Bizi Takip Edin

Gündem

Time Dergisine Kapak Olan Türkler: İşte O 12 İsim

time dergisine kapak Olan Türkler

Time Dergisine kapak olan Türkler – Prof. Dr. Özlem Türeci ve Uğur Şahin’e 2021 kapağında yer veren Time, bugüne kadar 12 Türk’e kapaklarında yer verdi.

ABD’li Pfizer şirketiyle ortak geliştirdikleri Kovid-19 aşısıyla insanlığa umut aşılayan Türk kökenli bilim insanları Prof. Dr. Özlem Türeci ve Uğur Şahin’in, dünyanın en ünlü dergilerinden TIME’ın yeni yıl sayısının kapağında yer alması, bugüne kadar Time kapağında yer alan Türkleri de gündeme getirdi.

2020 Böyle Geçti: Rekor Sıcaklıklar, Orman Yangınları ve Seller

Time Dergisine Kapak Olan Türkler

1- Mustafa Kemal Atatürk (24 Mart 1923 ve 21 Şubat 1927)

Time Atatürk

Atatürk İki Defa Time Dergisine Kapak Oldu

1923 yılında Mustafa Kemal Atatürk, Türkiye Cumhuriyeti’nin kuruluşu ile tüm dünyada ses getirmişti. Time dergisi onu şöyle tanıtmıştı: “Mustafa Kemal Paşa; ‘Türk nerede kendisinin efendisidir?’ deyimine, her zamanki ‘cehennemde’ yanıtının yerine, ‘Türkiye’de’ yanıtını vererek bu sözün aksini ispat etti. O hiç şüphesiz modern tarihin en büyük isimlerinden biridir. Ve şimdi Türkiye’nin kazandıklarına sahip çıkmaya azimli olarak Batı’nın gizli güçlerine karşı duruyor.”

Atatürk ikinci defa Time kapağına, genç ve dinamik Türkiye cumhuriyeti henüz 4’üncü yılında %8,5’lara varan muhteşem bir büyüme yakaladığında çıktı. Balkanlar ve Ortadoğu’da büyük bir güç olarak ortaya çıkan Türkiye, Atatürk ilke ve inkılapları ile yeniden dünya kamuoyunun gündemine oturacaktı. Avrupa’da yavaş yavaş totaliter rejimlerin türemeye başladığı bir ortamda Türkiye’nin demokrat ve cumhuriyetçi adımlar atması, tüm dünyayı şaşırtıyordu. Bütün bu gelişmeler Atatük’ü, 4 yıl aradan sonra yeniden Time’ın kapağına taşıyordu.

2- İsmet İnönü (19 Mayıs 1941)

Time İsmet İnönü

Atatürk’ün silah arkadaşı ve ülkemizin ikinci Cumhurbaşkanı İsmet İnönü, Kurtuluş Savaşı’nın 22. yıldönümünde Time’a kapak oldu. Nazi ordularının Fransa’yı ve Balkanlar’ı ilhak edip namlularını Rusya ve Türkiye’ye doğrulttukları bir ortamda kapak olan İnönü, aslında Alman ordularının yeni hedefi olarak lanse edilmişti. Derginin kapağında Turancı politikalara karşı “Allah’a çok şükür sağırım” sözleri yer aldı.

3- Şükrü Saracoğlu (12 Haziran 1943)

Time Şükrü Saraçoğlu

Eski Başbakan Şükrü Saraçoğlu, Türkiye’nin İkinci Dünya Savaşı’nda ABD’nin yanında olacağına karar verdiği gerekçesiyle kapak olmuştu. Time, başbakanı şöyle anlatıyor: “Saraçoğlu, ABD’nin siyasi arenasında kendine kolayca yer bulacaktır. ABD’yi, Amerikalıları, Amerikan otomobillerini, sigaralarını, filmlerini, hükümetini seviyor. Avrupalı liderlerin aksine ulaşılabilir, resmi değil, kalpten ve dolaysız.”

4- Adnan Menderes (3 Şubat 1958)

Time Adnan Menderes

Eski Başbakanlardan Adnan Menderes de Time dergisine kapak olan Türklerden. Menderes, Türkiye’yi IMF’ye ve NATO’ya sokmasının ardından “Türkiye’nin başbakanı” başlığıyla kapak oldu. Time, Menderes’i şöyle anlatmıştı: “İyi ya da kötü Türkiye’nin bugünkü şeklini Adnan Menderes verdi. Ancak görev başında olduğu her yıl, Menderes daha otokratik, eleştiriye daha hassas oldu. Politikalarını sorgulayan herkese öfkeyle çıkışarak basını ve muhalefet partilerini baskıcı yasalar ile hapsetti.”

5- Kenan Evren (29 Eylül 1980)

Time Kenan Evren

Time’ın 29 Eylül 1980 tarihli Avrupa, Asya ve Güney Pasifik baskısının kapağında Kenan Evren’in fotoğrafı yer aldı. “Türkiye’yi bir arada tutuyor” başlıklı sekiz sayfalık kapak yazısında, Türkiye’nin darbeye gidiş süreci ve Kenan Evren anlatılmıştı. Ancak Time dergisi bilinmeyen bir sebepten ötürü bu kapağı arşivinden çıkarttı. Dergiyi şahsi arşivinde saklayan bir Türk sayesinde gerçekliği ispatlandı.

6- Mehmet Ali Ağca (9 Ocak 1984)

Time Mehmet Ali Ağca

Mehmet Ali Ağca, Papa İkinci Jean Paul’e düzenlediği suikastin ardından tüm dünyanın gündemindeki isimdi. “Neden Bağışladı?” başlığı ile basılan Time, Papa’nın Ağca’yı affetmesinin nedenlerini bulmaya çalışmıştı.

7- Naim Süleymanoğlu (3 Ocak 1988)

Time Naim Süleymanoğlu

Türkiye’nin gururu olan ve ‘Cep Herkülü’ olarak bilinen Naim Süleymanoğlu Seul Olimpiyatları’nda gösterdiği üstün başarı ile TIME’a kapak olmuştur. Kendi vücut ağırlığının üç katından on kilo fazlasını kaldırmayı başaran Naim Süleymanoğlu kırılması neredeyse imkansız bir başarıya imza atmıştı.

8- Mine Karakaş (15 Temmuz 2007)

Time Mine Karakaş

22 Temmuz seçimlerine bir hafta kala çıkan “Türkiye’nin ikilemi” başlıklı kapakta dergi Mine Karakaş isimli bir genç kadının resmini kullandı. Karakaş dergiye türbanla üniversiteye alınmayınca ABD’de okuduğunu anlattı.

9- Prof. Dr. Mehmet Öz (Haziran 2011)

Time Mehmet Öz

ABD’de “Sağlık Gurusu” olarak ün kazanan ve ‘Dr. Oz’ isimli programıyla izlenme rekorları kıran doktor Mehmet Öz, Time’a kapak olan bir başka Türk oldu ve Haziran 2011 kapağında kalın bağırsağında polip tespit edilmesinin ardından kanser riskine karşı korkularını anlattı.

10- Recep Tayyip Erdoğan (17 Kasım 2011)

Time Recep Tayyip Erdoğan

Time dergisinin Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan için attığı manşet “Erdoğan’ın Yolu” (Erdoğan’s Way). Erdoğan’ın kendi doğru bildiği yolda gittiği vurgulanan haberde, Türkiye’nin bölgesinde Arap baharı için giderek güçlü bir model oluşturduğu belirtildi.  Recep Tayyip Erdoğan, TIME dergisine kapak olan Atatürk, İsmet İnönü, Adnan Menderes, Şükrü Saracoğlu’nun ardından 5’inci lider oldu.

11- Prof. Dr. Özlem Türeci ve Uğur Şahin (2021)

Time Uğur Şahin Özlem Türeci

2021’in ilk sayısında çift kapakla çıkan TIME, ABD sayısında Kongre baskınına yer verirken, ‘The Year Ahead’ özel sayısında ise “Aşı Devrimi” manşetiyle kapakta Prof. Dr.Özlem Türeci ve Uğur Şahin’e yer verdi.

Almanya’nın en büyük ilaç firmalarından BionTech’in kurucu ortakları olan Şahin ve Türeci ABD’li Pfizer şirketiyle ortak geliştirdikleri Kovid-19 aşısının gösterdiği başarıyla dünya gündeminin bir numarasına yerleşti ve koronavirüs salgınıyla mücadelede en önemli isimler haline geldi.