Connect with us

Startup

İyzico, PayU Tarafından 165 Milyon Dolara Satın Alındı

iyzico barbaros özbuğutu

Türkiye’nin önemli FinTech girişimlerinden biri olan iyzico, PayU tarafından 165 milyon dolara satın alındı.

Webrazzi’den Arden Pabuçciyan’ın haberine göre, 6 yıl önce Barbaros Özbuğutu ve Tahsin Işın tarafından kurulan iyzico, PayU tarafından 165 milyon dolara satın alındı. PayU GPO (Global Payment Organization) CEO’su Mario Shiliashki PayU’nun yerel piyasalardaki konumunu sağlamlaştırma ve faaliyet gösterdikleri hızlı büyüyen tüm pazarlarda bir numaralı ödeme sağlayıcısı olma hedefi kapsamında iyzico’yu bünyelerine kattıklarını dile getirdi. Shiliashki, iyzico kurucuları Barbaros ve Tahsin ile beraber tüm iyzico takımının PayU ekibine katılmasından dolayı çok mutlu olduklarını da paylaştı.

Özbuğutu: Hedefimiz Türkiye’nin En Büyük 5 Finans Şirketi Arasına Girmek

Barbaros Özbuğutu, bugünün iyzico için yeni bir dönemin başlangıcı olduğunu ve 2013 yılında ortağı Tahsin’le iyzico’yu Türkiye’nin her yerindeki KOBİ’lerin online ödeme almasını mümkün kılmak hedefi ile kurduklarını paylaştı. 3 kişi olarak başladıkları bu hayalin 150 kişilik bir ekibe, milyarlarca liralık işlem hacmine sahip, ülkemizin e-ihracat menzilini 1,5 katına çıkaran Türkiye’nin en başarılı teknoloji şirketlerinden birine dönüştüğünün altını çizen Özbuğutu, iyzico olarak hedeflerinin Türkiye’de ve bulundukları bölgede finansal hizmetleri herkes için daha ulaşılabilir kılmak ve bu sayede Türkiye’nin en büyük 5 finans şirketi arasına girmek olduğunu belirtti.

28 Milyon Dolar Değerinde Yatırım Almıştı

Wired UK tarafından İstanbul’un en gözde 10 girişimi arasında gösterilen ve Money 20/20 Asya‘da önde gelen 100 FinTech şirketi arasında yer alan iyzico daha önce IFC, Vostok Emerging Finance, Amadeus Capital Partners, 212, Pachicle Invest, Speedinvest ve Beenos Partners’tan toplamda 28 milyon dolar değerinde yatırım almıştı.

Barbaros Özbuğutu ve Tahsin Işın şirket yönetimindeki görevlerine devam ederken aynı ekip, PayU’nun Türkiye operasyonlarını devralacak.

Yapılan satın alma anlaşmasının, düzenleyici ve denetleyici kurumların onayına istinaden önümüzdeki aylar içerisinde tamamlanması bekleniyor.

Bu İçerik İlginizi Çekebilir  Yenilikçi Genç Girişimcilere TÜBİTAK’tan 150.000 TL Hibe

Bu satın alma ile birlikte PayU’nun Avrupa, Ortadoğu ve Afrika (EMEA) bölgesi içerisinde Polonya’dan sonraki en büyük ikinci pazarı Türkiye oldu.

Startup kategorisindeki diğer haberler için: http://k2haber.com.tr/category/startup/

reklâm
Yorum Yapmak İçin Tıklayın

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Startup

4. Dönem Ulukaya Girişimi Başvuruları Açıldı: Son Tarih 8 Aralık

hamdi ulukaya girişimi

Hamdi Ulukaya Girişimi 4. Dönem destek başvuruları başladı. Adaylar, Girişimci Adayı ve Startup Destek Programları olmak üzere iki ayrı programa 8 Aralık’a kadar başvuruda bulunabilecekler.

Chobani’nin kurucusu Hamdi Ulukaya’nın Türkiye’deki girişimcileri desteklemek amacıyla kurduğu Hamdi Ulukaya Girişimi (HUG), belirlenen Girişimci Adayları ve Startupları Türkiye’deki hedef belirleme toplantılarının ardından, New York Üniversitesi ve Chobani Kuluçka Merkezi’nde düzenlenecek girişimcilik seminerlerine katacak.

Hamdi Ulukaya Kimdir?

New York’un kuzeyinde kapatılmış olan bir yoğurt fabrikasını satın aldı ve beş yıldan kısa sürede yıllık satışlarını sıfırdan 1 milyar doların üzerine çıkararak Chobani’yi ABD’nin en hızlı büyüyen markası yaptı. Fast Company tarafından açıklanan “2017 Dünyanın En Yenilikçi Şirketleri” listesinde Chobani, hem “Gıda” hem de “Sosyal Fayda” kategorilerinde ilk sırada yer aldı. Chobani aynı zamanda Fortune tarafından tüm sektörleri kapsayan “Dünyayı Değiştiren Şirketler” listesinde yer aldı.

Chobani, kuruluşundan itibaren kârının bir bölümünü hayırsever faaliyetlere aktarıyor. Bu misyonu daha da ileriye götürmek için, Ulukaya, gıda sektöründe yer alan ve sosyal faydaya önem veren girişimcilere destek vermek amacıyla “Chobani Incubator”ı (Chobani Kuluçka Merkezi) 2016 yılında kurdu. 2017 yılında, Türkiye’deki girişimcilik ekosistemine katkı sağlamak amacıyla “Hamdi Ulukaya Girişimi”ni kurdu.

Girişimci Adayı Destek Programı başvurusu için: https://nyu.qualtrics.com/jfe/form/SV_e5LdHRDYVafFcFf

Startup Destek Programı başvurusu için: https://nyu.qualtrics.com/jfe/form/SV_d1kaMEZqcl1cbeR

Startup kategorisindeki diğer haberler için: http://k2haber.com.tr/category/startup/

Bu İçerik İlginizi Çekebilir  Hamdi Ulukaya Girişimi Destek Programı Başvuruları Başladı
Okumaya devam et