Connect with us

Ekoloji

Hayvanların Kullanıldığı Film Sektörüne HAYTAP Denetimi Geliyor

HAYTAP Sanat Ekibi

Türkiye’de sinema filmlerinde, televizyon programları ve dizilerinde kullanılan hayvanları, Hayvan Hakları Federasyonu – HAYTAP Sanat Ekibi denetleyecek. Hayvanların çekimler sırasında nasıl koşulda kullanıldıklarını, zarar görüp görmediklerini tarafsız bir şekilde gözetleyecek olan HAYTAP Sanat Ekibi, seyirci vicdanında yanıt arayan endişeleri de gidermiş olacak.

HAYTAP Sanat’ta yer alacak olan monitör ekip, film ve dizilerde hayvanların barındırılma, korunma, kullanım şekli, sağlık durumları ve genel hakları açısından denetleme yapacak.

Mükemmel, İyi, Kabul Edilebilir kategorilerinden birine hak kazanan filmler, kazandıkları onay kategorisinin renginde mor, mavi veya yeşil olmak üzere HAYTAP’ın logosu ile birlikte ‘Hiçbir hayvan zarar görmemiştir.’ yazısını  kullanabileceklerdir. HAYTAP değerlendirmesine katılan filmler hakkındaki ayrıntılı rapor da HAYTAP web sitesinde yayınlanacak.

Süreç Nasıl Başlayacak?

Yapım şirketi filmin çekimlerine başlamadan önce HAYTAP Sanat’tan Tuğçe Madayanti Dizici ile iletişime geçmesi gerekiyor (haytap@haytap.org).

Çekimlere geçilmeden önce HAYTAP monitör ekip sorumlusu ile yapım ekibi yetkilisi, yapımda kullanılacak hayvanlar ve hayvanların sahneleriyle ilgili ön toplantı yapacaklar. Ardından yapım ekibi, hayvanların kullanılacağı çekim sahnelerinin programını HAYTAP’a yollayacak. Çekim günü, monitör ekip sorumlusu sette görev yapmaya başlayacak. Şayet çekim sırasında set monitörlüğü yapılmayacaksa, yapım sonrası durumlar için de süreç  yapımcı tarafından benzer şekilde iletişime geçerek başlatılacak.

HAYTAP çekimlerde kullanılan hayvanları daha sağlıklı denetleyebilmek için çekim bitiminden sonra değil, çekim aşamasında da sürece dahil olmayı tercih etmektedir.

Ekoloji kategorisindeki diğer haberler için: http://k2haber.com.tr/category/ekoloji/

reklâm
Yorum Yapmak İçin Tıklayın

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Ekoloji

17 Can Sahipsiz Değil: Batıkent Katliamı Sanıklarına 10’ar Yıl Hapis

batıkent katliamı

Batıkent’te 17 köpeği zehirleyerek katleden sanıkların davasında karar açıklandı. Saat 14.00’te, Ankara Sıhhiye Adliyesi 5. Ağır Ceza’da başlayan Batıkent katliamı davasında her 3 sanığın da TCK 151/2 ‘den 2’şer yıl ve TCK 181/4’ten 8’er yıl hapsine ve her 3 sanığın da 15 bin TL para cezası ödemesine karar verildi.

Köpeklerin üzerine kayıtlı olduğu, müşteki Buket Özgünlü ve çok sayıda kurum ve kuruluş davaya katılım gösteriyor. Ankara 5. Ağır Ceza Mahkemesi, Ankara Büyükşehir Belediyesi, Ankara Barosu Hayvan Hakları Kurulu, Ankara Barosu Toplumsal Davalar ve Hukuk Araştırmaları Merkezi, İstanbul Barosu Hayvan Hakları Merkezi, Adana Barosu, Ekoloji Kolektifi Derneği ile Hayvan Hakları ve Etiği Derneği’nin davaya katılma taleplerini kabul etmişti.

Dava Emsal Niteliği Taşıyor

Sanıklara verilen hapis cezası hayvana şiddet kapsamında verilen ilk adli karar olma özelliğini taşıyor.

ilk kez bir yerel yönetim, Ankara Büyükşehir Belediyesi, yaşanan hayvan katliamı ile ilgili şikayette bulunmuştu. Ayrıca Türk Ceza Kanunu’ndaki ‘hayvanlara zarar verecek şekilde çevreyi kasten kirletme’ maddesi ilk kez hukuki dayanak alınarak sanıkların 5 yıl hapis istemi ile yargılanması sağlandı.

Batıkent Katliamı – Ne Olmuştu?

9 Nisan 2019 tarihinde Ankara Batıkent’te bir aracın içinden köpeklerin yemesi için zehirli et bırakılmış ve 17 can yaşamını yitirmişti. Köpeklerden 6 tanesi ise son anda hayvanseverler tarafından kurtarılmıştı. Köpeklerin öldürülmesi kamuoyunda büyük tepki yaratmış ve hayvana şiddetin suç sayılması için yurt çapında kampanya düzenlenmişti.

Köpeklerin zehirlenmesiyle ilgili Ankara Barosu ve Hayvanların Yaşam Hakları Konfederasyonu (Haykonfed) suç duyurusunda bulunmuştu. Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı da harekete geçerek, sanıklar Musa Devran, Aydın Gölge ve Levent Özcan hakkında “sahipli hayvanı öldürmek suretiyle mala zarar verme” ve “çevreyi kasten kirletmek” suçlarından en az 5 yıl 4’er ay hapis istemiyle dava açmıştı.

Sosyal medyada Batıkent katliamı sanıklarının ceza alması için birçok paylaşım yapılıyor.

Ekoloji kategorisindeki diğer haberler için: http://k2haber.com.tr/category/ekoloji/

Okumaya devam et