Connect with us

Teknoloji

Rusya, Altyapısını Test Etmek İçin İnternet Fişini Çekiyor

Rusya internet

Rusya, dijital olarak dünyanın geri kalanıyla bağlantısının kopması durumunda altyapısının nasıl çalışacağını test etmek için internet fişini çekmeye hazırlanıyor. Aslında Rusya bir savaş ya da siber saldırı sırasında neler yapılabileceğini görmek istiyor. Bu da beraberinde tartışmaları getiriyor.

Tüm Bir Ülkede İnternet Fişini Çekmek Mümkün Mü?

Aslında, internet dediğimiz şey büyük ölçüde fiziksel bir şey. Ülkeleri ağa bağlayan kabloların kesilmesi durumunda, internetin fişi çekilmiş oluyor. Geçtiğimiz yıllarda Moritanya’da bir trol teknesinin internete bağlayan ağları kopartması sonucunda, ülkede yaşayan 4 milyon insan iki gün internete girememişti.

Rusya’nın Amacı Nedir?

Kremlin’in amacı interneti tamamı ile kesmek değil, tam aksine internet hizmetini sürdürmek fakat içeri ya da dışarı veri akışını bloke etmek. Rus vatandaşları ve kurumları arasında paylaşılan verilerin, uluslararası internette dolaşıma girmeden ülke içerisinde tutulması. Hükümetlerin ya da üniversitelerin de intranet gibi sistemler ile benzer bir sistem kullandığı biliniyor. Bunu ülke genelinde gerçekleştirmek ise beraberinde birçok sorunu doğurabileceği belirtiliyor.

İnternet Topluluğu adlı kuruluşun Teknoloji Programı Müdürü Mat Ford, “Başarılı bir şekilde yapılırsa, Rusya’daki internet kullanıcıları, Rusya’nın ev sahipliği yaptığı internet içeriklerine ulaşabilir ve diğer kullanıcılarla iletişim kurabilir. Ancak, Rusya dışındaki herhangi bir hizmetle iletişim kuramazlar” ifadelerini kullanıyor.

Ne Zaman Gerçekleştirilecek?

İnternetin sınırlandırılması işleminin 1 Nisan’dan önce gerçekleştirilmesi bekleniyor. Çünkü bu tarih, Rus milletvekillerinin “Dijital Ekonomi Ulusal Programı” adı verilen yasa tasarısında değişiklik tekliflerini vermeleri için son gün.

Kaynak: BBC

Teknoloji kategorisindeki diğer haberler için: http://k2haber.com.tr/category/teknoloji/

Bu İçerikler İlginizi Çekebilir

Bu İçerik İlginizi Çekebilir  Apple Sürücüsüz Araç Filosu Yüzde 27 Büyüme Gösterdi
reklâm
Yorum Yapmak İçin Tıklayın

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Teknoloji

Çin Mahkemelerinde ‘Yapay Zeka Yargıç’ Dönemi Başladı

yapay zeka yargıç çin

Çin Haber Ajansı Şinhua’da yer alan habere göre; başkent Pekin’de İnternet Mahkemesine bağlı çevrimiçi dava hizmeti merkezinde, yapay zeka hakimi içeren bir servis başlatıldı. Yapay Zeka Yargıç (AI Judge) adı verilen servisin dünyada türünün ilk olduğu belirtiliyor. Servis, davaların açılması ve işleme konulması gibi sıradan hukuksal işlemlerde kararlara yardımcı olması bekleniyor.

Yapay Zeka Yargıç adı verilen yazılımda, yargıcın sesi, yüz ifadeleri ve gerçek bir kişiye dayanan eylemleri bir kadın imajı ile sergileniyor.

Yapay Zeka İle Adliyelerdeki İş Yükünü Azaltmak Hedefleniyor

Yapay Zeka Yargıç modülü ile gerçek hakimlerin davalara daha fazla odaklanmaları, mevcut iş yükünün azaltılması ve mahkemelerin vereceği kararların etkinliğinin artırılması hedefleniyor.

Çin’deki İnternet Mahkemesi Nedir?

Çin’de uygulanan İnternet Mahkemesi, internet üzerinden işlenen suçlar ile Çin vatandaşlarının internet üzerinden yaptığı işlemlerde yaşadıkları sorunlarla ilgili başvuruları kabul ediyor.

İnternet Mahkemesinin, internet hukuku ve internette yapılan ticareti ilgilendiren konularda vatandaşlara çevrimiçi dava açma imkanı sağlıyor.

Yapay Zeka, Mesleklerin %57’sini Etkileyecek

2018 yılında Dünya Ekonomik Forumu’nda, yapay zeka alanındaki gelişmelerin 5 yıl içerisinde tüm mesleklerin %57’sinin etkileyeceği açıklanmıştı. Veri bilimi ve yapay zeka eksenindeki gelişmelerin, doktorluk ve avukatlık gibi garanti olarak bakılan meslekleri de etkileyeceği tahmin ediliyor.

Yapay zeka gelişmelerinden en şiddetli etkilenecek mesleklerin şoförlük, çiftçilik, postacılık, kargo teslimatçılığı, konfeksiyon çalışanları, iletişim operatörleri, fast-food aşçıları, mevsimlik/daimi tarım işçileri, veri girişi uzmanları, sekreterler, garsonlar, elektrik elektronik cihaz tamircileri, evrak dosyalama görevlileri/arşivciler, matbaa çalışanları, bilgisayar operatörleri, muayene memurları, kredi sorumluları vb. olduğu uzmanlar tarafından belirtiliyor.

Teknoloji kategorisindeki diğer haberler için: http://k2haber.com.tr/category/teknoloji/

Bu İçerikler İlginizi Çekebilir

Bu İçerik İlginizi Çekebilir  Türkiye ve Rusya'dan Venezuela Devlet Başkanı Maduro'ya Destek
Okumaya devam et