasyonlar olabilir.

Bu mutasyonlar aşıların etkinliğini azaltacak mı? Bu mutasyonlar virüsü daha ölümcül hale getirecek mi? İnsanlar 2. kere enfekte olabilecek mi? Biz bunun böyle olmayacağını düşünüyoruz. Şu an için aşılar konusunda endişemiz yok. Birkaç mutasyon bile aşılara olan etkiyi ya da antikorlara olan etkiyi azaltamaz. Daha büyük mutasyonlar olursa, ki bu çok zordur virüs için, o zaman başka sıkıntılar çıkabilir.

Türkiye İkinci Bir Karara Kadar 4 Ülkeyle Uçuşları Durdurdu

Pınar Saip: ‘Yoğun Bakımlar Dolu, Tam Kapanma Şart’

‘mRNA Aşıları Hızlıca Değiştirebiliyorsunuz’

Aşılar yapılmaya başlandıkça virüs bundan kaçmaya çalışacak ve bu mutasyonlar birikebilir. mRNA teknolojili aşılar bu bakımdan çok avantajlı. Virüs antikorlardan kaçmaya başladı diyelim, siz bu mRNA’yı hemen hızlıca değiştirebiliyorsunuz. Diğer aşılar için bu daha zordur.

Şu an için bu konuda panik yapılacak bir durum yok. Bu mutasyonların virüsü daha ölümcül yaptığına dair hiçbir veri yok. Ne Güney Afrika’daki ne İngiltere’deki… Daha önce de böyle mutasyonlar oldu. Daha ağır etki eden vürüsler çıkmadı. Fakat bu ileride olmayacağı anlamına gelmez. Virüsün etkileri daha hafifleyebilir de daha ağırlaşabilir de. Bunu zamanla göreceğiz.

Koronavirüs Aşısı AB Ülkelerine Eşit Şekilde Dağıtılacak

‘Bu Virüsün Ülkemize Girmesi Çok Tehlikeli Olur’

Bu bakımdan virüsü kontrol etmek çok önemli. Ne kadar çok insan enfekte olursa, siz virüse o kadar çok mutasyona uğrama fırsatı veriyorsunuz. Bir sünre sonra virüs bu fırsatları değerlendirmeye başlayacaktır. İngiltere’deki mutasyonlar endişe verici çünkü eğer bulaşıcılığı arttırıyorsa gerçekten bu virüsün bizim ülkemize de girmesi çok tehlikeli olur. Virüs daha hızlı yayılmaya başlar, kontrol etmemiz gittikçe zorlaşır. Çünkü aşıların olması ve toplumsal bağışıklığa ulaşmamız en azından 4,5 ay belki 6 ay zamana ihtiyacımız var. Bu sürede oldukça negatif etkiler bizi.”

Sağlık Bakanlığı’ndan Koronavirüs Testi Usulsüzlüklerine Dair Açıklama

Derya Unutmaz Kimdir?

Derya Unutmaz, Tıp doktorluğu unvanını İstanbul Marmara Üniversitesi Tıp Fakültesi’nden 1991 yılında aldı. İsviçre’nin Basel kentinde Novartis’in immünoloji bölümünde, İtalya, Siena’daki Novartis ve Chiron Corporation’ın İmmünobiyoloji Araştırma Enstitüsü ve New York Üniversitesi Skirball Enstitüsü’nde doktora ve doktora sonrası çalışmalarını tamamladı.

1999 yılında Vanderbilt Üniversitesi Tıp Fakültesi’ne mikrobiyoloji ve immünoloji doçenti olarak yükseldi. 2006’da New York Üniversitesi Tıp Fakültesi’ne mikrobiyoloji doçenti olarak atandı, daha sonra bunlara tıp ve patoloji bölümleri eklendi. Araştırmaları şimdiye kadar 21 binden fazla atıf alan Derya Unutmaz, 7’den fazla ödülü ve çeşitli patentleri olan bir bilim insanımızdır.

2014 yılından itibaren Jackson Laboratuvarı Genomik Tıp bölümünde Profesör olarak çalışmaktadır. Jackson Laboratuvarı bağımsız, kar amacı gütmeyen bir biyomedikal araştırma kurumudur.

Profesör Derya Unutmaz’ın araştırma alanları, enfeksiyon hastalıkları, kronik hastalıklar ve yaşlanma sırasındaki rahatsızlıklara karşı optimal bağışıklık tepkileri için insan T hücrelerinin farklılaşmasını, aktivasyonunu ve düzenlenmesini içermektedir.

Profesör Unutmaz, HIV virüsü ve bağışıklık sistemine etkisi üzerine yoğunlaşmıştır. Aynı zamanda, HIV enfeksiyonunun diğer hastalıkların ortaya çıkmasındaki rolünü de incelemektedir.

Profesör Unutmaz, ABD Ulusal Alerji ve Enfeksiyon Hastalıkları Enstitüsü’nden 5 yıl süresince 3 milyon Dolar araştırma desteği almıştır. Bu araştırma desteğiyle, myalgic encephalomyelitis/chronic fatigue syndrome (ME/CFS, kronik yorgunluk sendromu) karşı daha iyi teşhis ve tedavi yöntemlerini bulmaya çalışmaktadır.