Connect with us

Teknoloji

ABD – Çin Ticaret Savaşı: Facebook’tan Huawei’ye Yaptırım

facebook huawei

Amerika Birleşik Devletleri ve Çin Halk Cumhuriyeti arasındaki ticaret savaşının göstergesi haline gelen Huawei gerilimine, bir başka boyut daha eklendi. Google’ın Huawei ile ilişkilerini sonlandırmasının ardından, ses getirecek bir yaptırım haberi daha geldi. Facebook, Huawei için yaptırım kararı aldı.

Facebook Yüklü Halde Olmayacak

Android işletim sistemlerinin kullanıldığı mobil cihazlarda yüklü olarak gelen Facebook ve Messenger uygulaması artık yüklü halde olmayacak. Bundan böyle Huawei’ye ait bir mobil cihaz aldığınızda, Facebook ürünlerini yüklü halde göremeyeceksiniz.

Ambargo Yeni Modellerle De Sınırlı Değil

Üstelik Facebook tarafından uygulanan bu ambargo, Huawei cihazlarının son modelleriyle sınırlı kalmayacak. Bundan böyle hali hazırda piyasada mevcut olan mobil cihazlar da Facebook’un ürünlerinden arınmış şekilde olacak.

Facebook tarafından alınan bu tartışmalı kararın ardından gözler Twitter’a çevrildi. Şuan için konuya ilişkin herhangi bir açıklama yapmayan şirketin Huawei’ye bir yaptırım uygulayıp uygulamayacağı merak konusu.

İnternet Odaklı Bir Şirketten İlk Yaptırım

Huawei ile şirketler arasında yaşanan problemlerin ardından şimdiye kadar ilişkilerini askıya alan firmalar arasında Google’dan ARM’ye kadar birçok teknoloji lideri bulunuyor. Facebook’un bu kararının ardından ilk defa internet odaklı bir platform, Huawei ile ilişkilerini sınırlandırmış bulunuyor.

Huawei Ne Zaman Kuruldu? Piyasadaki Durumu Nedir?

Huawei, Çin’in en büyük, dünyanın en büyük ikinci akıllı telefon üreticisi. 1987 yılında eski bir subay olan Ren Zhengfei tarafından kuruldu.

Huawei, 2018 yılında Apple’ı da geçerek, dünyada en çok satış yapan ikinci akıllı telefon üreticisi konumuna yükselmişti. Piyasada liderliği halen Samsung sürdürüyor.

‘Dünyanın En Değerli 500 Markası-Global 500-2019’ araştırmasına göre Çinli teknoloji devinin marka değeri 62,3 milyar dolara yükseldi. Brand Finance değerlendirmesine göre 2017’de 25,2 milyar dolarla en değerli şirketler sıralamasında 39’uncu sırada yer alan Huawei, 2018’de 38 milyar dolarla 25’inciliğe, 2019’da da 62,3 milyar dolarla 12’nciliğe yükseldi. Huawei böylece 3 yılda marka değerini yüzde 147 artırırken, uzmanlar bu yıl şirketin 100 milyar dolar sınırını geçebileceği tahmin ediliyor.

Bu İçerik İlginizi Çekebilir  Dünya Voleybol Şampiyonası: Türkiye 0 – Çin 3

Özellikle 2020’den sonra 5G teknolojisini yakalayamayan şirketlerin Nokia gibi piyasadan silineceği beklenirken, 2019’da 5G yarışının daha da sert geçmesi bekleniyor. Huawei’nin 5G konusundaki başarıları, 20 milyar dolara ulaşan AR-GE yatırımları özellikle Batılı şirketler tarafından önemli bir risk olarak değerlendiriliyor.

Huawei Ne Demek?

Huawei isminin Çince yazılışının ilk karakteri olan “华” harfi, çiçek anlamına geliyor ama aynı zamanda Çin veya Çinli anlamlarına da geliyor. İkinci karakter olan “为” ise başarı anlamını taşıyor. Yani Huawei, “Çin’in başarısı” gibi bir anlama sahiptir. Şirketin logosundaki çiçek de ilk harften esinlenerek tasarlanmıştır.

Teknoloji kategorisindeki diğer haberler için: http://k2haber.com.tr/category/teknoloji/

reklâm
Yorum Yapmak İçin Tıklayın

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Startup

Türkiye’nin En Büyük Teknoloji Etkinliği TEKNOFEST Başladı

teknofest istanbul 2019

Türkiye’nin en büyük teknoloji etkinliği TEKNOFEST İstanbul Havacılık, Uzay ve Teknoloji Festivali (TEKNOFEST İstanbul) başladı.

Türkiye Teknoloji Takımı Vakfı (T3 Vakfı) ile Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı öncülüğünde, ülkenin önemli kurum ve firmalarının destekleriyle Atatürk Havalimanı’nda düzenlenen festival, bugün itibariyle ziyaretçilerine kapılarını açtı. 22 Eylül’e kadar sürecek festivalin yarışma ayağında, 2000 takım mücadele edecek ve toplamda 3 milyon liranın üzerinde ödül dağıtılacak.

Festival kapsamında, Dikey Rüzgar Tüneli, Gök Bilim Planetaryum, Bilim Seferberliği Planetaryumu, Hava Araçları Sergisi, Kara Araçları Sergisi etkinlikleri düzenlenecek.

Eğitici ve eğlence atölyelerine yer verilecek festivalde, “Uzay Taşıtları, Tarih Öncesi Dönemin İzleri”, “Roketimi Tasarlıyorum”, “Desenli Kanatlar”, “Havacılık ve Uzay”, “Nanoteknoloji”, “Enerji Teknolojileri”, “Elektronik Programlama”, “Robotik Kodlama”, “Mobil Uygulama ve Programlama” konularında atölye çalışmaları gerçekleştirilecek.

World Drone Cup kapsamında birçok ülkeden yarışmacıyı ağırlayacak festivalde, savaşan İHA gösteri uçuşları yapılacak.

Girişimciler Take Off İstanbul Uluslararası Girişim Zirvesi’nde Buluşuyor

Teknofest İstanbul Havacılık ve Teknoloji Festivali kapsamında bu sene ikincisi düzenlenen Take Off İstanbul Uluslararası Girişim Zirvesi’nde uluslararası güçlü girişimler, yatırımcılar, mentorlar ve kurumsal firmalar 16-19 tarihlerinde bir araya geliyor.

Festival kapsamında düzenlenecek olan Uluslararası Girişim Zirvesi’nde, yerli teknoloji girişimlerinin yanısıra uluslararası girişimler de yer alacak ve ürün ve hizmetlerini teknoloji satın alan şirketler ve yatırımcılara sunma imkanı yakalayacak.

Detaylı bilgi ve program için: https://takeoffistanbul.com/

Cezeri Uçan Araba İlk Kez Festivalde Görücüye Çıkacak

Türk Havacılık ve Uzay Sanayii, 5’inci nesil savaş uçağı Milli Muharip Uçak’ın birebir modelini Türkiye’de ilk kez festivalde sergileyecek. TUSAŞ tarafından üretilen Atak helikopteri ve yeni nesil temel eğitim uçağı Hürkuş, festivalde uçuş gösterisi yapacak. Şirket ayrıca genel maksat helikopteri Gökbey, insansız hava araçları Anka ve Aksungur, jet eğitim ve hafif taarruz uçağı Hürjet ile Ağır Sınıf Taarruz Helikopteri’ni sergileyecek.

Bu İçerik İlginizi Çekebilir  Çin'den ABD'ye: Boğazımızda Bıçak Varken, Nasıl Görüşelim?

Baykar, Bayraktar Akıncı Taarruzi İnsansız Hava Aracı (TİHA) ve Cezeri Uçan Araba’yı ilk kez festivalde görücüye çıkaracak. Ayrıca, Bayraktar TB2 İHA da ziyaretçilere açılacak.

BMC’nin yeni geliştirdiği pikap da ilk kez festivalde görülebilecek.

Festivalde ayrıca Solo Türk, Türk Yıldızları, Rusya’dan Su-30, Su-35, MC-21 yolcu ve yangın söndürme uçakları, Kara Kuvvetleri Komutanlığı, Emniyet Genel Müdürlüğü, Jandarma Genel Komutanlığı envanterindeki çeşitli hava araçları, sivil uçaklar ve Redbull uçuş gösterileri yapacak. Festivalin statik alanında sergilenecek hava araçları arasında Antonov AN-178 tipi uçak da yer alacak.

TEKNOFEST İstanbul T3 Vakfı ve Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı Öncülüğünde Gerçekleştiriliyor

TEKNOFEST İstanbul, Türkiye’nin millî teknoloji hamlesini gerçekleştirmesi ve teknoloji üreten bir topluma dönüşmesini temel hedefi olarak benimseyen Türkiye Teknoloji Takımı Vakfı (T3 Vakfı) ve T.C. Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı öncülüğünde, Türkiye’nin önemli kurum ve firmalarının destekleriyle düzenleniyor.

T3 Girişim Merkezi (T3GM) çalışmaları kapsamında ise, teknoloji girişimlerine kuluçka ve hızlandırma merkezlerinde teknik ve lojistik destekler ile girişim yatırım fonları yoluyla sermaye destekleri sağlanmasına yönelik faaliyetler gerçekleştiriliyor. T3 Vakfı, 2023 yılına dek 1001 Teknoloji Takımını ve 1001 Teknoloji Girişimini desteklemeyi hedefliyor.

Teknoloji kategorisindeki diğer haberler için: http://k2haber.com.tr/category/teknoloji/

Okumaya devam et