Bizi Takip Edin

Gündem

Mevlüt Çavuşoğlu: ‘Turistin Görebileceği Herkesi Aşılayacağız’

Mevlüt Çavuşoğlu

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Almanya’da mevkidaşı Heiko Maas ile bir görüşme gerçekleştirdi. İkili, görüşmenin ardından ortak basın toplantısı düzenledi.
Bakan Çavuşoğlu, koronavirüs aşısını geliştiren Türkiye kökenli bilim insanlarına da değinerek, “Özlem Türeci ve Uğur Şahin’in başarıları ile Türkiye ve Almanya olarak gurur duyduk” ifadelerini kullandı.

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Almanya ile kurulan ilişkilerle ilgili, “İkili ticaretimiz hızlı şekilde artıyor. Bu sene 40 milyar doların üzerine çıkabileceğini görebiliyoruz” açıklamasını yaptı.

Türkiye’de aşılama süreciyle ilgili vaatlerde bulunan Çavuşoğlu, “Turizm sezonuna güvenli bir şekilde girebilmek ve vatandaşlarımızın güvenliği için bazı tedbirler aldık. Otel ve restoran çalışanları, tur rehberleri, şoförler, havaalanında çalışanlar dahil, turistin görebileceği herkesi Mayıs sonuna kadar aşılayacağız” dedi.

Muhalefete Çarpıcı Öneri: ‘Yaparlarsa Kahraman Olurlar’

Mevlüt Çavuşoğlu: ‘Güvenli Turizm Açısından Avantajlı Noktadayız’

Geçen yıl pandemiye rağmen Türkiye’nin 1 milyon 200 bin Almanı ağırladığını belirten Çavuşoğlu, yaklaşan turizm sezonu için sözlerini şöyle sürdürdü:

“Özellikle turizm sektöründe çalışanların tamamını da aşılayacağımızı biraz önce söylemiştim. Diğer taraftan sertifikasyon programını daha da genişlettik. 136 kriteri, 156 kritere çıkardık. Denetimler geçen sene ayda iki kere yapılıyordu. Şimdi ikisi Alman, birisi İngiliz, birisi Fransız ve bir Türk denetim firması kurumu, ayda dört defa bu kurumları aynı şekilde denetliyor. Yatak sayısı ve oda sayısı limitini de düşürdük. 15 yataklı oteller bile sertifikasyona tabi tutulacak. İlave, Antalya olsun Muğla olsun, sağlıklı turizm için tedbirlerimiz devam ediyor. Bir de geçen sene PCR test uygulamamız hiç aksamadan geçen sene devam etti. Bu ihtiyaç olursa, Almanya’dan böyle bir talep olursa ve diğer ülkelerden gelecek turistler için de geçerli, hastanelerde, havalimanlarında ve kliniklerde bu uygulamayı devam ettireceğiz. Dünyada her ne kadar vakalar yüksek olsa da güvenli turizm açısından daha avantajlı bir noktada olduğumuzu hatırlamak isterim.”

Fahrettin Koca: ‘6 Ay İçinde Elli milyon Doz SputnikV Aşısı Gelecek’

Vatandaşların Yüzde 26’sından Fazlasının Aşılandığını Söyledi

Çavuşoğlu, basın mensuplarının sorularına yanıt verirken, Türkiye’de vatandaşların yüzde 26’sından fazlasının aşılandığını iddia etti.

Ancak Sağlık Bakanlığı’nın paylaştığı bilgilere göre Türkiye’de iki doz birden uygulanarak aşılaması tamamlanan yurttaş sayısı 10 milyon 46 bin. Bu da Türkiye nüfusunun yüzde 11’ine denk geliyor.

Uzmanlara göre sürü bağışıklığı için aşılanması gereken nüfusun (65 milyon) ise şu ana kadar sadece yüzde 15’ine çift doz aşı yapılmış durumda.