Bizi Takip Edin

Gündem

İçki Satışı Yasağına Sert Tepki: ‘Adı Konmamış Bir Şeriat Uygulaması’

sol parti şeriat içki satış yasağı

Sol Parti tam kapanma sebebiyle 17 gün boyunca alkollü içki satışı yasağını, ‘Adı konmamış bir şeriat uygulaması’ ifadeleriyle değerlendirdi.

Sol Parti’den yapılan açıklamada, ‘Saray, marjinal bir şeriatçı azınlığın düşünce dünyasından seslenerek 17 gün boyunca içkiyi yasakladı’ ifadeleri kullanıldı.

Sol Parti: ‘Bu Karar Hukuksuz ve Laiklik İlkesine Aykırıdır’

Sol Parti’den yapılan açıklama şu şekilde

Dün açıklanan ‘tam kapanma’ genelgesi ile salgınla mücadele kimi sert kısıtlamalar getirileceği bildirildi. Bu kısıtlamalarla halk eve kapanırken, Saray’da yaşayanlardan herhangi bir ekonomik destek açıklaması gelmedi. Bilim insanlarının savunduğu gerçek bir tam kapanmadan farklı olarak büyük sermayenin çarkları döndürülürken küçük esnaf, günlük çalışan emekçiler, ‘başının çaresine bak denilerek’ eve tıkıldı” ifadeleri kullanıldı.

Kılıçdaroğlu, İmamoğlu Ve Yavaş’ın Cumhurbaşkanlığı Adaylığını Değerlendirdi

‘Karanlığa Teslim Olmayan Milyonları Laikliği Kazanmaya Çağırıyoruz’

“Tüm bunlar yetmezmiş gibi gerici iktidar, marjinal bir şeriatçı azınlığın düşünce dünyasından seslenerek 17 gün boyunca içkiyi yasakladı. Bu yasağın salgınla ne ilgisi olduğu anlaşılamadı. Satışı yasal olan içkinin yasaklanma gerekçesi hiçbir genelgede yer almazken, fiili yasağın nedeninin ‘Ramazan’da içmesinler’ olduğu anlaşıldı. Bu karar hukuksuzdur ve laiklik ilkesine aykırıdır. Dinsel kurallarla, yasaklarla ülke yönetme gayretindeki tükenmiş Saray rejimi, bu toplumun geniş kesimleriyle kavgaya tutuşmak istemektedir. Salgınla hiçbir ilgisi olmayan bu yasaklar, yaratmak istedikleri yaşam biçiminin küçük bir örneğidir, adı konmamış bir şeriat uygulamasıdır.

Bu karanlığa teslim olmayan milyonları, bu düzeni değiştirmeye, laikliği kazanmaya çağırıyoruz.”

Erkan Baş: ‘Bizi Pandemi Değil, Bu Düzen Öldürüyor’