Bizi Takip Edin

Gündem

CHP’li Yıldırım Kaya: ‘Bulgaristan’da İnsan Haklarına Aykırı Seçim Yapılıyor’

CHP'li Yıldırım Kaya: 'Okuma Yazma Bilmeyenlere Oy Kullandırmıyorlar'

CHP Ankara Milletvekili Yıldırım Kaya, Bulgaristan’da bugün yapılan genel seçimlerde, Türkiye’de bulunan Bulgaristan göçmeni çifte vatandaşların oy kullanabilmesi için sadece 35 sandık kurulmasını ve okuma yazma bilmeyenlere oy kullanma hakkının verilmemesini eleştirdi.
Kaya, “Bu durum vatandaşın oy kullanma hakkını elinden alan antidemokratik bir uygulamadır. Biz CHP olarak Türkiye’de de Bulgaristan’da da demokrasiyi savunuyoruz. Demokrasinin olmadığı yerde, ırkçılık hortluyor” dedi.

Bulgaristan genel seçimleri için Türkiye’de oy kullanacak 500 bin Bulgaristan göçmeni vatandaşın olduğunu ancak bu 500 bin kişi için sadece 35 sandık kurulduğunu belirten Kaya, “Türkiye’de yaşayan Bulgaristan göçmenlerinin, Bulgaristan’da demokrasiye sahip çıkmalarının önü kesiliyor” dedi.

YSK Açıkladı: İşte Seçimlere Girebilecek Siyasi Partiler

CHP’li Yıldırım Kaya: “Bu Uygulama İnsan Haklarına Aykırıdır”

Ankara’daki Ayyıldız İlkokulu’nun önünde bugün açıklama yapan Kaya şunları söyledi:
“Bugün Bulgaristan’da yapılan seçimler için çifte vatandaşlık hakları bulunan Türkiye’de yaşayan Bulgaristan göçmen vatandaşları da oy kullanıyor. Ankara’da oy kullanan vatandaşları sandık başında ziyaret ederek yaşadıkları sorunları dinledim. Çifte vatandaşlığı olan Bulgaristan göçmenlerinin oy kullanmasını engellemek için Ankara’da sadece iki sandık kurulmuş.
Türkiye’de oy kullanma hakkına sahip 500 bin vatandaş var, ancak AB ülkeleri dışındaki ülkelerde yaşayanlara Bulgaristan yasalarına göre 35 sandık kurma sınırı getirilmiş. Bu sayı bir milyon da olsa, 50 bin de olsa 35 sandıkla sınırlı. Bu durum vatandaşın oy kullanma hakkını elinden alan antidemokratik bir uygulamadır. CHP olarak bu konuyu uluslararası boyuta taşıyarak, uygulamanın yanlışlığının düzeltilmesi için girişimde bulunacağız.
Türkiye’de bulunan Bulgaristan Devleti’nin sandık sorumlusu listede adı bulunmayan ve de okuma yazma bilmeyen vatandaşın oy kullanabilmesi için belgeyi tercüman aracılığı ile doldurma hakkını kabul etmiyor. ‘Okuma yazma bilmeyenler oy kullanamaz’ diyor. Bu uygulama insan haklarına aykırıdır. Türkiye’de yaşayan Bulgaristan göçmenlerinin Bulgaristan’da demokrasiye sahip çıkmalarının önü kesilmek isteniyor. Biz CHP olarak Türkiye’de de Bulgaristan’da da demokrasiyi savunuyoruz. Demokrasinin olmadığı yerde, ırkçılık hortluyor.”

Sandık başında oy verme işlemini takip eden bir çifte vatandaş ise Kaya’ya şunları söyledi:
“Dün akşam saat 8’de buradan ayrıldım. Sabah saat 5’e kadar kaç kişiyle temas kurdum. Başkan kabul etmiyor. ‘Madem okuması yazması yok, madem dilekçe doldurmayı bilmiyor o zaman oy kullanmayacak’ diyor. ‘Dışarıda doldurulmuş evrakı kabul etmem’ diyor. Onlar yeni bir yasa yapmışlar. Bu yasaya göre oradaki evrakın hiçbir tanesi dışarı çıkmayacak. Herkes kendi el yazısıyla dolduracak dilekçesini.”

Önümüzdeki Genel Seçimlere Z Kuşağı Mı Damga Vuracak? İşte Yanıtı

“Türkiye’de 100 Bin Kişi Oy Kullansa Bulgaristan’da 10 Tane Milletvekili Seçiliyor”

Çifte vatandaş olan bir genç, annesinin ailesinin Bulgaristan’da yaşadığını, Bulgaristan’daki Türk varlığının bitmemesi için çifte vatandaşlık aldığını söyledi. Çifte vatandaş, Türkiye’deki çifte vatandaşların oy vereceği partinin belli olduğunu, Bulgaristan’daki ırkçı partilerin bunu bildiklerinden dolayı Türkiye’de bu kadar az sandık kurduklarını belirtti.

CHP’li Yıldırım Kaya da gence destek vererek, şöyle konuştu:
“Türkiye’de 500 bin çifte vatandaş var. 500 bin vatandaşa kurulan sandık sayısı ise 35. Sandıklar bir burada bir de konsoloslukta var. Bunun nedeni şu, Türkiye’de 100 bin kişi oy kullansa, 10 tane milletvekili seçiliyor. Bu 10 milletvekili de Bulgaristan’da kurulacak hükümetin kaderini değiştiriyor. Sizin, oradaki demokrasiye sahip çıkma isteğinizin önüne engel konulmak isteniyor. Biz CHP olarak hem Türkiye’de hem Bulgaristan’da demokrasiyi savunuyoruz.”