Bizi Takip Edin

Gündem

CHP’li Öztunç: ‘Burada İhmal Değil, Kast Aramak Gerekiyor’

RİZE SEL FELAKETİ ALİ ÖZTUNÇ

CHP Doğa Haklarından Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı Ali Öztunç, Rize’de yaşanan sel felaketiyle ilgili açıklamalarda bulunarak, afet bölgesi kararı alınması için çağrıda bulundu.

2001 ile 2020 yıllarında Rize genelinde yaşanan sel felaketleri nedeniyle 76 kişinin hayatını kaybettiğini vurgulayan CHP Genel Başkan Yardımcısı ve Kahramanmaraş Milletvekili Ali Öztunç, yağışın zararlarını yok etmenin bilimsel olarak mümkün olduğunu vurguladı.

Öztunç’un açıklamaları şu şekilde:

“İklim krizi yaşadığımız acı bir gerçek. Yağışların bu kadar yoğun ve şiddetli olması, sürpriz değil. Yağışın zararlarını azaltmak, yok etmek bilimsel olarak mümkün. İnsan kaynaklı doğa tahribatları, yanlış imar ve yapılaşma politikaları, yanlış su yönetimi politikaları, ormansızlaşma, HES’ler, dere ıslah çalışmaları vb. etkenler bu felaketleri tetikliyor. Halen bu konuda bir eyleme geçmiyor ve eski davranışlarda devam ediyorsak, burada ihmal değil kast aramak gerekiyor.”

Bakan Değişti, CHP’li Ali Öztunç Skandalın Peşini Bırakmadı

‘Plan Var, Eylem Yok’

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı‘nın hazırladığı Karadeniz İklim Eylem Planı’nın uygulanmamasını da eleştiren Öztunç açıklamasına şu şekilde devam etti:

“Plan var, eylem yok. Şu ana kadar herhangi bir biçimde uygulamasına şahit olamadık. TOKİ halen, dere yataklarında rant peşinde koşuyor. DSİ bütün dereleri beton kanalına çeviriyor. Orman Genel Müdürlüğü ağaçların kesilmesi için izin üzerine izin veriyor. Çevre ve Şehircilik Bakanlığı HES’lere, taş ocaklarına onay veriyor. Kağıt üzerinden bu kadar oluyor bu işler.” 

‘Afet Bölgesi Kararı Alınmalı’

Mağdur olan yurttaşların kamusal yardım ve hizmetlerden eşit faydalanmalarını sağlayacak koşullar sağlanmalı, bu bağlamda gerekli kanun değişiklikleri yapılmalıdır.”

Erdoğan, 19 Yıl Sonra İlk Kez Bir İsmi Kurban Verdi’

7 Kişi Hayatını Kaybetti

Rize’de dün yaşanan sel afetinde şu ana kadar 7  kişi hayatını kaybetti, 4 kişi ise yaralı kurtarıldı.

AFAD, itfaiye, JAK, İDAK ve jandarma ekiplerinin, iş makinelerinin desteğinde yürüttüğü arama kurtarma çalışmaları devam ediyor.