Connect with us

Teknoloji

ABD – Çin Ticaret Savaşı: Facebook’tan Huawei’ye Yaptırım

facebook huawei

Amerika Birleşik Devletleri ve Çin Halk Cumhuriyeti arasındaki ticaret savaşının göstergesi haline gelen Huawei gerilimine, bir başka boyut daha eklendi. Google’ın Huawei ile ilişkilerini sonlandırmasının ardından, ses getirecek bir yaptırım haberi daha geldi. Facebook, Huawei için yaptırım kararı aldı.

Facebook Yüklü Halde Olmayacak

Android işletim sistemlerinin kullanıldığı mobil cihazlarda yüklü olarak gelen Facebook ve Messenger uygulaması artık yüklü halde olmayacak. Bundan böyle Huawei’ye ait bir mobil cihaz aldığınızda, Facebook ürünlerini yüklü halde göremeyeceksiniz.

Ambargo Yeni Modellerle De Sınırlı Değil

Üstelik Facebook tarafından uygulanan bu ambargo, Huawei cihazlarının son modelleriyle sınırlı kalmayacak. Bundan böyle hali hazırda piyasada mevcut olan mobil cihazlar da Facebook’un ürünlerinden arınmış şekilde olacak.

Facebook tarafından alınan bu tartışmalı kararın ardından gözler Twitter’a çevrildi. Şuan için konuya ilişkin herhangi bir açıklama yapmayan şirketin Huawei’ye bir yaptırım uygulayıp uygulamayacağı merak konusu.

İnternet Odaklı Bir Şirketten İlk Yaptırım

Huawei ile şirketler arasında yaşanan problemlerin ardından şimdiye kadar ilişkilerini askıya alan firmalar arasında Google’dan ARM’ye kadar birçok teknoloji lideri bulunuyor. Facebook’un bu kararının ardından ilk defa internet odaklı bir platform, Huawei ile ilişkilerini sınırlandırmış bulunuyor.

Huawei Ne Zaman Kuruldu? Piyasadaki Durumu Nedir?

Huawei, Çin’in en büyük, dünyanın en büyük ikinci akıllı telefon üreticisi. 1987 yılında eski bir subay olan Ren Zhengfei tarafından kuruldu.

Huawei, 2018 yılında Apple’ı da geçerek, dünyada en çok satış yapan ikinci akıllı telefon üreticisi konumuna yükselmişti. Piyasada liderliği halen Samsung sürdürüyor.

‘Dünyanın En Değerli 500 Markası-Global 500-2019’ araştırmasına göre Çinli teknoloji devinin marka değeri 62,3 milyar dolara yükseldi. Brand Finance değerlendirmesine göre 2017’de 25,2 milyar dolarla en değerli şirketler sıralamasında 39’uncu sırada yer alan Huawei, 2018’de 38 milyar dolarla 25’inciliğe, 2019’da da 62,3 milyar dolarla 12’nciliğe yükseldi. Huawei böylece 3 yılda marka değerini yüzde 147 artırırken, uzmanlar bu yıl şirketin 100 milyar dolar sınırını geçebileceği tahmin ediliyor.

Özellikle 2020’den sonra 5G teknolojisini yakalayamayan şirketlerin Nokia gibi piyasadan silineceği beklenirken, 2019’da 5G yarışının daha da sert geçmesi bekleniyor. Huawei’nin 5G konusundaki başarıları, 20 milyar dolara ulaşan AR-GE yatırımları özellikle Batılı şirketler tarafından önemli bir risk olarak değerlendiriliyor.

Huawei Ne Demek?

Huawei isminin Çince yazılışının ilk karakteri olan “华” harfi, çiçek anlamına geliyor ama aynı zamanda Çin veya Çinli anlamlarına da geliyor. İkinci karakter olan “为” ise başarı anlamını taşıyor. Yani Huawei, “Çin’in başarısı” gibi bir anlama sahiptir. Şirketin logosundaki çiçek de ilk harften esinlenerek tasarlanmıştır.

Teknoloji kategorisindeki diğer haberler için: http://k2haber.com.tr/category/teknoloji/

reklâm
Yorum Yapmak İçin Tıklayın

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Teknoloji

Elon Musk, Mars’ta Koloni Kurmak İçin Nelerin Gerektiğini Açıkladı

mars'a koloni elon musk spacex

SpaceX uzay taşımacılığı şirketinin sahibi Elon Musk, Mars’a koloni kurulması için nelerin gerektiğini Twitter hesabından paylaştı. Elon Musk’ın yaptığı açıklamalara göre, Mars’ta serbest bir şekilde çalışabilecek bir yerleşim biriminin inşası için yaklaşık bin Starship gemisi ve en az bir milyon ton kaynak ve ekipman gönderilmesi gerekiyor.

Musk, Dünya ile Mars’ın uçuş için uygun mesafeye yılda iki kez yaklaştıklarından, kaynak naklinin yaklaşık 20 yıl alacağını belirtti. Musk, her bir seferin SpaceX’e iki milyon dolara mal olacağını da sözlerine ekledi.

Koloni kurmak için kullanılması planlanan Starship’in prototipini daha önce başarıyla test etmişti. Starship’in ilk test örneği olan Starhopper 150 metreye kadar yükselerek bir dakika süren uçuştan sonra yere dikey iniş yapmıştı.

Teknoloji kategorisindeki diğer haberler için: http://k2haber.com.tr/category/politika/

Okumaya devam et