Connect with us

Ekoloji

Hayvan Hakları Savunucuları İstanbul Eylemi İçin Çağrı Yapıyor

Hayvan hakları savunucularının eş zamanlı olarak Türkiye genelinde gerçekleştirdiği protestoların İstanbul ayağı, 25 Kasım Pazar saat 14.00’de, Kadıköy İskele önünde gerçekleştirilecek. #KatliamYasasınaDurDe ve #KatliamYasaTasarısınaHayır etiketleri ile sosyal medyada eyleme katılım çağrısında bulunan hayvan hakları savunucuları, katliam yasası olarak nitelendirdiği yeni yasa çalışmalarını protesto edecek.

Hayvan Hakları Yasama İzleme Delegasyonu: “Hayvanlar İçin Katliam Yasası Geliyor”

300’e yakın sivil toplum kuruluşunu bünyesinde barındıran Hayvan Hakları Yasama İzleme Delegasyonu, Bakanlık tarafından hazırlanan hayvan hakları yasa tasarısı hakkında açıklamalarda bulunmuş ve “Hayvanlar için katliam yasası geliyor, bu tasarı hayvanları azla koruyamaz” demişti.

Delagasyon, Bakanlıkça hazırlanan tasarı taslağının da kendilerine gösterilmediğini açıklamıştı. Delegasyon ayrıca tüm hayvan hakları savunucularının kırmızı çizgisi olan mevcut kanundaki 6. maddeki “Kısırlaştır-Aşıla-Aldığın Yere Bırak” esasının değiştirilerek sokak hayvanlarının sürgün edilip ölüme gönderileceği kanaatinde olduğunu belirtmişti.

Delegasyon yaptığı yazılı açıklamada, “Belediyelerin ölüm kampı “bakımevleri”, sürgün, toplu öldürme gerçeğinden ve sahadan habersiz, hayatında bir kere bile barınağa gitmemiş olan bürokratların hazırladığı ve STK’lere bilgi vermeden, görüş almadan TBMM Çevre Komisyonu’na göndermeye çalıştığı bu tasarı, yeni bir katliam yasası hazırlığıdır. Her yasama döneminde karşılaştığımız gibi, Hayvanları Koruma Kanunu’nda iyileştirme yapma iddiası ile yasa taslağı hazırlayan bakanlık bürokratları, yine sokak hayvanlarını bir şekilde yok etmeye zemin hazırlayacak düzenlemeler yapmaya çalışmaktadır.” ifadelerini kullanmıştı.

Ekoloji kategorisindeki diğer haberler için: http://k2haber.com.tr/category/ekoloji/

Bu İçerikler İlginizi Çekebilir

Bu İçerik İlginizi Çekebilir  Kürk Satışı Yasaklanacağına, Bazı Kürk Çeşitlerinde ÖTV Sıfırlandı
reklâm
Yorum Yapmak İçin Tıklayın

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Ekoloji

Hayvan Hakları Veganlıktır: Resmi Hayvan Hakları Yürüyüşü

resmi hayvan hakları yürüyüşü

Dünya genelinde 38 şehirde aynı anda yapılacak olan ‘Resmi Hayvan Hakları Yürüyüşü’, yarın saat 19.00’da İstanbul’da Kadıköy Bahariye Caddesi’nde gerçekleştirilecek. Farklı illerden birçok sivil toplum kuruluşunun ve yaşam hakkı savunucusunun katılacağı yürüyüş, “Hayvan Hakları Veganlıktır” sloganı altında yapılacak.

Birçok Vegan Kuruluş Katılım Gösteriyor

Veganlık vurgusunun ön planda olduğu bu yürüyüşe, Ankara Vegan Platformu, Antalya Vegan İnisiyatifi,  Aydın Vegan İnisiyatifi, Bağımsız Hayvan Hakları Topluluğu, Bağımsız Hayvan Özgürlüğü Aktivistleri, Bursa Vegan İnisiyatifi, Empati Platformu, Hayvan Haklarını İzleme Komitesi, Hayvan Özgürlüğü İnisiyatifi, Hayvanlarla Dayanışma İnisiyatifi, İstanbul Teknik Üniversitesi Vegan Topluluğu, İstanbul Vegan İnisiyatifi, İzmir Vegan İnisiyatifi katılım gösteriyor.

Türkiye’de İlk Defa Gerçekleştiriliyor

2016 yılında hayvan hakları organizasyonu SURGE tarafından organize edilen, yılda bir kere gerçekleştirilen vegan yürüyüşüdür. Asıl adı “The Official Animal Rights March” olan yürüyüş, Türkçe’ye “Resmi Hayvan Hakları Yürüyüşü” olarak çevrildi.

Türkiye’de ilk defa gerçekleştirilecek yürüyüş, dünya genelinde 3.kez düzenleniyor.

resmi hayvan hakları yürüyüşü

Ekoloji kategorisindeki diğer haberler için: http://k2haber.com.tr/category/ekoloji/

Bu İçerik İlginizi Çekebilir  Faytona Son, Atlara Özgürlük: 16 Eylül'de Kitlesel Büyükada Eylemi
Okumaya devam et