Connect with us

Ekonomi

Şubat Ayı Rakamları Açıklandı: Enflasyon Yüzde 12.37’ye Yükseldi

tuik mayıs tüfe fiyat endeksi

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK), 2020 Şubat tüketici fiyat endeksi ve yurt içi üretici fiyat endeksini açıkladı. 2020 yılı Şubat ayında bir önceki aya göre yüzde 0.35, bir önceki yılın aralık ayına göre yüzde 1.71, bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 12.37 ve on iki aylık ortalamalara göre yüzde 13.94 artış gerçekleşti.

En Yüksek Artış Alkollü İçecekler ve Tütün Grubunda

Bir önceki yılın aynı ayına göre artışın düşük olduğu diğer ana gruplar sırasıyla, yüzde 5.98 ile giyim ve ayakkabı, yüzde 6.01 ile eğlence ve kültür ve yüzde 7.36 ile ev eşyası oldu.

Buna karşılık, bir önceki yılın aynı ayına göre artışın yüksek olduğu ana gruplar ise sırasıyla, yüzde 40.15 ile alkollü içecekler ve tütün, yüzde 16.44 ile çeşitli mal ve hizmetler ve yüzde 15.31 ile konut oldu.

Aylık En Yüksek Azalış Yüzde 4.83 İle Giyim ve Ayakkabı Grubunda

Ana harcama grupları itibarıyla 2020 yılı Şubat ayında azalış gösteren diğer gruplar ise, yüzde 1.34 ile alkollü içecekler ve tütün, yüzde 0.38 ile ulaştırma ve yüzde 0.22 ile haberleşme oldu.

Buna karşılık, ana harcama grupları itibarıyla 2020 yılı Şubat ayında artışın yüksek olduğu gruplar ise sırasıyla, yüzde 2.33 ile gıda ve alkolsüz içecekler, yüzde 2.03 ile sağlık ve yüzde 0.86 ile eğitim oldu.

Şubat 2020’de, endekste kapsanan 418 maddeden, 146 maddenin ortalama fiyatında düşüş gerçekleşirken, 24 maddenin ortalama fiyatında değişim olmadı. 248 maddenin ortalama fiyatında ise artış gerçekleşti.

Yurt İçi Üretici Fiyat Endeksi

Yİ-ÜFE (2003=100) 2020 yılı Şubat ayında bir önceki aya göre yüzde 0.48, bir önceki yılın aralık ayına göre yüzde 2.33, bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 9.26 ve on iki aylık ortalamalara göre yüzde 14.18 artış gösterdi.

Sanayinin dört sektörünün yıllık değişimleri; madencilik ve taşocakçılığında yüzde 12,26, imalatta yüzde 8.52, elektrik, gaz üretimi ve dağıtımında yüzde 19.24, su temininde yüzde 5.27 artış olarak gerçekleşti.

Ana sanayi gruplarının yıllık değişimleri; ara malında yüzde 6.46, dayanıklı tüketim malında yüzde 10.40, dayanıksız tüketim malında yüzde 12.77, enerjide yüzde 12.34, sermaye malında yüzde 9.55 artış olarak gerçekleşti.

Ekonomi kategorisindeki diğer haberler için: http://k2haber.com.tr/category/ekonomi/

reklâm
Yorum Yapmak İçin Tıklayın

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Ekonomi

EPDK’ya Büyük Tepki: ‘Vatandaş Can Derdinde, EPDK Fatura!’

epdk

Enerji Piyasası Düzenleme Kurulu (EPDK), koronavirüs salgını nedeniyle elektrik ve doğalgaz faturaları için 3 ay süreyle sayaç okuması yapılmayacağını açıkladı. Mevcut fatura borçlarının ise geçmiş kullanıma göre düzenleneceği belirtildi. Karara, aralarında milletvekillerinin de yer aldığı çok sayıda kişi sosyal medya üzerinden tepki gösterdi.

Akın: Vatandaş Can Derdinde, EPDK Fatura!

CHP Balıkesir Milletvekili Ahmet Akın, EPDK kararına sert tepki gösterdi. Akın, “EPDK tarafından korunan ve tek kollanan 72 doğalgaz ve 21 de elektrik şirketi. Vatandaşı ve çalışanları korumanın tek yolu doğalgaz ve elektriğin ücretsiz verilmesidir. Böylelikle fatura kesmek gibi bir zahmete de katlanılmaz. Vatandaş can derdinde EPDK fatura!” ifadelerini kullandı.

Gürer: Üç Ay Süreyle Elektrik ve Doğalgaz Faturaları Alınmasın

CHP Niğde Milletvekili Ömer Fethi Gürer karara “Her kesim daralırken özel elektrik ve doğalgaz şirketleri de virüs için fedakarlık yapsın. Üç ay süreyle elektrik ve doğalgaz faturaları vatandaştan alınmasın. Üç ay sonrası yıl sonuna kadar elektrik ve doğalgaz vergileri kaldırılsın” diyerek tepki gösterdi.

Sönmez: Doğacak Mağduriyetler Düşünüldü Mü?

Ekonomist Mustafa Sönmez de “Diyelim kafe, berber sahibiyim, diyelim anneme taşındım, 3 ay hiç doğal gaz, elektrik kullanmadım, sen nasıl eskiden kullandığım miktar üstünden fatura kesersin? Bu gibi durumlardan doğacak mağduriyetler düşünüldü mü?” ifadelerini kullandı.

Kabaş: Ocak’ta Ödediğim Doğalgaz Faturasını Umarım Haziran İçin Geçerli Saymazlar!

Gazeteci Sedef Kabaş da, “Ocak’ta ödediğim doğalgaz faturasını umarım Haziran için geçerli saymazlar!” temennisinde bulundu.

Oğan: Bu Karar Alenen Fırsatçılıktır

Sinan Oğan da karara tepki göstererek, “Esnaf dükkanını kapatmış, öğrenci memleketine gitmiş evde herhangi bir tüketimi yok, üretim durmuş, yeni abone olanlar var vs. 3 ay fatura bedeli almasanız ne olur? Bu karar alanen fırsatçılıktır!” şeklinde paylaşım yaptı.

İLGİLİ HABER – Ünlü Profesör Daron Acemoğlu Uyardı: Kriz Katlanarak Büyüyor

Okumaya devam et