Connect with us

Startup

İyzico, PayU Tarafından 165 Milyon Dolara Satın Alındı

iyzico barbaros özbuğutu

Türkiye’nin önemli FinTech girişimlerinden biri olan iyzico, PayU tarafından 165 milyon dolara satın alındı.

Webrazzi’den Arden Pabuçciyan’ın haberine göre, 6 yıl önce Barbaros Özbuğutu ve Tahsin Işın tarafından kurulan iyzico, PayU tarafından 165 milyon dolara satın alındı. PayU GPO (Global Payment Organization) CEO’su Mario Shiliashki PayU’nun yerel piyasalardaki konumunu sağlamlaştırma ve faaliyet gösterdikleri hızlı büyüyen tüm pazarlarda bir numaralı ödeme sağlayıcısı olma hedefi kapsamında iyzico’yu bünyelerine kattıklarını dile getirdi. Shiliashki, iyzico kurucuları Barbaros ve Tahsin ile beraber tüm iyzico takımının PayU ekibine katılmasından dolayı çok mutlu olduklarını da paylaştı.

Özbuğutu: Hedefimiz Türkiye’nin En Büyük 5 Finans Şirketi Arasına Girmek

Barbaros Özbuğutu, bugünün iyzico için yeni bir dönemin başlangıcı olduğunu ve 2013 yılında ortağı Tahsin’le iyzico’yu Türkiye’nin her yerindeki KOBİ’lerin online ödeme almasını mümkün kılmak hedefi ile kurduklarını paylaştı. 3 kişi olarak başladıkları bu hayalin 150 kişilik bir ekibe, milyarlarca liralık işlem hacmine sahip, ülkemizin e-ihracat menzilini 1,5 katına çıkaran Türkiye’nin en başarılı teknoloji şirketlerinden birine dönüştüğünün altını çizen Özbuğutu, iyzico olarak hedeflerinin Türkiye’de ve bulundukları bölgede finansal hizmetleri herkes için daha ulaşılabilir kılmak ve bu sayede Türkiye’nin en büyük 5 finans şirketi arasına girmek olduğunu belirtti.

28 Milyon Dolar Değerinde Yatırım Almıştı

Wired UK tarafından İstanbul’un en gözde 10 girişimi arasında gösterilen ve Money 20/20 Asya‘da önde gelen 100 FinTech şirketi arasında yer alan iyzico daha önce IFC, Vostok Emerging Finance, Amadeus Capital Partners, 212, Pachicle Invest, Speedinvest ve Beenos Partners’tan toplamda 28 milyon dolar değerinde yatırım almıştı.

Barbaros Özbuğutu ve Tahsin Işın şirket yönetimindeki görevlerine devam ederken aynı ekip, PayU’nun Türkiye operasyonlarını devralacak.

Yapılan satın alma anlaşmasının, düzenleyici ve denetleyici kurumların onayına istinaden önümüzdeki aylar içerisinde tamamlanması bekleniyor.

Bu satın alma ile birlikte PayU’nun Avrupa, Ortadoğu ve Afrika (EMEA) bölgesi içerisinde Polonya’dan sonraki en büyük ikinci pazarı Türkiye oldu.

Startup kategorisindeki diğer haberler için: http://k2haber.com.tr/category/startup/

reklâm
Yorum Yapmak İçin Tıklayın

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Startup

TÜBİTAK BiGGinner 2020 Dönemi Başvuruları Başladı

tübitak bigginner

Teknoloji tabanlı ve yenilikçi iş fikri sahibi girişimcilere 200.000 TL hibe desteği verilen TÜBİTAK 1512 BİGG Programı’nın resmi yürütücüsü BiGGinner 2020 dönemi başvuruları başladı. Son başvuru tarihi 17 Ocak 2020.

Sabancı Üniversitesi Inovent A.Ş., TÜBİTAK tarafından 1512 Bireysel Genç Girişimci Destekleme Programı kapsamında teknolojik iş fikri sahibi girişimcilerin iş fikirlerinin toplanması, desteklenmesi ve değerlendirilmesi ile ön değerlendirmeyi geçen girişimcilere yönelik ön kuluçka ve mentörlük desteklerinin verilmesi amacıyla görevlendirilen resmi uygulayıcı kuruluş olarak BiGGinner programını yürütmektedir.

Tanıtım Etkinliği 8 Ocak’ta

TÜBİTAK 1512 BiGG ve BiGGinner programının tanıtılacağı ve girişimcilerin süreç hakkında bilgilendirileceği bu etkinlik, teknoloji tabanlı iş fikri sahibi herkesin katılımına açıktır. Etkinlik, 8 Ocak Çarşamba akşamı saat 18:30-20:30 arası Kolektif House Levent’te gerçekleştirilecektir.

Program Başvuruları Açık

Herhangi bir şirkette ortaklığı bulunmayan, en az lisans son sınıf öğrencisi olan ve teknoloji tabanlı iş fikrini hayata geçirirken kendine hız verecek paraya ihtiyacı olan genç girişimcileri TÜBİTAK’ın 200.000 TL hibe destekli programına başvuru yapabilir.

Öncelikli Alanlar: Enerji ve Temiz Çevre Teknolojileri, Dijital Teknolojiler ve IoT, Akıllı Ulaşım ve Akıllı Şehirler, Sağlık ve Biyoteknoloji

Başvuru yapmak için: https://www.bigginner.com/basvur

Startup kategorisindeki diğer haberler için: http://k2haber.com.tr/category/startup/

Okumaya devam et