Connect with us

Ekoloji

Hayvan Hakları Savunucuları İstanbul Eylemi İçin Çağrı Yapıyor

Hayvan hakları savunucularının eş zamanlı olarak Türkiye genelinde gerçekleştirdiği protestoların İstanbul ayağı, 25 Kasım Pazar saat 14.00’de, Kadıköy İskele önünde gerçekleştirilecek. #KatliamYasasınaDurDe ve #KatliamYasaTasarısınaHayır etiketleri ile sosyal medyada eyleme katılım çağrısında bulunan hayvan hakları savunucuları, katliam yasası olarak nitelendirdiği yeni yasa çalışmalarını protesto edecek.

Hayvan Hakları Yasama İzleme Delegasyonu: “Hayvanlar İçin Katliam Yasası Geliyor”

300’e yakın sivil toplum kuruluşunu bünyesinde barındıran Hayvan Hakları Yasama İzleme Delegasyonu, Bakanlık tarafından hazırlanan hayvan hakları yasa tasarısı hakkında açıklamalarda bulunmuş ve “Hayvanlar için katliam yasası geliyor, bu tasarı hayvanları azla koruyamaz” demişti.

Delagasyon, Bakanlıkça hazırlanan tasarı taslağının da kendilerine gösterilmediğini açıklamıştı. Delegasyon ayrıca tüm hayvan hakları savunucularının kırmızı çizgisi olan mevcut kanundaki 6. maddeki “Kısırlaştır-Aşıla-Aldığın Yere Bırak” esasının değiştirilerek sokak hayvanlarının sürgün edilip ölüme gönderileceği kanaatinde olduğunu belirtmişti.

Delegasyon yaptığı yazılı açıklamada, “Belediyelerin ölüm kampı “bakımevleri”, sürgün, toplu öldürme gerçeğinden ve sahadan habersiz, hayatında bir kere bile barınağa gitmemiş olan bürokratların hazırladığı ve STK’lere bilgi vermeden, görüş almadan TBMM Çevre Komisyonu’na göndermeye çalıştığı bu tasarı, yeni bir katliam yasası hazırlığıdır. Her yasama döneminde karşılaştığımız gibi, Hayvanları Koruma Kanunu’nda iyileştirme yapma iddiası ile yasa taslağı hazırlayan bakanlık bürokratları, yine sokak hayvanlarını bir şekilde yok etmeye zemin hazırlayacak düzenlemeler yapmaya çalışmaktadır.” ifadelerini kullanmıştı.

Ekoloji kategorisindeki diğer haberler için: http://k2haber.com.tr/category/ekoloji/

Bu İçerik İlginizi Çekebilir  Canlı Hayvan Ticaretinin İç Yüzü: Zulüm, İşkence ve Hastalık
Okumaya devam et
reklâm
Yorum Yapmak İçin Tıklayın

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Ekoloji

‘Hayat Tamircisi’ Bu Kez Felçli Bir Sincap İçin Yürüteç Yaptı

hasan kızıl hayat tamircisi

Mardin’in Mazıdağı ilçesinde yaşayan bir çocuk, dağda bulduğu bir sincap yavrusunu alıp evine getirerek beslemeye başladı. Sincap, evde dolaştığı sırada elektrik akımına kapıldı ve arka iki ayağı felç oldu. Aile, “Hayat Tamircisi” olarak bilinen Hasan Kızıl’a sosyal medya üzerinden ulaşarak yardım talep etti. Kızıl da, küçük sincap için kırık oyuncak arabadan bir yürüteç yaptı.

Aileden sincabın durumuyla ilgili bilgi aldıktan sonra yürüteç yapmak için hazırlığa başladığını anlatan Kızıl, “Sosyal medya üzerinden bana ulaştılar. Ben de hemen çalışmalara başladım. Kırık bir oyuncak arabanın tekerliğini söktüm ve alüminyum parçalardan yürüteç yaptım. Yürüteci denemem için Mazıdağı’na gittim. Sincaba yürüteci taktığım gibi bir anda koşmaya başladı. O esnada hepimiz çok mutlu olduk. Sincap, bu yürüteç sayesinde rahatlıkla yürüyebilecek, istediği yere gidebilecek. Yürüteci taktıktan birkaç saat sonra arka ayaklarına his gelmeye başladı. Birkaç ay sonra sincabımız yürüteç ihtiyacı olmadan koşacak ve mutlu bir şekilde istediği yere koşabilecek” ifadelerini kullandı.

Bugüne Kadar 300 Hayvanın Yürümesini Sağladı

hasan kızıl hayat tamircisi

Kendi imkanıyla yaptığı yürüteç ve protezle bugüne kadar 300 hayvanın yürümesini sağlayan 24 yaşındaki ‘Hayat Tamircisi’ Hasan Kızıl, Türkiye Diyanet Vakfı’nca ‘Uluslararası İyilik Ödülü’ne layık görülmüştü.

Ekoloji kategorisindeki diğer haberler için: http://k2haber.com.tr/category/ekoloji/

Bu İçerik İlginizi Çekebilir  Yıldırım: Sayım Tamamen Yapıldığında İşin Değişeceği Kanaatindeyiz
Okumaya devam et