Connect with us

Teknoloji

Rusya, Altyapısını Test Etmek İçin İnternet Fişini Çekiyor

Rusya internet

Rusya, dijital olarak dünyanın geri kalanıyla bağlantısının kopması durumunda altyapısının nasıl çalışacağını test etmek için internet fişini çekmeye hazırlanıyor. Aslında Rusya bir savaş ya da siber saldırı sırasında neler yapılabileceğini görmek istiyor. Bu da beraberinde tartışmaları getiriyor.

Tüm Bir Ülkede İnternet Fişini Çekmek Mümkün Mü?

Aslında, internet dediğimiz şey büyük ölçüde fiziksel bir şey. Ülkeleri ağa bağlayan kabloların kesilmesi durumunda, internetin fişi çekilmiş oluyor. Geçtiğimiz yıllarda Moritanya’da bir trol teknesinin internete bağlayan ağları kopartması sonucunda, ülkede yaşayan 4 milyon insan iki gün internete girememişti.

Rusya’nın Amacı Nedir?

Kremlin’in amacı interneti tamamı ile kesmek değil, tam aksine internet hizmetini sürdürmek fakat içeri ya da dışarı veri akışını bloke etmek. Rus vatandaşları ve kurumları arasında paylaşılan verilerin, uluslararası internette dolaşıma girmeden ülke içerisinde tutulması. Hükümetlerin ya da üniversitelerin de intranet gibi sistemler ile benzer bir sistem kullandığı biliniyor. Bunu ülke genelinde gerçekleştirmek ise beraberinde birçok sorunu doğurabileceği belirtiliyor.

İnternet Topluluğu adlı kuruluşun Teknoloji Programı Müdürü Mat Ford, “Başarılı bir şekilde yapılırsa, Rusya’daki internet kullanıcıları, Rusya’nın ev sahipliği yaptığı internet içeriklerine ulaşabilir ve diğer kullanıcılarla iletişim kurabilir. Ancak, Rusya dışındaki herhangi bir hizmetle iletişim kuramazlar” ifadelerini kullanıyor.

Ne Zaman Gerçekleştirilecek?

İnternetin sınırlandırılması işleminin 1 Nisan’dan önce gerçekleştirilmesi bekleniyor. Çünkü bu tarih, Rus milletvekillerinin “Dijital Ekonomi Ulusal Programı” adı verilen yasa tasarısında değişiklik tekliflerini vermeleri için son gün.

Kaynak: BBC

Teknoloji kategorisindeki diğer haberler için: http://k2haber.com.tr/category/teknoloji/

Bu İçerikler İlginizi Çekebilir

Bu İçerik İlginizi Çekebilir  Türkiye ve Rusya'dan Venezuela Devlet Başkanı Maduro'ya Destek
Okumaya devam et
reklâm
Yorum Yapmak İçin Tıklayın

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Ekonomi

Türkiye İnovasyon Haftası 3-4 Mayıs 2019’da İstanbul Kongre Merkezi’nde

Türkiye İnovasyon Haftası

“Türkiye İnovasyon Haftası”, Ticaret Bakanlığı koordinasyonu ile Türkiye İhracatçılar Meclisi tarafından 3-4 Mayıs 2019 tarihlerinde İstanbul Kongre Merkezi’nde düzenlenecek.

2012 yılından itibaren T.C. Ticaret Bakanlığı koordinasyonuyla, Türkiye İhracatçılar Meclisi tarafından düzenlenen Türkiye İnovasyon Haftası; global şirketlerin üst düzey yöneticilerinden, inovasyonun fikir liderlerine, yaratıcı fikirleri ve global bakış açılarıyla sektörlerini ileriye taşıyan girişimcilerden gençleri destekleyen yatırımcılara, akademisyenlerden öğrencilere, Türkiye’nin önde gelen şirketlerinin yöneticilerinden kamunun en üst düzey temsilcilerine kadar inovasyona dokunan tüm paydaşları bir araya getiriyor.

Türkiye’nin en yenilikçi ve büyük kurumlarından TEB, THY, Turkcell, Arçelik ve İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin stratejik partnerliğinde bu yıl 7.’si düzenlenecek olan Türkiye İnovasyon Haftası’nda yine birbirinden çarpıcı konular ele alınacak.

Refik Anadol / Yönetmen, Chris Barton / Shazam Kurucu Ortağı, Marcus East / National Geographic CTO, Toomas Hendrik Ilves / Estonya Eski Devlet Başkanı, Kevin J. Debruin / NASA Eski Füze Mühendisi’nin ana konuşmacılar olduğu etkinlikte; Prof. Dr. Haluk GÖRGÜN /ASELSAN Genel Müdürü, Dr. R. Erdem ERKUL / Microsoft Türkiye Kamu Sektörü ve Yatırımlarından Sorumlu GMY, Dr. Soner CANKO / Bankalararası Kart Merkezi Genel Müdürü ve Prof. Dr. Temel KOTİL / Türk Havacılık ve Uzay Sanayii Genel Müdürü gibi isimler de konuşmacı olarak yer alıyor.

Katılımın ücretsiz olduğu etkinliğe kayıt yaptırmak için: https://www.turkiyeinovasyonhaftasi.com/tr/ziyaretci-kayit

Teknoloji kategorisindeki diğer haberler için: http://k2haber.com.tr/category/teknoloji/

Bu İçerik İlginizi Çekebilir  Apple Sürücüsüz Araç Filosu Yüzde 27 Büyüme Gösterdi
Okumaya devam et