Connect with us

Teknoloji

Rusya, Altyapısını Test Etmek İçin İnternet Fişini Çekiyor

Rusya internet

Rusya, dijital olarak dünyanın geri kalanıyla bağlantısının kopması durumunda altyapısının nasıl çalışacağını test etmek için internet fişini çekmeye hazırlanıyor. Aslında Rusya bir savaş ya da siber saldırı sırasında neler yapılabileceğini görmek istiyor. Bu da beraberinde tartışmaları getiriyor.

Tüm Bir Ülkede İnternet Fişini Çekmek Mümkün Mü?

Aslında, internet dediğimiz şey büyük ölçüde fiziksel bir şey. Ülkeleri ağa bağlayan kabloların kesilmesi durumunda, internetin fişi çekilmiş oluyor. Geçtiğimiz yıllarda Moritanya’da bir trol teknesinin internete bağlayan ağları kopartması sonucunda, ülkede yaşayan 4 milyon insan iki gün internete girememişti.

Rusya’nın Amacı Nedir?

Kremlin’in amacı interneti tamamı ile kesmek değil, tam aksine internet hizmetini sürdürmek fakat içeri ya da dışarı veri akışını bloke etmek. Rus vatandaşları ve kurumları arasında paylaşılan verilerin, uluslararası internette dolaşıma girmeden ülke içerisinde tutulması. Hükümetlerin ya da üniversitelerin de intranet gibi sistemler ile benzer bir sistem kullandığı biliniyor. Bunu ülke genelinde gerçekleştirmek ise beraberinde birçok sorunu doğurabileceği belirtiliyor.

İnternet Topluluğu adlı kuruluşun Teknoloji Programı Müdürü Mat Ford, “Başarılı bir şekilde yapılırsa, Rusya’daki internet kullanıcıları, Rusya’nın ev sahipliği yaptığı internet içeriklerine ulaşabilir ve diğer kullanıcılarla iletişim kurabilir. Ancak, Rusya dışındaki herhangi bir hizmetle iletişim kuramazlar” ifadelerini kullanıyor.

Ne Zaman Gerçekleştirilecek?

İnternetin sınırlandırılması işleminin 1 Nisan’dan önce gerçekleştirilmesi bekleniyor. Çünkü bu tarih, Rus milletvekillerinin “Dijital Ekonomi Ulusal Programı” adı verilen yasa tasarısında değişiklik tekliflerini vermeleri için son gün.

Kaynak: BBC

Teknoloji kategorisindeki diğer haberler için: http://k2haber.com.tr/category/teknoloji/

Bu İçerikler İlginizi Çekebilir

Bu İçerik İlginizi Çekebilir  Güven Sak: Plastik Bankası Blockchain İle Denizleri Temizliyor
Okumaya devam et
reklâm
Yorum Yapmak İçin Tıklayın

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Ekonomi

İzmir’de İlk Kez Düzenleniyor: Proje Yönetim Zirvesi

PM Summit İzmir Dijital Dönüşüm

Her yıl dönemin beklenti ve trendlerine uygun bir temayı konu alarak Project Management Institute (PMI) Turkey Chapter tarafından İstanbul ve Ankara’da düzenlenen Proje Yönetim Zirvesi (PM Summit), İzmir’de ilk defa düzenleniyor. 6 Nisan 2019 tarihinde, Yaşar Üniversitesi Selçuk Yaşar Kampüsü’nde düzenlenecek zirve,“Dijital Dönüşüm” teması altında gerçekleştiriliyor.

PM Summit İzmir’de Süreyya Ciliv, Necip Özbey, Tolga Gören, Ercan Altuğ Yılmaz, Bahar Kayserioğlu, Olca Sürgevil Dalkılıç, Haluk Soyuer, Gürhan Zincircioğlu, Tolga Özsarı gibi konuşmacılar ve farklı konularda atölye çalışmaları ile dijital dönüşüm konusu işlenecek.

Proje Yöneticiliğini Ömer Sümbül’ün üstlendiği zirvede, “Dijital dönüşüm nedir? Hangi sektörlerde dönüşüm henüz başlamadı? Türkiye dijital dönüşümün neresinde? Tehdit altındaki mesleklerimiz neler? Dijitalleşen dünyada insanın yeri ne olacak? Organizasyonlarımız, iş süreçlerimiz, ilişkilerimiz ne ölçüde etkilenecek? Proje yönetimi ilkeleri ve standartları bu dönüşümde nasıl bir öneme sahip?” gibi dijital dönüşüme dair merak edilen sorulara yanıtlar aranacak.

Zirveye katılan Project Management Professional (PMP) sertifikası sahipleri 7 Project Deveopment Unit (PDU) kazanacaklar.

Zirve Programı şu şekilde:

Zirveye kayıt yaptırmak için: http://www.pmi.org.tr/summit/izmir2019

Teknoloji kategorisindeki diğer haberler için: http://k2haber.com.tr/category/teknoloji/

Ekonomi kategorisindeki diğer haberler için: http://k2haber.com.tr/category/ekonomi/

Okumaya devam et